Swingový kvartet Manhattan Transfer rozhoupe pražskou Lucernu

Swingový kvartet Manhattan Transfer rozhoupe pražskou Lucernu

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Deseti cenami Grammy počastovaný swingový kvartet Manhattan Transfer se před nedávnem vrátil z úspěšného turné po Austrálii a Japonsku a v těchto dnech pilně koncertuje v USA. Poté, co kvartet odehraje šňůru osmi koncertů v legendárním newyorském klubu Blue Note, zavítá do České republiky a 24. listopadu od 19:30 zahraje ve Velkém sále pražské Lucerny.

Čtyři lidské hlasy, které spoluvytváří hudební historii posledních čtyř dekád. To jsou Manhattan Transfer - podle mnohých nejpodstatnější vokální skupina posledního půlstoletí.

U raketového zážehu Manhattan Transfer asistoval legendární producent a šéf Atlantic Records Ahmet Ertegün, který stál za nahrávací kariérou mnohých hvězd populární hudby – namátkou Led Zeppelin, Crosby, Stills, Nash & Young nebo Rolling Stones. Kapele nabídl kontrakt, který v roce 1975 přinesl sběrateli pečlivě opečovávané eponymní album s prvním velkým hitem, gospelovou písní Operator. Neméně zaujala i další dvě alba Coming Out a Pastiche, která velmi úspěšně prorazila i mimo USA. Píseň Chanson D´Amour obsadila první místo ve Velké Británii a Austrálii v roce 1977. Následující živé album The Manhattan Transfer Live se umístilo v Top 5 britského žebříčku.

Rok 1979 byl pro Manhattan Transfer přelomový. Laurel Massé se po autonehodě a následné rekonvalescenci ke skupině již nepřipojila a do skupiny nastupila zpěvačka Cheryl Bentyne. V této sestavě natočili opět velmi úspěšnou desku Extensions, která zahrnuje hity jak popové (Twilight Zone/Twilight Tone – ta se vyšvihla na 12. místo v Billboard Disco chart), tak jazzové, z nichž bezesporu nejslavnější je Birdland – skladba vídeňského rodáka Joe Zawinula, kterou napsal původně pro svoji skupinu Weather Report a kterou pro Manhattan Tranfer otextovala další legenda: zpěvák a jazzový básník Jon Hendricks. Kvartet za ni získal cenu Grammy v kategorii Jazz/Fusion a Birdland se poté stal znělkou kapely.

S šestou deskou Mecca for Moderns se formace stala první skupinou v historii udílení cen, která získala Grammy v kategoriích pop a jazz v témže roce. Píseň Boy from New York City byla oceněna v kategorii Pop, zatímco Until I Met You (Corner Pocket) vyhrála kategorii Jazz.

V 80. letech kvartet s každou další deskou potvrzoval, že je opravdovou špičkou ve svém oboru: Bodies and Souls - 1 x Grammy (píseň Why Not!), Bop Doo-Wopp - 1 x Grammy (hit Route 66), Vocalese – 12 nominací a 2 x cena Grammy a deska Brasil - 1x cena Grammy. V 90. letech pak Manhattan Transfer získávají svou desátou Grammy za píseň Sassy z alba The Offbeat of Avenues. V roce 1998 byla skupina uvedena do Síně slávy.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Lucerna - Velký sál nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Lucerna - Velký sál

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!