Ostrava vystavuje vítězný projekt architektonické ceny Miese van der Rohe

Ostrava vystavuje vítězný projekt architektonické ceny Miese van der Rohe

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Vítězem jednoho z nejvýznamnějších ocenění na poli evropské architektury, ceny Mies van der Rohe, se tento týden stala dánská a islandská architektonická studia Batteríid architects; Henning Larsen Architects a Studio Olafur Eliasson za stavbu koncertní síně Harpa v islandském Reykjavíku. V minulosti cenu získalo například Neues Museum v BerlíněOperní budova v Oslu, Holandská ambasáda v Berlíně, Kursaal – kulturní centrum a koncertní síň v San Sebastianu, Bibliothéque National Francois-Mitterrand v Paříži a mnoho dalších. 

Budova koncertní síně Harpa je vysoká 43 metrů a skýtá koncertní halu pro 1800 diváků, tři menší sály a konferenční centrum. Autoři čerpali inspiraci ze severních scenérií příznačných pro Island. Koncertní síň, která je umístěna na pomezí pevniny a moře, je vnímána jako socha, ve které se odráží jak nebe, tak celé okolí včetně přístavu tepajícího životem města.

Tato budova a dalších 40 koncertních síní je až do 26. května k vidění na výstavě Architektura znějící hudbou v ostravském Domě umění, kterou pořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci se SPOK – spolkem pro ostravskou kulturu. 

Cena Miese van der Rohe za současnou architekturu je udělována každé dva roky Evropskou komisí a Nadací Miese van der Rohe od roku 1988. Cílem ceny je představit veřejnosti, jakou úlohu architektura má v evropské kultuře i společnosti. Zároveň se snaží upozornit na nové nápady a technologie, které se v současné architektuře uplatňují. Cenu získávají stavby mladší dvou let, které navrhl evropský architekt nebo architektonické studio a jež byly realizovány v jedné z 31 evropských zemí. Kromě Ceny pro vítěze je udělována i cena pro začínající architekty. 

Vstupné činí 20 Kč plné a 10 Kč zlevněné, volný vstup je v neděli. Výstavní sály jsou otevřeny úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin. Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostravy.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!