Inscenace Kniha nocí. Magicko-realistická výprava do tajemné Černozemě

Inscenace Kniha nocí. Magicko-realistická výprava do tajemné Černozemě 

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře inscenaci na motivy cenami ověnčené Knihy nocí od současné francouzské spisovatelky Sylvie Germain, která prožila několik let i v Praze. Premiéra proběhne 22. června v divadle Rokoko.

Magicko-realistická výprava do tajemné Černozemě, kde povstává rod Pénielů. Mystická cesta po vodě i po zemi nazpátek dějinami, krajinou mlhavých hranic, mýtů a kouzel. Neustále se opakující širá noc předků, kteří se v ní pokolení za pokolením rodí, křičí, milují, bojují, zraňují, uléhají a umlkají. Drama osudem rozervaných životů a lásek. Drama vzdoru a vzpoury, naprostého odevzdání, samoty, sobectví, nepřiznané viny. Drama zločinu, krutého násilí a smíření, drama krajností.

Dramaturgyně projektu Simona Petrů k neobvyklému vzniku i tvaru inscenace říká: „Román Sylvie Germain fascinuje nepřetržitým proudem imaginace. Magicko-realistická kronika rodu Pénielů je jen jednou z jeho rovin. Skrze ozvuky tradičních mýtů nás konfrontuje s niternými problémy, často velmi temnými světy v každém z nás, dotýká se prastarých otázek, je znejišťující, ale také provokuje k tomu, abychom nahlédli náš svět jinýma očima. Naše zkoušky jsou také svého druhu výpravou do tajemné Černozemě. Skrze zvuk, hudbu, hlas, text, obraz se snažíme zachytit emoci, kterou jsme v předloze pro sebe našli my. Neutichající lidskou vášeň a dojemnost, inspiraci, naději a vůli k porozumění – i porozumění si – skrze metaforu."

Foto: archiv MDP

Expresivní syntézy hudby, slova a obrazu skládá dohromady uznávaný ukrajinský režisér Vlad Troitskyi, zakladatel nezávislého divadla Dakh a populárních skupin DakhaBrakha a Dakh Daughters. „Poprvé jsem tento román přečetl asi před deseti lety a ohromilo mě, jak mocně a rozsáhle píše Sylvie Germain... magický realismus... evropský García Márquez... Když začala velká válka, Rusko napadlo Ukrajinu, vzpomněl jsem si na tento román... Moloch války drtí osudy lidí, ale život pokračuje... často navzdory... i přes hrozivost zkoušek... je to hymnus života,“ dodává.

K navázání spolupráce s Vladem Troitskyim přispěla kurátorka ukrajinského programu Městských divadel pražských Anna Turlo:  „Pracovat na takovém textu s takovým režisérem je příležitost, která se vyskytne zřídka. Metaforický jazyk divadla a literatury rozvíjí fantazii a umožňuje celému týmu i divákům stát se spolutvůrci světa plného lásky, harmonie, nebezpečí, smrti, války a samozřejmě naděje.“

V obsazení nebude chybět Julie Goetzová, Veronika Janků, Veronika Pozniak, Tomáš Dalecký, Petr Konáš, Radek Melša a další.

Vstupenky na inscenaci Kniha nocí je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line.

Foto: archiv MDP 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Městská divadla pražská: ABC,... nabízí i další akce

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!