Jarní výstavy na Moravě: grafiky Boba Dylana, kostýmy z českých pohádek i da Vinciho svět

Jarní výstavy na Moravě: grafiky Boba Dylana, kostýmy z českých pohádek i da Vinciho svět 

Kam zajít na Moravě během jara na výstavu? Třeba do Vlastivědného muzea Olomouc, které představuje neznámou tvorbu Boba Dylana, nebo do Letohrádku Mitrovských v Brně, kde na vás čekají kostýmy ze slavných filmových pohádek. Na žďárském zámku vstoupíte do světa génia Leonarda da Vinciho.

1. Princezny a hrdinové

Do světa nejznámějších filmových pohádek vás zavede výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských. Přijďte si prohlédnout padesát kostýmů, třeba z filmů Pyšná princezna, Hrátky s čertem, Šíleně smutné princezna, S čerty nejsou žerty nebo Princezna se zlatou hvězdou. Dozvíte se i zajímavosti z natáčení nebo něco o životě hlavních představitelů. Můžete se také prohlédnout v mluvícím zrcadle nebo zvážit své hříchy v ladovském pekle. Možnost máte do 28. dubna.

Z výstavy Princezny a hrdinové. Foto archiv Letohrádku Mitrovských

2. (Ne)rozumím ti

O autismu pravděpodobně většina z nás už slyšela. Jaké jsou ale způsoby vzdělávání autistických žáků? Na objasnění této otázky se zaměřila výstava ve vsetínském zámku, která chce přispět k nápravě často zkresleného podvědomí o této poruše. Od 16. března do 23. června si zde kromě informačních panelů prohlédnete také didaktické pomůcky a náplň tzv. aktivizujících koutků.

3. Bob Dylan – On The Road

Ještě před trojicí dubnových pražských koncertů se můžete naladit do dylanovské atmosféry! Výstava neznámé tvorby proslulého umělce zamířila do hanácké metropole. Do 14. dubna je ve Vlastivědném muzeu Olomouc k vidění na padesát grafik písničkáře a básníka, na kterých zaznamenal zážitky z cest po amerických dálnicích. Těšit se můžete i na soubor gramofonových desek s autorovou hudbou nebo fotografie zachycující Dylana s Václavem Havlem během koncertu v roce 2003.

Z výstavy Leonardo. Foto archiv zámku Žďár nad Sázavou

4. Leonardo

Ponořte se do světa geniálních vynálezů, nadčasového umění a vědecké práce mistra Leonarda da Vinciho. Na zámku ve Žďáru nad Sázavou se na výstavě můžete až do konce dubna zúčastnit Poslední večeře, zkusit sestavit anatomické modely, hrát si ve velkém modelu slavného vojenského tanku, zatočit Vitruviánským mužem nebo reprodukovat umělcovy nákresy.

5. Dějiny udatného českého národa

Poučit se o české historii zábavnou formou můžete od 8. března až do 2. června v Muzeu Blanenska. Čeká vás zde obří leporelo vytvořené podle komiksové knihy výtvarnice Lucie Seifertové, která v ní ztvárnila nejznámější příběhy z dějin od pravěku až po současnost. Za publikaci si v roce 2003 odnesla mimo jiné i ocenění Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu.

Foto © Galerie GOAP

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Umělci:

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!