Podzimní výstavy na východě Čech: proměny Pardubic i zámku v Litomyšli

Podzimní výstavy na východě Čech: proměny Pardubic i zámku v Litomyšli 

Trocha historie nikoho nezabije – ať už na výstavě věnované architektonickému vývoji Pardubic za posledních sto let, nebo v expozici o výstavbě renesančního zámku v Litomyšli. Podívejte se na náš výběr pětice výstav ve východních Čechách.

1. Zdeněk Sýkora, Výběr z grafického díla z let 1964-2011

Reprezentativní výběr z grafické tvorby výtvarníka Zdeňka Sýkory představí Galerie moderního umění v Hradci Králové. K vidění budou od 26. října jak jeho rané Struktury vzniklé technikou linořezu, tak i pozdější Linie, které vytvořil technikou sítotisku. Součástí výstavy bude i jednoduchý počítačový program, který umělec jako jeden z prvních využil v umění.

2. Miloš Šálek: Uganda - nejen po stopách horských goril

Do Ugandy, státu v oblasti rovníkové Afriky, vás přenese výstava fotografií známého cestovatele Miloše Šálka, kterou můžete navštívit od 20. září do 5. listopaduGalerii města Trutnova. Autor se sem původně vypravil sledovat gorily v jejich přirozeném prostředí, do hledáčku se mu ale připletlo mnohem více zajímavých objektů. Na jeho snímcích spatříte zvířata zdejších národních parků, mimo jiné slony, buvoly či hrochy.

Z výstavy grafik Zdeňka Sýkory. Foto archiv Galerie moderního umění v Hradci Králové

3. Zámek 1568 - 450 let od položení základního kamene zámku v Litomyšli

V letošním roce tomu bude 450 let, co započala stavba renesančního zámku v Litomyšli, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na výstavě ve zdejším Regionálním muzeu se dozvíte spoustu zajímavostí z jeho historie. Seznámíte se se zakladateli a staviteli zámku, archeologickými nálezy a dalšími exponáty spojenými s touto památkou. Expozice bude otevřena od 29. září do 4. listopadu.

4. Tanec kolem baletky

K nové části stálé expozice Muzea loutkářských kultur v Chrudimi se váže blížící se výstava, kterou budete mít možnost zhlédnout od 28. září. Věnuje se unikátnímu muzejnímu exponátu – marionetě nazvané Tanečnice, kterou zřejmě vytvořil impresionistický malíř Edgar Degas. Loutku chrudimské muzeum odkoupilo v roce 2014 a ta následně prošla náročným restaurováním. Návštěvníci výstavy se seznámí s procesem její záchrany, kterou si zároveň budou moci sami vyzkoušet.

5. Pardubické proměny

Jižní z dvojice východočeských metropolí se posledních sto let zásadně mění. Od roku 1921 v Pardubicích přibylo téměř šedesát tisíc obyvatel. Na periferii vyrostla nová sídliště na zelené louce. Prudký nárůst výstavby zaznamenáváme především po válce, kdy byl nutný vznik nových bytů, škol, veřejných budov a infrastruktury. Prostřednictvím historických snímků, map, modelů a filmů na výstavě ve Východočeském muzeu v Pardubicích můžete tyto změny důkladně prozkoumat, a to od 5. října.

Polabiny, 1973. Foto archiv VČM

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!