Retrospektiva 17 filmů Agnès Vardové zdarma online až do 17. února.

Retrospektiva 17 filmů Agnès Vardové zdarma online až do 17. února.

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Agnès Vardová vyvolala veřejný rozruch, když se podílela na scénáři erotického snímku Poslední tango v Paříži. Její autorský film Cléo od pěti do sedmi patří mezi klenoty francouzské nové vlny. Důležitou, u nás nepříliš známou, úlohu má v její tvorbě dokumentaristická činnost, kterou přináší DaFilms.

„O tom, že Vardová patří mezi klenoty světové kinematografie a že ji musíme zpřístupnit všem divákům po celém světě, nikdo v DAFilms ani na vteřinu nepochyboval. Na Vardové je překvapující, jak originálně dokáže bořit společenská tabu, například v otázkách sexu. Zároveň dokáže být navýsost intimní autorkou, která už na konci 50. let dokázala kombinovat fikci s realitou. S ohledem na dnešní dokumentární tvorbu, kdy se hranice mezi dokumentem a fikcí často stírá, a tvoří tak hybridní formy, je zajímavé ohlédnout se za kořeny takového uvažování o filmu. Těší nás, že můžeme přinést světově unikátní retrospektivu jejích dokumentárních filmů přístupnou po celém světě zdarma online,“ uvádí Diana Tabakov, vedoucí akvizic DAFilms.

Vidět můžete např. filmy:

Ženská odpověď : Francouzská televizní stanice požádala sedm vybraných režisérek, aby odpověděly na otázku: Co je to žena? Agnes Vardová odpověděla krátkým osobitým filmem, žena je pro ni ta, která mluví o sexu, touze, dětech a reklamě. V roce 1975, kdy byl snímek poprvé uveden, byla veřejnost pobouřena krásnou nahou těhotnou ženou, která si z plna hrdla užívala života v tomto snímku. To neuniklo mnoha divačkám, které pak zaplavily televizní stanici pobouřenými stížnostmi.

Agnesiny pláže:  Režisérka zde poměrně otevřeně a s nadhledem mluví i o tématech a událostech, k nimž se dlouhá léta nechtěla vyjadřovat. „Zároveň ale nezůstává pouze u vyprávění epizod ze soukromí a objasňuje i svůj tvůrčí vývoj, myšlenkové proměny (především v případě feminismu). Také se jí úspěšně daří vyhnout se bolestínskému sentimentu tváří v tvář obrazům z dětství, prožitým láskám nebo při vzpomínání na mládí,“ dodává filmový historik David Čeněk.

 Všichni moji sběrači a já:  V různých koutech celé Francie se Agnès Vardová setkala ve filmu Všichni možní sběrači a já se sběrači a sběračkami, paběrkáři, shromažďovači a nálezci. Jejich občas velmi pozoruhodné aktivity tak zaznamenala v přímé konfrontaci. 

A dalších 14 filmů najdete zde

Agnès Vardová (narozena 1938)

Částí francouzské kritiky byla označena za prarodičku nové vlny, k čemuž ona sama s úsměvem dodává, že přirovnání pokulhává, protože si ho vysloužila již jako třicetiletá. Sama Agnès Vardová se proti zařazování do kategorií vymezuje. V jejích filmech se často objevují témata jako např. erotika, stárnutí, smrt a bourání společenských tabu.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!