Kam vyrazit 17. listopadu? Na koncert, videomapping i do komunistického lágru

Kam vyrazit 17. listopadu? Na koncert, videomapping i do komunistického lágru 

Ve středu 17. listopadu si připomeneme dvaatřicet let od svržení komunistické vlády a návratu k demokracii. Nabitý program chystá metropole i další česká města. Přinášíme výběr akcí, které byste si ve sváteční den neměli nechat ujít.

V PRAZE

Totalita na vlastní kůži

Jak dětem a teenagerům přiblížit události roku 1989? Komunistický režim jim poodhalí dobrodružná hra, které se budou moci zúčastnit od 17 hodin v prostorách Starého purkrabství na Vyšehradě a Podolských kasemat. Ověří si své znalosti o historii a vyzkouší si sérii ‚totalitních‘ úkolů. Kapacita na dvouhodinový program v duchu únikovek je omezená, organizátoři proto doporučují rezervaci místa.

Den otevřených dveří Lichtenštejnského paláce

U příležitosti státního svátku bude možné nahlédnout do reprezentačních prostor Lichtenštejnského paláce na Kampě. Běžně nepřístupná budova slouží potřebám české vlády, jež v ní ubytovává významné státní návštěvy. V minulosti v paláci pobývala kupříkladu britská královna Alžběta II. nebo někdejší japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Komentované prohlídky budou probíhat ve čtvrthodinových intervalech od 9 do 17 hodin.

Koncert pro budoucnost

Podvečer na Václavském náměstí bude patřit zvučným domácím interpretům, kteří vystoupí na pódiu „pod koněm“. Publikum čeká společný koncert Glena Hansarda, Jany Kirschner, Jamese Harriese, Ivy Bittové, Anety Langerové, Jaroslava Uhlíře se Zdeňkem Svěrákem, Michala Hrůzy, Thoma Artwaye nebo kapel Vypsaná fiXa, Už jsme doma a Zrní.

Ptačí sněm pro Václava Havla

Nedožité pětaosmdesátiny prvního porevolučního prezidenta připomíná happening inspirovaný dílem výtvarníka Petra Síse, kterým Centrum současného umění DOX vyzývá, aby účastníci do 18. prosince vytvořili letícího ptáka – symbol svobody, ozdobili jej napsanou myšlenkou nebo citátem, umístili jej kamkoli do veřejného prostoru, například k lavičce Václava Havla, a v neposlední řadě ho nasdíleli na sítích s hashtagy #VH85 a #ptacisnem.

Korzo Národní

Připomínka výročí revoluce se po loňském virtuálním ročníku vrací ven. Národní třída se promění v galerijní prostor plný pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí reflektujících aktuální události v Bělorusku. Program zamíří i do okolních budov, kde se odehrají divadelní inscenace, talkshow, workshopy a debaty, které budou většinou přenášeny online. Těšit se můžete třeba na sedm apelativních textů Stojím v řadě z pera italského dramatika Ascania Celestiniho v podání souboru OLDstars.

Sametové posvícení

Umělci, studenti nebo třeba obránci zvířat letos budou pochodovat v satiricko-karnevalových defilé centrem města. Průvod masek v nadživotní velikosti vyrazí ve 14 hodin z Kampy přes Karlův most směrem na Národní třídu a poté od 17 hodin poputuje ze Staroměstského náměstí až do Kampusu Hybernská, kde jej uzavře afterparty.

Do divadla na Havla, Kryla i Chaplina

Připomeňte si nejenom českou historii divadelními inscenacemi, které v předvečer svátku i samotného sedmnáctého listopadu nabízejí pražské scény. S diváky se posledními reprízami rozloučí představení Velvet HavelDivadle Na zábradlí, v němž autor Miloš Štědron osobitě interpretuje prezidentův osud. Zvrácenost ideologie reflektuje adaptace filmové klasiky Charlieho Chaplina Diktátor, uváděná v úterý na prknech divadla ABC. A následující večer si nenechte ujít portrét písničkáře Karla Kryla s podtitulem Zmrdtvýchvstání zažít v podání divadla D21.  

MIMO PRAHU

Brněnský sedmnáctý

Události nejenom z roku 1989, ale i z neméně pohnutého roku 1939, připomínají pořadatelé festivalu v moravské metropoli. Z původního lampionového průvodu se rozrostl na velkolepý svátek, který si klade za cíl seznamovat s novodobou českou historií především mladé lidi, kteří bývalí režim nezažili. V centru města nebude s programem chybět třeba divadlo Husa na provázku, skupina Ateliér, divadlo Líšeň se satirickou hrou Putin lyžuje nebo beseda s Alešem Filipem a Jiřím Zlatuškou, kteří zavzpomínají na své tehdejší návštěvy podzemní univerzity.

Prohlídky tábora nucených prací v Lešeticích

Lesy blízko středočeských Lešetic ukrývají autenticky dochovaný vězeňský areál, který v letech 1949 až 1961 fungoval jako pracovní tábor pro odpůrce komunistického režimu. Sváteční program bude zahrnovat pietní akt, komentované prohlídky expozic včetně výstavy věnované 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku, a nakonec představení v podání divadla Dagmar. Nepřehlédněte ani další tuzemská místa připomínající padesátá léta v Československu.

Komorní BLIK BLIK v Plzni

Plzeňané o svůj festival světla v covidové době nepřijdou, v omezené podobě se uskuteční 16. a 17. listopadu. Vůbec poprvé nabídne 3D videomapping a věnovat se bude rovněž samotnému historickému tématu. Kupříkladu instalace Květy svobody 39 spojená s workshopem diváky navrátí k tragickému dění v protektorátu. Návštěvníky čeká také interaktivní Laser Labyrinth nebo gastrozóna, kde si budou moci dát svařák nebo si na ohni opéct špekáčky. 

Foto: Aleš Král

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!