Víkendové akce v Praze a okolí: vzpomínka na Jana Palacha i aktuální íránské filmy

Víkendové akce v Praze a okolí: vzpomínka na Jana Palacha i aktuální íránské filmy 

Smutné výročí připadá na sobotu 19. ledna, kdy uběhne půlstoletí od smrti Jana Palacha. Připomenout si ho můžete na pietní akci v jeho rodné vsi Všetaty. Ve čtyřech pražských kinech se do konce týdne můžete seznámit s aktuální íránskou kinematografií. A už jen do neděle si prohlédnete velkou retrospektivu Františka Kupky v Národní galerii.

1. 50 let od smrti Jana Palacha

sobotu si připomínáme 50. výročí úmrtí Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti apatii společnosti po okupaci vojsk Varšavské smlouvy. U této příležitosti se v Janových rodných Všetatech koná 19. ledna odpoledne pietní akt, během kterého promluví mimo jiné dcera sochaře Olbrama Zoubka, který vytvořil Palachovu posmrtnou masku, nebo historik Petr Blažek. Vzpomínkové akce probíhají i v hlavním městě, navštívit můžete třeba výtvarnou dílnu pořádanou Galerií hlavního města Prahy.

2. František Kupka už jen do neděle

Poslední možnost zhlédnout díla významného malíře 1. poloviny 20. století Františka Kupky v celé jeho šíři mají návštěvníci Valdštejnské jízdárny do neděle. Národní galerie mimořádně prodloužila otevírací dobu výstavy, přístupná je denně od 8 až do 22 hodin. Přijďte si prohlédnout umělcovy rané práce z konce 19. století i proslulé abstrakce z jeho vrcholného období v 50. letech.

František Kupka – Velký akt (Plochy podle barev), 1910. Foto archiv NGP

3. Tata Bojs + Dekkadancers – Nanopicture

Ke konceptuální desce Nanoalbum z roku 2004, která zahrnuje singl Virtuální duet, se na dvou nedělních koncertech v holešovickém Centru DOX vrátí kapela Tata Bojs. Spolu s ní zde vystoupí baletní soubor Dekkadancers a předvede svou znovuobnovenou chorografii Nanopicture. Diváky čeká i dodatečný křest vinylové edice tohoto alba. Akce se koná v rámci doprovodného programu k výstavě TATA 30JS

4. Filmový festival ÍRÁN:CI

Výběr toho nejlepšího z íránské kinematografie nabízí filmový festival ÍRÁN:CI, který v hlavním městě probíhá do konce týdne v kinech Lucerna, Světozor, Pilotů a Bio Oko. V pátek večer můžete zamířit na ztřeštěnou komedii Prase nebo drama Tři tváře s následnou debatou s tvůrcem. V sobotu se můžete těšit na romantiku Rezá nebo rodinný snímek Pytel rýže, v neděli třeba na dojemný příběh Vrba a vítr. Po celou dobu konání můžete navíc ve foyer kina Světozor ochutnávat speciality perské kuchyně.

5. Plnou parou

Hvězdně obsazenou inscenaci s názvem Plnou parou uvede v sobotní premiéře Divadlo Palace. Kombinace tajné pracovní a milostné schůzky, touhy po dítěti, potřeby sponzorského daru a prostředí sauny v luxusním hotelu vyústí v komedii plnou záměn a zmatků. V hlavních rolích se představí Miroslav Etzler, Lenka Vlasáková a Jan Dolanský.

Foto archiv Společnosti Jana Palacha

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!