Nejlepší výstavy roku 2018, které stále můžete navštívit

Nejlepší výstavy roku 2018, které stále můžete navštívit 

Více o akci...

30říj - 19kvě celý den

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Výstavní rok 2018 byl ve znamení osmičkových roků, kterým vévodil rok 1918, kdy vzniklo samostatné Československo. Vybrali jsme sedm letošních výstav v Praze a Brně, které budou otevřené i v novém roce.

1. Hana Podolská, legenda české módy

Nataša Gollová, Olga Scheinpflugová, Hana Benešová nebo Jarmila Novotná. To je jen krátký výčet slavných osobností, které oblékala přední česká módní návrhářka v meziválečné éře Hana Podolská. V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze si do 19. května můžete prohlédnout několik desítek jejích modelů ze třicátých a čtyřicátých let.

Více o výstavě zde.

Z výstavy Hany Podolské. Foto archiv UPM

2. TATA 30JS

V holešovickém Centru DOX vstoupíte do expozice zasvěcené třicetileté historii kapely Tata Bojs. Nejde však o klasickou retrospektivu – vývoj od konce 80. let do současnosti reflektují převážně nově vzniklá umělecká díla, autorem většiny z nich je frontman Milan Cais. Návštěvníky do 4. března čeká rekonstrukce první zkušebny „pěšáků rock’n‘rollu“, reálné nahrávací studio i virtuální realita.

Více o výstavě zde.

3. Keltové

Příznivci dávné historie by si neměli nechat ujít výstavu v Nové budově Národního muzea, která seznamuje s duchovním i každodenním životem keltských kmenů. Expozice vychází z nejnovějších archeologických výzkumů a poprvé veřejnosti prezentuje jejich nálezy. Za zmínku stojí vzácný exponát opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. K vidění bude do 24. února.

Více o výstavě zde.

4. Salm Modern #1: Možnosti dialogu

Výstava Možnosti dialogu, jejíž název odkazuje ke stejnojmennému snímku Jana Švankmajera, představuje významnou drážďanskou sbírku umění od mecenášů Eriky a Rolfa Hoffmannových. V Salmovském paláci na Hradčanském náměstí si do 1. prosince lze prohlédnout díla méně známých i světoznámých autorů, jakým je Andy Warhol, Keith Haring nebo Jean-Michel Basquiat. Ta jsou konfrontována s pracemi jejich českých protějšků, mimo jiné Krištofa Kintery nebo Josefa Bolfa.

Více o výstavě zde.

Z výstavy Možnosti dialogu. Foto archiv NGP

5. Koudelka: Invaze 68 & archivní záběry Jana Němce

Už jen do neděle 6. ledna budou ve Veletržním paláci k vidění ikonické fotografie Josefa Koudelky zachycující invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, od které letos v srpnu uplynulo již padesát let. Klasické reportážní snímky na výstavě doplňují archivní záběry Jana Němce. 

6. Titanic v Brně

Staňte se jedním z pasažérů zřejmě nejslavnějšího parníku všech dob a nahlédněte do zrekonstruovaných kajut, kavárny, salonku i části strojovny Titaniku. Do konce března máte na brněnském Výstavišti možnost si projít prostory plavidla, které v dubnu 1912 kleslo na dno Atlantického oceánu. Výstavu doplňuje tuzemská stopa, která mapuje podíl Čechů a českých výrobků na lodi.

Více o výstavě zde.

7. Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava

Výběr uzavíráme rozsáhlou výstavou věnovanou nejzásadnějšímu jubileu letošního roku. Po několikaleté rekonstrukci se na konci října otevřela Historická budova Národního muzea a s ní i expozice mapující dějiny společného státu Čechů a Slováků. Návštěvníci se mohou těšit na originály významných dokumentů – Mnichovské dohody či Deklarace Hácha–Hitler, ale také na exponáty připomínající každodenní život. Výstava je k vidění do konce června.

Více o výstavě zde.

Foto © Josef Koudelka, Magnum Photos

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!