V létě ožijí divadelní scény pod širým nebem, podívejte se na našich 8 tipů z celé republiky

V létě ožijí divadelní scény pod širým nebem, podívejte se na našich 8 tipů z celé republiky 

Divadla si v létě dopřávají zasloužený odpočinek (letos bohužel o něco delší než obvykle), během léta ovšem ožije nespočet divadelních festivalů. Máme pro vás osm tipů z různých koutů republiky - vydejte se za divadelními zážitky na Pražský Hrad, barokní Kuks, pardubický zámek či do Brna, Ostravy a Mikulova.

Letní shakespearovské slavnosti

Ani William Shakespeare se koronaviru nezalekl a popravdě - umíte si představit divadelní sezónu bez tradičních Letních shakespearovských slavností?

Slavnosti se letos v trochu skromnějším režimu vrací do třech největších měst v České republice. V Brně odstartují 21. července Zimní pohádkou, Pražskou část slavnostně otevře 22. července Dobrý konec všechno spraví. Na programu bude dále Hamlet, Zkrocení zlé ženy, Mnoho povyku pro nic, Komedie omylů a Veselé paničky windsorské

Letní scéna Divadla Bolka Polívky

  • Slavkov–Austerlitz, Brno, Mikulov: 6. červenec - 1. srpen 2020

Letos se také uskuteční Letní scéna Divadla Bolka Polívky, a to na hned třech místech. Po nucené  pauze mohou diváci konečně naživo zamířit na kulturní dějiště, a to od 6. do 8. července na nádvoří zámku Slavkov – Austerlitz, od 13. do 17. července do Amfiteátru v Mikulově a od 20. července do 1. srpna na Biskupský dvůr Moravského zemského muzea v Brně.

Letní scény nabídnou tituly jako Šašek a syn, DNA, Srnky, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Pozemšťan, Rebelky, ale také další inscenace z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky. Chybět nebudou ani divácké hity jako one man show Caveman, či Vysavač a Otevřené manželství ze spřízněných divadelních scén.

Divadelní léto pod plzeňským nebem

  • Plzeň: 8. červenec - 27. červenec 2020

Třetí ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem se konat bude, byť s několika změnami. Vlivem koronavirové krize byli organizátoři nuceni posunout datum konání z června na červenec a i hlediště bude skromněji uzpůsobené, aby odpovídalo současným vládním opatřením.

Letošní plánovaná premiérová inscenace Shakespeare v Hollywoodu je sice přesunuta na příští rok, na programu ale nadále zůstává druhá letošní novinka Poslední zrnko písku a repríza komediální novinky z minulého roku Švanda dudák. Zůstává také tradiční Improzápas a Open Air Slam, konat by se měl i příměstský divadelní tábor.

Theatrum Kuks

  • Kuks: 19. srpen - 23. srpen 2020

Přes všechny kolize, krize a peripetie vyvolané pandemií koronaviru se podařilo sestavit našlapaný program plný toho nejlepšího, co může nejen barokní umění nabídnout!

V magických kulisách hradu Kuks se odehraje celá řada divadelních a hudebních produkcí, mezi nimi nebudou chybět divadelní počiny Geisslers Hofcomoedianten, Ensemble Damian s operou La Psiche, artisticko-divadelní inscenace Bratři v tricku a Holektiv, taneční vystoupení Andrey Miltnerové přímo v hrobce hraběte Šporka. Vydat se můžete i na celodenní výlet po židovských stopách s divadlem o Golemovi, koncertem v jidiš a přednáškou o českých židech v dobách baroka.

Jiráskův Hronov

  • Hronov: 31. červenec - 8. srpen 2020

Nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival na světě se letos představí již po devadesáté. Festival nepřerušila ho ani druhá světová válka a koronavirová krize ho taktéž nezastaví! Hronov tedy bude, i když tentokrát bez zahraničních souborů.

V doprovodném programu se představí Divadlo Víti Marčíka, Buchty a loutky, Divadlo na větvi, Geisslers Hofcomoedianten nebo Divadlo Antonína Dvořáka a taneční divadlo BUFO. Jako každý rok se v parku budou každý den střídat pohádky pro dětské návštěvníky s koncerty a dalším divadelním programem.

Pernštejn(l)ove

  • Pardubice: 28. červenec - 1. srpen 2020

Už popáté bude Zámek Pardubice hostit Pernštejnlove, divadelní festival o lásce a vztazích. Na festivalu pod širým nebem diváky opět čeká to nejlepší z amatérského i profesionálního divadla.

Festivalový repertoár zahrnuje autorskou mafiánskou operu Il Congelatore – Zmrazovač v podání pražského Divadla Ad Hoc, velmi žádaný titul Divadla Tramtarie Kabaret nahatý Shakespeare, pražský soubor Geisslers Hofcomoedianten přiveze erotickou němohru V borůvčí, zavítají také herci z Klicperova divadla se svou inscenací Oskar a růžová paní, nebo herci ze slovenského souboru Divadlo Commedia se satirickým příběhem Don Quichot a Sancho Pancha. 

Moravské divadelní léto

  • Olomouc, Velká Bystřice, Tovačov: 20. srpen - 27. srpen 2020

Moravské divadelní léto mělo být letos ve znamení velkolepých oslav 100 let českého divadla v Olomouci, který měl vrcholit právě Moravským divadelním létem. Osud tomu chtěl jinak, ovšem ani tak se divadlo nevzdalo a připravilo náhradní program, sestavený z těch největších hitů z repertoáru Moravského divadla. Na třech letních scénách budou uvedeny oblíbené inscenace Sluha dvou pánů, Noc na Karlštejně, Cyrano z Bergeracu a Starci na chmelu.

Festival nové opery NODO

  • Ostrava: 28. srpen - 30. srpen 2020

Nezapomeneme ani na příznivce hudebního divadla. Zbystřit by měli především fanoušci opery, Ostrava je totiž zve na Festival NODO - Dny nové opery. Posláním festivalu NODO je přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. 

NODO 2020 uvede pět inscenací. Ve světových premiérách to budou opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, česká premiéra pak čeká vokální operu Any Sokolović a multižánrovou operu Miro Tótha. Festival využije obě budovy Národního divadla moravskoslezského a na jeden den se přesune do Dolní oblasti Vítkovice.

BONUSOVÝ TIP: Za divadelními festivaly do Prahy

Kromě Letních shakespearovských slavností čeká metropoli řada dalších divadelních zážitků. Hvězdné léto bude nejen pod Žižkovskou věží, ale i na Vyšehradě, Letné a dalších zajímavých místech. Inspirujte se naším výběrem pražských letních scén.

Foto: Facebook Letní shakespearovské slavnosti Brno

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!