Letní výstavy na Moravě: kresby Petra Nikla i nejlepší novinářské fotografie

Letní výstavy na Moravě: kresby Petra Nikla i nejlepší novinářské fotografie 

Chystáte se na dovolenou na Moravu? Nepřehlédněte náš výběr pěti zdejších výstav. Ve zlínské galerii si prohlédnete práce slavného výtvarníka Petra Nikla, ve Valašské Meziříčí jsou k vidění snímky z Czech Press Photo. Špilberk jako každý rok hostí výstavu českých sklářů.

1. LEGO železnice

Velkou sbírku stavebnice LEGO se železničními modely představuje výstava v Technickém muzeu v Brně. Děti se mohou těšit doslova na celé nádraží – čekají je dieselové i motorové lokomotivy, vagony, koleje nebo jeřáby včetně vysokorychlostního vlaku City Express či historického parního vlaku s názvem Smaragdová noc. Vlaky jsou funkční a v expozici budou jezdit v pravidelných intervalech.

2. Skláři na Špilberku

Tradiční sklářská výstava, která se každé léto koná na brněnském hradě Špilberk, se tentokrát věnuje úspěchu českých sklářů na proslulém ročníku světové výstavy Expo 58 v Bruselu. Představuje práce nejmladší sklářské generace, jejíž jednotliví autoři mají značně odlišný přístup k tomuto řemeslu. Na výstavě Ex Post, která se koná do 19. srpna, zhlédnete díla Vladimíra Kopeckého, Miluše Roubíčkové nebo Luby Bakičové.

3. Nesmrtelný Krteček

V šlépějích proslulého ilustrátora Zdeňka Milera pokračuje včetně ztvárnění postavičky Krtečka jeho dcera Kateřina Miler. Reprodukce jejích ilustrací jsou aktuálně k vidění ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Malí návštěvníci si mohou všimnout rozdílů mezi ilustrovanými a skutečnými zvířátky prostřednictvím obrazů a exponátů ze sbírek muzea. Zároveň se dozví zajímavosti nejen o samotném krtkovi, ale také třeba o ježkovi, veverce nebo medvědovi.

4. Czech Press Photo 2017

Po celé léto hostí Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí výstavu nejlepších novinářských fotografií Czech Press Photo. Soutěž je obdobou světové World Press Photo a zachycuje nejzásadnější události uplynulého roku očima reportážních fotografů významných českých médií. Kromě politických a společenských témat najdete v dalších sekcích také snímky s námětem sportu, přírody nebo kultury.

5. Opice Petra Nikla

Filmový festival ve Zlíně sice již skončil, díla Petra Nikla, který nakreslil opice pro letošní festivalovou znělku, si ale můžete prohlédnout až do 26. srpna. Malou výseč prací zlínského rodáka a slavného výtvarníka vystavuje zdejší Galerie Václava Chada. Kresby opic, které si tu můžete prohlédnout, vyšly také knižně pod názvem Jinotaje opic.

Foto © Robert Sedmík, Týden, archiv Czech Press Photo

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!