Třicáté výročí sametové revoluce se blíží: nejzajímavější tematické výstavy z celé republiky

Třicáté výročí sametové revoluce se blíží: nejzajímavější tematické výstavy z celé republiky 

Více o akci...

13lis - 16úno celý den

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Za několik týdnů uplyne třicet let od pádu komunistického režimu v Československu. Nejrůznější aspekty politického převratu v listopadu 1989 připomene množství výstav po celé republice.

Praha

Rozmanitě zaměřené výstavy budou v hlavním městě k vidění během podzimních i zimních měsíců. Pražskými událostmi se bude zabývat dvojice výstav v hlavní budově Muzea hlavního města PrahyListopad 1989 v pražských ulicích a Praha 1989 – cesta ke svobodě, které odstartují 25. září. Svědectví přinesou prostřednictvím fotografií, dobových plakátů, letáků a filmových záběrů.

do konce listopadu máte možnost navštívit rozsáhlou výstavu s volným vstupem v Královském letohrádku na Hradě s názvem 1989: Pád železné opony, která se věnuje nejenom domácím dějinám, ale také mimo jiné stržení Berlínské zdi.

Dva dny před výročím masakru na Národní třídě otevře Veletržní palác expozici Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii, kde si budete moci prohlédnout snímky zachycující převratné momenty od proslulých autorů, jakým je Jindřich Štreit, Dana Kyndrová či Jaroslav Kučera.

Z výstavy Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii. Foto: archiv NGP

Trochu jiným způsobem připomene naši historii výstava v Národním technickém muzeu, která ponese název Diktatura v technice – Technika ve službách (ne)svobody. Od 9. října představí technické prostředky sloužící s potlačení základních lidských svobod a práv především ze 70. a 80. let minulého století.

Něžnou revoluci reflektovali ve svých dílech také výtvarní umělci. Do 29. září potrvá výstava ve druhém patře Městské knihovny v Praze ukazující mnohdy překvapivé paralely mezi tuzemským převratem a tzv. karafiátovou revolucí v Portugalsku o patnáct let dříve. U příležitosti výročí se od 13. září koná v DOX výstava významného ilustrátora a spisovatele Petra Síse. A hudební události zlomového roku zmapuje výstava Devětaosmdesátej Revisited v břevnovském Popmuseu, která přinese i připomínkový večer s kapelou Plexis či The Agony, a to 13. listopadu. 

Čechy

Muzeum ve středočeských Říčanech připravuje výstavu černobílých fotografií Osmdesátky – Jak jsme tady žili / Až do sametové revoluce, kterou odstartuje 26. října. Doplní ji velkoplošné panely v centru města nebo třeba promítání ukázek z československé kinematografie 80. let.

Se svým pohledem na konec komunistické nadvlády před třiceti lety vás seznámí plzeňští žáci základní školy na výstavě v Západočeském muzeu, kterou si budete moci prohlédnout od 13. září. Svými krajkovými výrobky zhotovenými metodou paličkování ztvárnili motivy nejen revoluce, ale také symboly české státnosti.

Co se během osudových dní dělo v okolí Strakonic, to vám prozradí menší panelová výstava v prostorách černé kuchyně tamějšího hradu, která bude přístupná od 2. října symbolicky do 17. listopadu.

Na několika místech v Táboře si budete moci zavzpomínat na místní události roku 1989, ale také se něco dozvědět o dalších “devítkových” výročích, především o tehdejších událostech v tomto jihočeském městě. Exteriérová panelová výstava bude instalována od 4. září do konce listopadu před nádražím, na Masarykově, Křižíkově a Žižkově náměstí.

Z výstavy o sametové revoluci v Táboře. Foto: archiv Husitského muzea

Sametové revoluci se věnuje také výstava v Městském muzeu Lanškroun na východě Čech. Kromě prezentace vítězných prací soutěže k třicátému výročí události ukáže i snímky slavné brněnské umělecké skupiny Bratrstvo, jejíž vizualita je spojována s dobovou estetikou. Prohlédnout si ji můžete od konce srpna do 16. listopadu.

