Živé kino v Praze a Jihlavě láká na podzimní jihlavský festival

Živé kino v Praze a Jihlavě láká na podzimní jihlavský festival

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Poslední srpnový týden přinese do Prahy tak trochu "jinou" filmovou akci. Přímo ve střižnách, u autorů doma či v místech natáčení totiž proběhnou projekce právě dokončovaných českých dokumentů.

V rámci projektu Živé kino se tak ve dnech 22. – 29. srpna uskuteční první doprovodná akce předznamenávající podzimní 18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

Ve stejných dnech pak v Jihlavě Živé kino doslova projde městem a představí dokumenty na místech, s nimiž vnitřně souvisí. Snímek Dobrý řidič Smetana režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy jihlavskou sérii projekcí zahájí přímo v jedoucím trolejbusu.

Živé kino Praha

I letos tak při projekcích Živého kina půjde v Praze o unikátní možnost poprvé vidět filmy, často ještě v ne zcela hotové podobě, které budou následně ve světové premiéře uvedeny v soutěžních sekcích Česká radost, pro nejlepší české dokumenty, nebo Mezi moři, pro snímky střední a východní Evropy.

Velkou pozornost si nepochybně získá Danielův svět od Veroniky Liškové, který se odvážně, ale přitom velmi citlivě pouští do jednoho z posledních tabuizovaných témat. Režisérka portrétuje život inteligentního studenta literární akademie, který se musí vyrovnávat s tím, že se mu líbí malí chlapci. Nikdy by žádnému neublížil a tak také nejspíš nikdy nebude mít žádný partnerský vztah, rodinu či sex.

Vybrané části tohoto provokujícího díla budou k vidění 22. srpna. Místo je, tak jako u všech projekcí pražského Živého kina, do poslední chvíle tajemstvím, ale jde o filmové střižny, byty tvůrců či místa spojená s natáčením. Diváci si mohou zajistit vstupenky vždy v den projekce posláním textové zprávy.

Druhou letošní novinkou režiséra Miroslava Janka, autora ceněných dokumentů Olga a Občan Havel, je snímek Zahradník aneb Evangelium podle Brabence. Režisér portrétuje Vratislava Brabence, zahradníka, studovaného evangelického faráře a muzikanta legendárních Plastic People of The Universe a pokračuje tak v citlivém zkoumání osudů další postavy z prostředí československého disentu a undergroundu.

Napínavou rekonstrukcí je snímek Pavel Wonka se zavazuje od Libuše Rudinské. Dokument o případu posledního politického vězně komunistického režimu, který zemřel ve vězení, se nesnaží pouze o investigativní rozkrytí otázky, zda byl Pavel Wonka, jeden ze symbolů revoluce, agentem StB a do jaké míry a z jakých pohnutek s ní spolupracoval, ale zamýšlí se nad obecnějšími otázkami, například zda má smysl dělit lidi na hrdiny a padouchy.

S velkou vizuální náruživostí se ve snímku Lovu zdar! pouští do světa svých postav, lovců a myslivců, mladý režisér Jaroslav Kratochvíl. Však také jde o koníček plný vášní, jak se ve filmu přesvědčivě ukazuje prostřednictvím podmanivě nasnímaných a chytře sestříhaných obrazů. Jde o pohled do říše plné trofejí i starých tužeb, neboť v každém z nás trochu dříme lovec a sběrač.

V soutěži východoevropských dokumentů Mezi moři bude uveden slovenský snímek Přímý přenos od Zuzany Piussi. Ta se skrze příběh sociální sestry Serafínky Hermanové, podobně jako ve svých předchozích filmech Nemoc třetí moci a Od Fica do Fica, pouští do ohledávání absurdních soukolí ve slovenské společnosti.

Živé kino Ji.hlava

V jihlavské části Živého kina budou promítnuty vybrané snímky z loňské soutěžní sekce Česká radost, například snímek oceněný jihlavskou Cenou diváků a Cenou české filmové kritiky Show! Režiséra Bohdana Bláhovce či loňský vítězný film Velká noc Petra Hátleho, fascinující, autentickou a úchvatně nasnímanou sondu do hlubin noci, v nichž žijí skladníci, prostitutky či feťáci.

Více informací o projektu Živé kino najdete na www.zivekino.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!