United Islands of Prague otevře začátkem května pražskou festivalovou sezónu

United Islands of Prague otevře začátkem května pražskou festivalovou sezónu 

United Islands of Prague se letos v Praze uskuteční už po jednadvacáté. Během čtyř dnů se na pódiích představí víc než stovka umělců z celé Evropy. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.

Během letošních čtyř festivalových dnů v rozmezí 1. až 4. května se diváci budou moci zaposlouchat do největších hudebních objevů zemí evropské sedmadvacítky. Mimo tuzemské scény se představí například umělci z Francie, Španělska, Portugalska, Německa, Slovinska, Dánska, Irska, Švédska nebo z Faerských ostrovů. 

Ve středu 1. května se na scéně postupně objeví například polský zpěvák a producent Baasch, slovinská pop-rocková kapela LPS či maďarští Freakin' Disco, jejichž hudba má takovou sílu, že návštěvníky "vystřelí až do vesmíru". Českou scénu zastoupí rocková partička Glad For Today.

Druhý festivakový den bude stát především na tuzemských talentech, kterým dá United Islands prostor skrze klubovou noc. Ta se letos rozmístí na 10 různých scén napříč pražskými kluby. Kromě toho se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert proti xenofobii s názvem Symphony for Humanity, na kterém vystoupí mimo jiné také Ben Cristovao a Sofian Medjmedj. Páteční program hudebním fanouškům přinese pestrou paletu interpretů napříč celou Evropou.

Mezi největší zahraniční lákadla bude patřit například irské indie-popové duo 49th & Main, velké očekávání s sebou nese německá parta Lonely Spring, která hraje hyperkpunk a účastnila se německého finále Eurovize, potenciál senzace v sobě skýtají shitpunkoví Joe & The Shitboys z Faérských ostrovů a domácí hudební prapor ponese například kapela Good Times Only.

Závěrečný den festivalu, tedy v sobotu 4. května bude především ve znamení odvážného bookingu a talentů, kteří momentálně vyprodávají klubové sály napříč republikou. Mezi ně patří například rodák ze Starče na Vysočině Rohony a čerstvý vítěz Andělů Mc Gey, který loni nadchl fanouškovskou i odbornou obec citlivou deskou O tatínkovi, který usnul, šanci na sebe více upozornit dostane i djent-corová senzace Severals.

„Věřím, že po festivalu si letos všichni přidáme do svých playlistů nové hudební objevy. Jsem přesvědčen, že hudební program je letos možná nejlepší za všechny ty roky. Jsem rád, že jsme do našeho týmu  pozvali mladé dramaturgy, kteří mají k našemu publiku nejblíže. Mám za to, že letos si na festivalu najde opravdu každý něco,” říká producent festivalu United Islands of Prague Martin Voňka.

Ostrovy inspirace

Během všech festivalových dní nebude chybět ani oblíbený nehudební program Ostrovy inspirace. Dramaturgie celého nehudebního programu se letos ujal tým spolku Díky, že můžem, který stojí například za tradiční akcí konanou každý rok 17. listopadu na Národní třídě.

Za zmínku stojí prezentace ambasád v rámci oslav 20 let Česka v EU, živé podcasty, speciální výstava Opráski sčeskí historje, scénické čtení s Adamem Gebrianem, Ladislavem Ziburou a mnohými dalšími nebo velká debata o dvaceti letech bez hranic.

„Jsme rádi, že nás festival United Islands of Prague přizval k tvorbě nehudebního programu. Při jeho realizaci zužitkujeme naše dlouholeté dramaturgické zkušenosti a poskládáme ho tak, aby byl pro návštěvníky všech věkových kategorií co nejpřínosnější,” doplňuje k tvorbě nehudebního programu Ester Valtrová, programová manažerka spolku Díky, že můžem.

Svůj prostor dostanou také zajímavé organizace, lidskoprávní iniciativy, spolky z Prahy 1, dílny, muzea či kulturní instituce. Chybět nebude ani bohatá gastronomická nabídka, food trucky a bary s pestrou paletou nealko i alko nápojů.

Umělci se od 1. do 4. května představí na 23 pódiích, a to buď na otevřených scénách na Střeleckém ostrově, Slovanském ostrově u Žofína či na Janáčkově nábřeží, nebo v 10 klubech, do kterých se letos vrací i čtvrteční klubová scéna. Vůbec poprvé se festival podívá například do Ďáblic, do Holešovic, na Palmovku, na Anděl nebo na Jižní město. Tradičně se pak bude hrát třeba v Jazz Docku, klubu Chapeau Rouge nebo v klubu FAMU.

Foto: archiv Untited Islands

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Další hudební novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!