Letní hrady a zámky: nejlepší programy na jihu Čech

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na jihu Čech 

Jižní Čechy se prázdninovými programy na hradech a zámcích jen hemží. Vybrat si můžete z divadelních her na jejich nádvořích, kostýmovaných prohlídek, muzikálů, letních kin v zámeckých parcích či tanečních a šermířských vystoupení. Nechybí samozřejmě ani programy pro děti, jako jsou nejrůznější pohádky a speciální interaktivní prohlídky.

Zvíkov

Královský hrad Zvíkov, vypínající se nad přehradou Orlík, zve na Zvíkovské divadelní léto, které pořádá Divadelní spolek Prácheňská scéna z Písku. V krásném prostředí palácového nádvoří či hradního areálu se odehrají představení jako Zvíkovský rarášek, Přes přísný zákaz dotýká se sněhu či Strašidlo Cantervillské. Kromě klasických prohlídek hradu se můžete těšit i na výstavy Inspirace Zvíkov, Zvíkov v krásné literatuře a Zvíkov na pohlednicích. 13., 14., 20. a 21. července se zde odehrají i vystoupení šermířské a divadelní společnosti Rival.

Třeboň

Zámek Třeboň, renesanční sídlo posledního Rožmberka Petra Voka, zve všechny milovníky historických tanců období renesance a baroka a obdivovatele umění šermířů na letní cyklus představení Tancem i mečem. Na malém nádvoří třeboňského zámku se vám představí soubor historického tance Campanello a skupina historického šermu Bratři z růže. Vstupné 90/60 Kč.

V zámeckém parku odstartuje 14. července pětidenní Kinematograf bratří Čadíků s projekcí českých filmů. Dobrovolné vstupné poputuje na dobročinné účely. Těšit se můžete i na 19. a 20. července, kdy na zámku i po celém městě vypuknou již 22. historické slavnosti Jakuba Krčína s bohatým programem pro děti i dospělé. 

Pokud máte rádi muzikály, určitě si nenechte ujít tzv. muzikálové noci, které se pod širým nebem velkého nádvoří zámku Třeboň odehrají 1.- 3. srpna. Vychutnat si budete moci koncertní verze muzikálů Tři mušketýři, Dracula a Kleopatra, včetně výpravných kostýmů a choreografických čísel. Máte-li děti, určitě byste si neměli nechat ujít ani každoroční velkou sešlost vodníků, rusalek a víl s názvem Čochtanova Třeboň. Letos se koná od 9. do 11. srpna na malém nádvoří zámku a v zámeckém parku.

Čochtanova Třeboň. Zámek Třeboň. Foto: archiv NPÚ

Nové Hrady

Státní hrad Nové hrady si na léto nachystal dětské prohlídky s upovídanými služebnými Květuší a Zlatuší. Děti od 3 do 8 let se s nimi mohou přijít seznámit 16. a 25. července a 22. srpna. 5. července a 25. srpna je pro změnu přivítá na hradě hraběnka Terezie, která prozradí, jak se na hradě žilo či jak mohou být služebné neposlušné. Každý malý platící pacholek i mladá dáma si budou moci vyrazit vlastní pamětní minci, potrénovat střelbu z kuše a vyzkoušet si, jak svůj volný čas trávily šlechtičny. Jednotné vstupné od 3 let činí 120 Kč. Během srpna budou pro děti připravena i pohádková divadelní představení O princezně, Luciášovi a makových buchtách, Čert a Káča či Zapomenutá pohádka. Vstupné 50 Kč.

Jindřichův Hradec

V nejvyšším patře tzv. Adamova stavení jindřichohradeckého zámku se na celé léto zabydlel kouzelný svět pohyblivých loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Loutkové krasavice tančící charleston či silák zdravící příchozího troubením v dokonale vybavených zmenšených interiérech okouzlí nejen děti, ale i jejich rodiče.

19. a 20. července a 16. a 17. srpna se můžete těšit na představení Defenestrace, připomínající osudy jednoho z nejvýznamnějších majitelů zdejšího panství - hraběte Viléma Slavaty. Divadelní prohlídka vás provede nejen všemi zásadními okamžiky počátku stavovského povstání, včetně realistického představení samotné defenestrace, ale také mnoha prostory jindřichohradeckého hradu a zámku, kde vás zavede i do některých běžně nepřístupných míst. Vstupné 250/200 Kč.

Jindřichův Hradec. Foto: archiv NPÚ

Hluboká nad Vltavou

Romantický zámek Hluboká nad Vltavou zve na neobvyklé prohlídky s kastelánem Martinem Slabou s názvem Poslední. Během prohlídky soukromých schwarzenberských apartmánů poznáte osobnost posledního majitele zámku Hluboká, dr. Adolfa Schwarzenberga, coby renesančního člověka - sportovce, cestovatele, automobilistu, vášnivého lovce, sběratele, mecenáše, fotografa, filmaře, radioamatéra, podnikatele i prozíravého politika. Vstupné 150/110 Kč. 

18. července a 3. a 15. srpna se uskuteční i Toulky zámeckými zahradami a parkem – komentované prohlídky se zkušenými zámeckými zahradníky, které vás seznámí s historií hlubockých zahrad a parku, upozorní na unikátní stromy a keře a přiblíží, co obnáší celoroční péče o rozlehlý 58 hektarový areál. Vstupné 100 Kč. 

13. července a 10. srpna se uskuteční i ojedinělé prohlídky reprezentačních pokojů zámku s někdejším ministrem kultury Danielem Hermanem, který zde coby student kdysi provázel. Vstupné 200/140 Kč.

Úvodní foto: Tancem i mečem. Zámek Třeboň, archiv NPÚ 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!