Zimní výstavy na východě Čech: detektivem na zkoušku i gastronomie v umění

Zimní výstavy na východě Čech: detektivem na zkoušku i gastronomie v umění 

Jaké výstavy vás čekají v muzeích a galeriích ve východních Čechách? Třeba interaktivní hra na detektiva, sbírka uměleckých děl zachycující různé podoby gastronomie nebo přehlídka betlémů.

1. Betlémy z Jičínska

Zmenšené modely zříceniny Trosky, zámku Humprecht nebo turistické chaty v Prachovských skalách v podobě betlémů jsou k vidění v jičínském Muzeu hry. Z nejrůznějších materiálů od dřeva přes polystyren po papír je přes deset let vyrábí Bohuslav Buchart. Do 13. ledna si můžete prohlédnout i díla dalších autorů, na kterých lze rozpoznat Železnici, Novou Paku nebo třeba Lomnici nad Popelkou.

2. Stopa: Vyřeš zločin

Stát se na chvíli detektivem a pokusit se vyřešit fiktivní kriminální případ můžete na interaktivní výstavě v Městském muzeu Dvůr Králové nad Labem. Během vyšetřování a odhalování pachatele se na výstavě, která bude otevřena do konce ledna, zároveň seznámíte s moderními vědeckými metodami v tomto oboru.

Z výstavy Marie Fischerové-Kvěchové. Foto archiv Regionální muzeum v Litomyšli

3. Marie Fischerová-Kvěchová známá i neznámá…

Tato výtvarnice proslula především jako autorka ikonických ilustrací dětských knížek. Méně známá už je jako malířka portrétů, krajinek nebo akvarelových studií rostlin. I tento segment její tvorby představuje výstava v Regionálním muzeu v Litomyšli, kterou můžete navštívit do 27. ledna. K vidění budou i její návrhy dětských oděvů či jídelních servisů, vystřihovací panenky a betlémy nebo autorčiny kresby na hracích kostkách i dopisnicích.

4. Staré Pardubice očima malířů

Jak vypadaly Pardubice na začátku 20. století nebo v meziválečné době? To zjistíte na výstavě ve zdejší Východočeské galerii, která ukazuje reprezentativní výběr obrazů, které vás zavedou do zákoutí Pernštýnského náměstí, starého města, na pardubický zámek, hrad Kunětická hora i do polabské krajiny.

František Vincenc Danihelka, Pardubice, U Veselky. Foto archiv VČG

5. Bon Appétit – S chutí do galerie

Zachycení různých podob gastronomie má ve výtvarném umění dlouhou tradici. Zaměřila se na ni aktuální výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, jež prezentuje malby, kresby, grafiky nebo plastiky, které se vážou k zobrazení jídla, a to od jeho zrodu (pěstování plodin, chovu dobytka) přes výrobu a přípravu až k servírování a konzumaci. Díla si můžete prohlédnout do 13. ledna.

Z výstavy Stopa: Vyřeš zločin. Foto archiv Mendelovo muzeum

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!