Zimní výstavy na Moravě: prvorepubliková móda i avantgardní fotografie

Zimní výstavy na Moravě: prvorepubliková móda i avantgardní fotografie 

Rádi byste mezi svátky navštívili muzeum či galerii? Přinášíme vám pět tipů na výstavy na Moravě – čeká vás třeba přehlídka módy z první republiky, rozsáhlé tvorby umělce Petra Nikla či snímky fotografa Jaromíra Funkeho.

1. Šaty dělají člověka

Známé rčení převzalo Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, které na stejnojmenné výstavě představuje jak módu první republiky, tak i běžný život v tomto období. Prohlédnete si i předměty z pozůstalosti dobových prominentů, třeba Adiny Mandlové, Nataši Gollové nebo Svatopluka Beneše. Část výstavy také přibližuje meziválečné módní salony Hany Podolské či Oldřicha Rosenbauma i výrobu obuvi Baťa.

2. Feministická avantgarda 70. let

Jak se promítala témata feminismu a emancipace do umění sedmdesátých až devadesátých let, to zjistíte na výstavě v brněnském Domě umění. Ta představí ironická i provokativní díla ze soukromé rakouské sbírky Sammlung Verbund, která obsahuje fotografie, kresby, videa či objekty zachycující ženské tělo, otázky sebeurčení a ženské identity. Navštívit ji můžete od 12. prosince do 24. února.

Birgit Jürgenssen: Nest, 1979. © SAMMLUNG VERBUND Collection, Vienna

3. Petr Nikl – Mezipaměť

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí představuje všestranného umělce, který se zabývá především malbou, performancemi, divadlem, zpěvem a grafikou – Petra Nikla. S jeho širokým uměleckým záběrem se na výstavě nazvané Mezipaměť můžete seznámit od 14. prosince do 1. února.

4. Betlémy a dioráma Život Kristův

Premiéru bude mít největší betlémové dioráma v republice na téma Život Kristův na výstavě v brněnském Letohrádku Mitrovských, která odstartuje 8. prosince a potrvá do 13. ledna. Kromě diorámatu s 25 scénami od zvěstování Panně Marii až po ukřižování Krista si zde prohlédnete nejen historické, ale i současné betlémy výrobců a zároveň sběratelů Haldových, kteří na výstavu dovezou ukázky z Ruska, Bolívie či Mexika.

Jaromír Funke – Neony II. Foto archiv MUO

5. Avantgardní fotograf Jaromír Funke

Nejvýznamnější část fotografické tvorby Jaromíra Funkeho – avantgardní snímky ve stylu funkcionalismu, abstrakce i surrealismu představuje výstava v olomouckém Muzeu moderního umění. Fotografie ze dvacátých let minulého století, v nichž autor hojně pracuje s motivy světla, světelných obrazů a průsvitností, zde budou k vidění do 10. února.

Foto YouTube, Muzeum J. A. Komenského Uherský Brod

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!