Podzimní výstavy na jihu Čech: kostýmy z Pyšné princezny i fotografie Jana Saudka

Podzimní výstavy na jihu Čech: kostýmy z Pyšné princezny i fotografie Jana Saudka 

S naším výběrem pětice podzimních výstav jsme tentokrát zamířili do malebných jižních Čech. Čeká vás tu třeba expozice filmových kostýmů z pohádky Pyšná princezna, snímků kontroverzního Jana Saudka nebo výstava věnovaná událostem první světové války a následného vzniku Československa.

1. Nahum Tevet – Five Rooms

Proslulý izraelský sochař Nahum Tevet poprvé vystavuje v České republice. Do 7. října budou jeho objekty a kresby k vidění v českobudějovickém Domě umění. Mezi pěti místnostmi galerie, které zaplnil svou tvorbou, najdou návštěvníci i speciální instalaci vytvořenou přímo pro tuto výstavu. Pro Tevetova díla je typický pocit jakési nedokončenosti a práce s měřítkem. Jeho objekty evokují předměty denní potřeby – knihu, postel, krabici, které však tvoří komplikované scény. Součástí expozice jsou i umělcovy rané kresby, které byly naposledy vystaveny v roce 1977 v Jeruzalémě.

2. Babeta Ondrová – Fall in Lavmi

Designové tapety a doplňky značky Lavmi navrhují pracovní i životní partneři – designérka Babeta Ondrová a herec Jan Slovák, známý z filmu Kouř. Ukázky z jejich nejnovější podzimní kolekce nabízí Centrum architektury a designu Neumannka v Prachaticích, kde si je budete moci prohlédnout od 5. října do 28. listopadu. Kromě toho na výstavě spatříte i Babetiny volné grafiky.

Z výstavy Nahuma Teveta v Českých Budějovicích. Foto Facebook

3. Jan Saudek – My lidé jsme krásní

do 30. prosince můžete v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií navštívit výstavu snímků kontroverzního Jana Saudka, jednoho z předních českých fotografů. Někteří lidé ho zbožňují, jiní ho považují za zvrhlíka. Umělec svými fotografiemi dokumentoval svůj život, během něhož neustále prahnul po ženách, které tvoří většinu jeho námětů. Zachycuje na nich své sny, touhy a slasti.

4. Na frontě a v zázemí. Sto let od konce Velké války

Na první světovou válku a československé legie se soustředí aktuální výstava v Rožmberském domě v Soběslavi. Chronologicky připomíná významné události od panování císaře Františka Josefa I. až po vznik samostatného Československa. Do konce října si zde zájemci prohlédnou vojenské uniformy a zbraně, dobové dokumenty, pohlednice z fronty, vlajky i potravinové lístky. Samostatnou část tvoří příběhy legionářů ze Soběslavska a Veselska a také sbírka válečných suvenýrů.

5. Pyšná princezna na zámku v Telči

Výlet na renesanční zámek Telč si do konce října můžete zpestřit návštěvou zdejší výstavy originálních kostýmů a filmových rekvizit ze slavné pohádky Pyšná princezna v režii Bořivoje Zemana. K vidění jsou šaty princezny Krasomily i krále Miroslava, k zábavě spousta her i králův trůn, kde je možné se vyfotografovat. Zároveň se dozvíte zajímavosti z příprav filmu a z natáčení.

Foto archiv NPÚ

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!