Dokumenty i velká výročí. Česká televize chystá na podzim celou řadu pořadů

Dokumenty i velká výročí. Česká televize chystá na podzim celou řadu pořadů 

I přes ztížené podmínky natáčení a omezení kulturního života, které poznamenaly celý minulý rok, vzniklo pro diváky 38 nových dokumentů a 10 publicistických pořadů z produkce České televize. Jejich tvůrci v nich připomenou aktuální celospolečenská témata i významná výročí - sto let Československých legií i 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily. V rámci nových projektů se například bratři Krausové projedou na koni, pekařka Petra Burianová připomene zvyky venkova a herec Jiří Dvořák zamíří mezi legionáře.

Dokumentární tvorba má v České televizi silnou tradici, vysokou úroveň a výsostné postavení.

generální ředitel České televize Petr Dvořák

Palčivá společenská témata objektivem dokumentaristů

Celospolečenské téma samoživitelek a samoživitelů přibližuje film Eriky Hníkové Sólomatky, mapující složitosti života, do kterého výrazně zasáhla i vlna pandemie. Režisérka Šárka Maixnerová ve snímku Na vlastní duši představí šestici osob s psychiatrickou diagnózou, kteří se po propuštění musejí vypořádat s každodenní rutinou. Ožehavé téma, kterým je znásilnění žen, je tématem počinu Kateřiny Hrochové Znásilnění pod kůží. Dokument je postaven na třech neobvykle otevřených výpovědích obětí sexuálního násilí.

Dokumentaristka Tereza Engelová ve snímku Škola v bodě nula poodhalí výzvy, se kterými se budou školy a žáci po roce v online světě potýkat, i to, jak výuka doby covidové ovlivní české školství do budoucna. Režisérka Markéta Ekrt Válková naváže druhým dílem na svůj rok starý počin Živnostníci v karanténě aneb holé zadky?, v němž sleduje podnikatele a drobné živnostníky v době pandemie snažící se zachránit své firmy a živobytí před krachem. Linda Jablonská Kallistová se ve filmu Boj o děti věnuje debatě o věkovém limitu pro umísťování ohrožených dětí do kojeneckých ústavů.

Slavná jubilea

Česká televize ve své tvorbě pravidelně připomíná slavná jubilea a významné okamžiky dějin. V polovině září uplyne přesně 1100 let od mučednické smrti kněžny Ludmily. Na otázku, jaká asi doopravdy byla a jaká byla její role v tehdejší politice, odpoví v portrétu první české světice Svatá kněžna Ludmila přední čeští archeologové a historici.

Sedm set padesát let od narození předposledního českého krále z rodu Přemyslovců nabídne snímek Václav II. – cesta ze stínu. Důležité výročí letos čeká i někdejší Velkomoravskou říši, před 1150 lety se totiž vlády ujal král Svatopluk, což přiblíží dokument Svatopluk – král Moravanů a Slovanů. Sto let Československých legií připomenou dva snímky z cyklu Legie 100. Diváci uvidí jejich cestu Sibiří, která byla vyplněná krvavými boji s bolševiky a nezměrným hrdinstvím.

Česko křížem krážem

V podzimním vysílání České televize nebude chybět ani cestování. Bratři Martin a Ondřej Krausovi si půjčili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem bělouše a vraníka a v novém seriálu Českem na koňském hřbetu ukážou divákům stezky určené pro jezdce na koních, které protínají české, moravské i slezské kraje. Po českém a moravském venkově zase bude putovat historicky první vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová. V magazínu Pečení na neděli předá divákům nespočet rad a tipů nejen k pečení.

Dokumenty zamíří i na plátna kin

Na podzim vstoupí do kin třináct dokumentárních filmů, které vznikly v distribuci České televize. Prvního září bude mít premiéru snímek Jednotka intenzivního života zabývající se paliativní péčí. V listopadu se diváci mohou těšit na snímek Sny o toulavých kočkách, ve kterém David Sís mapuje neobyčejně úspěšnou kariéru svého bratra a talentovaného a všestranného výtvarníka Petra Síse, jehož díla neznají hranic věkových ani geografických.

Úvodní foto: Pečení na neděli - Petra Burianová

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!