Přehlídka LUX film days nabídne 22-24.ledna tři evropské filmy divákům zdarma

Přehlídka LUX film days nabídne 22-24.ledna tři evropské filmy divákům zdarma

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Filmové dny LUX, pořádané z podnětu Evropského parlamentu, přináší divákům projekce 3 výjimečných evropských filmů. Přehlídka LUX proběhne ve dnech 22. - 24. ledna v pražském kině Světozor. Diváci budou mít možnost zdarma zhlédnout tyto tři filmy: „Je to jen vítr“, „Shun Li a básník“ a „Tabu“, které se dostaly do finále soutěže o cenu LUX 2012.

Společně jsou tyto snímky pozoruhodnou reflexí bohatství, hloubky a krásy evropské kinematografie. Každý zvlášť pak přistupuje ke společenským otázkám, jež pojednává realisticky nebo s určitou dávkou fantazie, drsně či citlivě, ze současného pohledu, nebo s nostalgií. Projekce 3 filmů ve 23 jazycích ve 27 zemích EU. Cílem je sdílet rozmanitost a bohatství evropské kinematografie s co největším počtem Evropanů a diskutovat přímo na místě nebo po internetu o tématech, jež popisují tyto 3 vybrané filmy. Tématy jsou naše příběhy, naše kultura.  

PROGRAM PŘEHLÍDKY

22. 1. 18.30 / Je to jen vítr (Just the Wind)

Režie: Benedek (Bence) Fliegauf
Maďarsko, Německo, Francie. 2012. 1 hodina 35 minut
Hrají: Lajos Sárkány (Rio), Katalin Toldi (Birdy), Gyöngyi Lendvai (Anna),
György Toldi (dědeček)
Velká cena poroty, Berlinale 2012
 

Mezi dvěma zaměstnáními, péčí o invalidního otce a výchovou dvou dospívajících dětí se Birdy snaží co nejlépe zvládat problémy, které se na ni v každodenním shonu valí. Jejím cílem je co nejrychleji nashromáždit dostatečné množství peněž, aby mohli odjet za jejím manželem, který emigroval do Kanady. Romové totiž v Maďarsku zažívají těžké časy, jedna rodina byla právě vyvražděna útočníky, kteří po nich stříleli při spánku.

23. 1. 18.30 / Shun-Li a básník (Shun Li and the Poet)

Režie: Andrea Segre
Itálie, Francie, 2011. 1 hodina 36 minut
Hrají: Zhao Tao (Shun Li), Rade Sherbedgia (Bepi), Marco Paolini (Coppe), Roberto
Citran (advokát), Giuseppe Battiston (Devis)
 

Mladá Číňanka Shun Li pracuje v textilce na předměstí Říma. Jednoho dne je přesunuta do městečka Chioggia poblíž Benátek, kde začíná pracovat jako servírka v kavárně, kterou navštěvují staří rybáři. Jeden z nich, Bepi, který se před 30 lety přistěhoval z Jugoslávie a kterému se přezdívá „Básník“, se stává jejím přítelem. Na tento vztah se však dívají skrz prsty jak místní Italové, tak čínská komunita.

24. 1. 18.30 TABU / Režie: Miguel Gomes

Portugalsko, Brazílie, Francie, Německo. 2012. 2 hodiny
Hrají: Teresa Madruga (Pilar), Laura Soveral (Aurora v pokročilém věku), Ana Moreira (Aurora v mládí), Henrique Espírito Santo (Gian Luca Ventura v pokročilém věku), Carloto Cotta (Ventura v mládí), Isabel Cardoso (Santa), Manuel Mesquita (Mário)
Cena Alfreda Bauera, Berlinale 2012
 

První část filmu nazvaná „Ztracený ráj“ (Paraíso perdido) se odehrává v současném Lisabonu a soustředí se na padesátnici Pilar, která svůj čas věnuje ostatním a vykonává různé prospěšné činnosti. Zejména se občas stará o svoji postarší sousedku Auroru s příznaky stařecké demence. Pilařina obětavost však, jak se zdá, nedosahuje žádného skutečného ohlasu ani v jejím okolí, ani u této staré ženy.

Nečekané úmrtí Aurory nechá vyjít na povrch její hluboce utajenou minulost, s níž se seznámíme v druhé části filmu nazvané „Ráj“ (Paraíso). Gian Luca Ventura, Aurořin dávno zmizelý milenec, prozradí Pilar a Santě utajovaný příběh staré ženy, příběh zakázané lásky, který je spojil v Africe, v jedné portugalské kolonii zmítané prvními otřesy bojů za nezávislost. 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!