Podzimní výstavy ve Slezsku: živé obrazy Alfonse Muchy i replika korunovačních klenotů

Podzimní výstavy ve Slezsku: živé obrazy Alfonse Muchy i replika korunovačních klenotů 

Uměním to na podzim žije i ve Slezsku. Vybrali jsme pro vás pět zajímavých výstav zdejšího regionu – prohlédnout si můžete kopii korunovačních klenotů, živé obrazy secesního malíře Alfonse Muchy nebo vrcholná díla proslulých českých ilustrátorů.

1. Zasvěceno kráse: Ateliér Alfonse Muchy

Plakáty světoznámého secesního umělce Alfonse Muchy ožijí v opavském kostele svatého Václava ve čtvrtek 20. září vpodvečer. Návštěvníci akce se mohou těšit na živé obrazy v podání čtveřice studentek výtvarného oboru ZUŠ, které hudebně doprovodí slovenská skupina Longital.

2. Pan Vajíčko – charakter československé reklamy

Od roku 1967 si mohli diváci Československé televize všimnout na obrazovce dvourozměrného vajíčka s kloboukem, které se postupně stalo neodmyslitelnou součástí reklamní znělky. Pan Vajíčko, jehož autorem byl známý animátor Eduard Hofman, se v televizi objevoval přes dvacet let. Jeho osud přibližuje výstava v třineckém kulturním domě Trisia, kterou můžete navštívit do 11. listopadu.

Jiří Kalousek: S malířem kolem světa: Zlatá zátoka, San Francisco. Foto archiv Výtvarného centra Chagall v Ostravě

3. Jiří Trnka a česká ilustrační tvorba

Sonda do české knižní kultury – tak charakterizují výstavu ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě její pořadatelé. Zájemci zde najdou ilustrace významných českých umělců 20. století – Adolfa Borna, Zdeňka Buriana, Josefa Lady, Kamila Lhotáka, Jana Zrzavého, Zdeňka Milera, Teodora Pištěka a spousty dalších. 160 vystavených děl se do 2. října pokusí představit to nejlepší z ilustrační tvorby, co v tuzemsku za posledních sto let vzniklo.

4. České korunovační klenoty na dosah

Abyste viděli naše korunovační klenoty, nemusíte stát několikahodinové fronty na Pražském hradě. Pokud vám postačí přesná replika, můžete od 4. října do 25. listopadu navštívit výstavu v Městském muzeu Krnov. Kopii klenotů, jejichž autorem je proslulý zlatník Jiří Urban, v expozici doplní tematické exponáty spjaté se středověkem – zbraně, mince nebo dobové oděvy a obuv a také zajímavosti ohledně samotných hlavních exponátů.

5. Černá země? Mýtus a realita

Galerie výtvarného umění v Ostravě otevře 26. září výstavu, která objasní pojem "černá země", jenž je často spojován s tímto regionem. Jednalo se jednak o časopis vycházející v letech 1925 až 1928, ale také o název obrazu od Břetislava Bartoše z roku 1920, který prezentuje vizi Ostravska coby industriálního světa. Výstava se soustředí především na ostravskou uměleckou scénu v meziválečné éře – představí známá i neznámá jména, třeba Ferdiše Dušu, Antonína Procházku či Josefa Gočára.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!