V předvečer výročí 16. listopadu chystá Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě odbornou konferenci, přednášky a také tematickou výstavu. Cílem je podle organizátorů obeznámit s historickým kontextem především nejmladší generaci.

Na pomezí Čech a Moravy, ve městě Žďár nad Sázavou, vás čeká výstava s trochu tajemným názvem Věrnost vyřazenému stroji. Zaměří se na undergroundovou kulturu a literární samizdat před rokem 1989, mimo jiné i na aktivitu žďárského spolku Atomová Mihule, z něhož se postupně vyvinula dodnes existující kapela. Expozice bude k vidění od 1. října do 24. listopadu.

Z výstavy Věrnost vyřazenému stroji. Foto: archiv Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou

Morava

Několik retro zážitků přichystalo na letošní rok Brno. Z netradičních historických procházek můžete vybírat ze tří okruhů. Zn. Jízda Karosou vás zavede na osm zastávek, třeba do hotelu Myslivna nebo na sídliště Vinohrady. Pokud zvolíte další procházku pojmenovanou Zn. Bony s sebou, uvidíte tamější místa spojená s dobovou gastronomií a každodenností, ať už někdejší bufety, mléčné bary nebo prodejny Tuzex. Poslední z nabídky s názvem Zn. Klíče s sebou je zaměřená na propagandu, kulturu a zábavní průmysl – těšit se můžete na architektonické počiny 80. let, oslavy prvního máje nebo dobové televizní pořady.

Situaci na sklonku osmdesátých let na Tišnovsku nedaleko moravské metropole přiblíží výstava v Podhoráckém muzeu v Předklášteří, která začíná 12. listopadu.

Více do minulosti zabrousí výstava v Technickém muzeu v Brně, která se bude věnovat ostraze státní hranice Československa v letech 1948 až 1989. Od 12. listopadu si návštěvníci budou moci prohlédnout výstroj a výzbroj Pohraniční stráže a různé prostředky používané k překračování hranic.

Z výstavy Železná opona 1945–1989. Foto: archiv Technického muzea v Brně

Sametová revoluce je neodmyslitelně spjata s osobností Václava Havla. Jeho proslulé i méně známé myšlenky jsou hlavním námětem výstavy v Galerii Orion v Muzeu Vyškovska, která bude přístupná do 24. září.

Fotografie, dobové plakáty, letáky a tiskoviny nabídne ke zhlédnutí od 13. listopadu Gotický sál Staré radnice v Hranicích. Výstava s názvem Vánoce za totáče věnovaná sametové revoluci bude s volným vstupem.

Snímky nejenom z vlastní sbírky, ale i zapůjčené přímo od předních českých autorů jako Jindřicha Štreita nebo Mileny Valuškové nabídne od 14. listopadu Muzeum moderního umění v Olomouci. Vystavené fotografie zachycují především listopadové dění v hanácké metropoli.

Z výstavy Listopad 1989 v Olomouci. Foto: Zdeněk Sodoma, archiv MUO

Na připomenutí třicátého výročí sametové revoluce nezapomíná ani Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které svou tematickou výstavu plnou dobových dokumentů, plakátů a fotografií otevře také 14. listopadu.

Slezsko

Nejenom rok 1989, ale i další významné letopočty končící číslovkou devět představuje do konce letoška expozice ve Flemmichově vile v Krnově. Zabývá se také třeba rokem 1419, kdy se odehrála první pražská defenestrace, nebo pro region zlomovým rokem 1779, kdy došlo k rozsáhlému požáru města.

Osobním fotografem Václava Havla byl v letech 1989 až 1992 Tomki Němec, který své snímky poskytl na výstavu v Galerii Obecního domu v Opavě, která bude přístupná zdarma od 12. září. Oceňovaný autor se snaží o zachycení portrétovaného v každodenních situacích, které vypovídají o jeho osobním údělu, ale i o dějinách a politice. 

Na našeho prvního porevolučního prezidenta se zaměřuje i chystaná výstava v opavském Památníku Petra Bezruče, kterou budete moci navštívit od 11. září. Václava Havla představí jako politika a disidenta, ale také skrze jeho díla jako esejistu a dramatika.

Foto: Jiří Všetečka, archiv Pražského hradu

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!