16. ročník Mezinárodního festivalu Jeden svět se týká nás všech

16. ročník Mezinárodního festivalu Jeden svět se týká nás všech

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Hlavním tématem 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční od 3. do 12. března v Praze a poté v dalších 33 městech České republiky, je totiž "práce".

Jeden svět se snaží upozornit na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání jako zdroj obživy stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Práce lidi spojuje, protože ji řeší všichni – ti, kdo ji hledají, ti, kdo se bojí, že o ni přijdou, i ti, kdo v ní musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život.

Hlavní programová kategorie stejně jako vizuál představí téma práce v celé jeho šíři. Podíváme se do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života místních. Uvidíme tlaky, jimž čelí zaměstnanci jak v asijských továrnách, tak v evropských. Filmy se tématicky dotknou přepracování a vyhoření, nezaměstnanosti a vzniku nových chudých vrstev společnosti, ale i migrace, dětské práce na globálním Jihu nebo zodpovědné spotřeby.

Letos nová kategorie Rodiny v ohrožení je o těch, jimž v budování mezilidských vztahů brání objektivní překážky. Nabídne hned několik dokumentů o mladých lidech neschopných zařadit se do zavedeného systému pracovní docházky a placení účtů. V Moci médií se zaměří na propojování virtuálního a reálného světa, v Takzvané civilizaci na proměny moderního životního stylu. Cesty ke svobodě zavedou diváky do zemí s nedemokratickým režimem, kde pracuje společnost Člověk v tísni. Letos Jeden svět představí také úspěšné filmy v kategorii Panorama, některé přichází z největšího afrického lidsko-právního festivalu TriContinental v Jižní Africe. O ceny se budou ucházet snímky v Hlavní soutěži a v kategorii Máte právo vědět.

Jeden svět 2014 pro své publikum připravil 4 premiéry českých filmů: Pirátské sítě (David Čálek a Jakub Zahradníček), Olga 80 (Miroslav Janek), Počátky (Linda Kallistová Jablonská) a Raduga (slavnost duhy) od Zdeňka N. Bričkovského. V distribuční premiéře se představí Eugéniové (Pavel Štingl).

Jeden svět v Praze opět obsadí 7 kin. Nově přibude Malý sál v kině Lucerna.

Více na www.jedensvet.cz.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!