Tipy na nejlepší vánoční trhy v České republice

Tipy na nejlepší vánoční trhy v České republice  

Už to také cítíte ve vzduchu? Do českých měst přichází advent a s ním vůně svařáku, tradičních punčů, jehličí a cukroví. Na náměstích začínají vyrůstat vánoční trhy a chystá se tradiční slavnostní rozsvícení vánočních stromů. Jestli ještě váháte, kam se letos za tou pravou atmosférou vypravit a kde budou mít ten nejlepší kulturní program, inspirujte se v našem přehledu.

Praha

První pražský vánoční trh letošního roku odstartoval 20. listopadu na náměstí Míru, kde přímo před kostelem sv. Ludmily vyrostly stánky s tradičním vánočním zbožím i gastronomickými pochoutkami. V sobotu 23. listopadu se trhy otevřou i na náměstí U Svatého Jiří na Pražském hradě a v sobotu 30. listopadu se k nim přidají tradiční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí a na náměstí Republiky. Veškeré zajímavosti a podrobné informace o otevírací době a trvání pražských vánočních trhů najdete zde.

Brno

Brněnské vánoční trhy začínají na Zelném trhu a Moravském náměstí tento pátek 22. listopadu. Náměstí Svobody a Dominikánské náměstí se k nim přidají o týden později 29. listopadu, kdy se na Svoboďáku v 17:00 hodin slavnostně rozsvítí i vánoční strom. Po celý advent zde nebude chybět ani bohatý kulturní program a nejrůznější koncerty. 

Dominikánské náměstí bude jako každý rok patřit hlavně gastronomii, novinkou je letos zimní kino s projekcí pohádek. Zelný trh se znovu oblékne do tradičního staročeského hávu, ale ani na něm nebude nouze o kulturu.

Brněnské vánoční trhy. Foto: archiv města Brna

Na Moravském náměstí se již od října tyčí vyhlídkové kolo, v jehož okolí vyroste šapitó s každodenním kulturním programem, vytápěné jurty a centrální bar na kašně. Od čtvrtka 27. listopadu začne u Jošta fungovat i oblíbené kluziště

Trhy v Brně potrvají na Zelňáku a Moravském náměstí do 23. prosince, na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí až do 5. ledna 2020. 

Olomouc

Také na olomouckém Horním náměstí začínají vánoční trhy již 22. listopadu, kdy se můžete těšit například na vystoupení Vašo Patejdla ze skupiny Elán a v 18:00 hodin na rozsvícení vánočního stromu. Až do Štědrého dne vás zde čekají stánky s tradičním místním punčem, skvělá gastronomie, spousta řemeslných výrobků, vánoční dekorace a téměř každodenní kulturní program plný koncertů a divadelních vystoupení. Na Dolním náměstí si můžete až do 30. prosince zabruslit na venkovním kluzišti

Plzeň

V Plzni se vánoční trhy konají každoročně pod vlídným dohledem katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Letos vypuknou v sobotu 23. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků, chybět ale nebudou ani ukázky lidových tradic a řemesel. 1. prosince přivítejte advent při rozsvícení vánočního stromu. Děti potěší oslík s ovečkami v živém betlému a program plný vánočních koled, celou rodinu pak každodenní kulturní akce. Každý den v 17:00 a v 18:00 hodin zde navíc budete moci potkat i plzeňského ponocného. Jestli se nebojíte, určitě vyražte 5. prosince i na pekelné vystoupení s Mikulášskou nadílkou.

Vánoční trhy České Budějovice. Foto: archiv města České Budějovice

České Budějovice

V Českých Budějovicích začnou vánoční trhy v pátek 29. listopadu a potrvají až do Štědrého dne. V sobotu 30. 11. se můžete od 16:30 hodin těšit na rozsvícení vánočního stromu následované několika koncerty. Ty budou na pódiu na historickém českobudějovickém náměstí pokračovat i po celý advent. Chybět nebude ani divadlo či taneční vystoupení. 

Na stejném místě se od 29. listopadu až do 6. ledna můžete těšit i na zdarma přístupné venkovní kluziště unikátně umístěné kolem Samsonovy kašny. Novinkou letošního adventu bude nová vyhlídková věžička, ze které si vychutnáte vánoční atmosféru doslova z nadhledu. V úterý 5. prosince proběhne Mikulášský advent, jehož součástí bude i tradiční přílet anděla.

Vánoční trhy Český Krumlov. Foto: archiv města Český Krumlov

Český Krumlov

Na hlavním historickém náměstí Českého Krumlova propuknou vánoční trhy rovněž v pátek 29. listopadu. Ujít byste si rozhodně neměli nechat zdejší bohatý kulturní program, gastronomickou nabídku, výrobky s vánoční tematikou ani ukázky tradičních řemesel. 1. prosince se můžete těšit na hudebně poetické otevření adventu spojené s rozsvícením vánočního stromu, 5. prosince na Andělský průvod městem a Mikulášskou nadílku a 15. a 22. prosince na společné zpívání koled

Každou adventní sobotu můžete zavítat i na pohádkový trh a otevřené řemeslné dílny do krumlovských Klášterů, 23. prosince k živému betlému na II. zámecké nádvoří a 24. prosince tamtéž na  pravé medvědí Vánoce zdejších medvědů Máši, Arna a Marie Terezie. 

Úvodní foto: Vánoční trhy Olomouc. Foto: archiv města Olomouc

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!