Letní výstavy ve východních Čechách: divadelní expozice Matěje Formana i Paříž ve výtvarném umění

Letní výstavy ve východních Čechách: divadelní expozice Matěje Formana i Paříž ve výtvarném umění 

Chystáte se na dovolenou na východ Čech? Máme pro vás výběr pěti výstav, které zde v létě můžete navštívit. Nechybí tu expozice Divadla bratří Formanů, výtvarná díla spojená s Paříží nebo výstava zaměřená na historii a současnost kávy.

1. Krásy Paříže

Na umělecké spojení mezi českou a francouzskou metropolí se zaměřuje výstava nazvaná Paříž krásná a inspirujícíGalerii moderního umění v Hradci Králové. Reflektuje jak pojetí Paříže v dílech českých umělců, tak i jejich výtvarnou inspiraci městem a jeho obyvateli. Návštěvníci si mohou prohlédnout pařížské motivy – zdejší architekturu, náměstí, úzké uličky nebo parky očima Antonína Chittussiho, Josefa Šímy, Jiřího Koláře a spousty dalších.

2. Formanova Konírna imaginární

Matěj Forman a jeho Divadlo bratří Formanů tentokrát se svým Zámeckým imagináriem zamířilo do jičínského Muzea hry. Svou výstavu plnou divadelních dekorací, loutek, nápaditých exponátů a her spojených s divadelním světem přizpůsobil jako vždy prostoru konání, zde tedy bývalé Valdštejnově konírně – tematicky se tak do popředí dostal právě kůň.

3. Psi v muzeu

Jak praví dávné rčení, pes je nejlepším přítelem člověka. Našim nejvěrnějším přátelům zasvětilo Regionální muzeum v Chrudimi výstavu, která bude k vidění do 2. září. Přibližuje vývoj domestikace psů až po novodobý chov společenských psů prostřednictvím různých exponátů – fosilií a archeologických nálezů, výtvarného umění všech období či starých tisků. Souběžně s touto výstavou se zde koná také výstava historických fotografií s námětem psů.

4. Káva v historii i dnes

Milovníci černého nápoje by si neměli nechat ujít výstavu ve svitavském muzeu, která je určena pro dospělé i děti. Seznámíte se s cestou kávy od samotných plantáží až do vašeho hrnku, také s historickým vývojem oblíbeného nápoje, různými kávovými náhražkami nebo si prohlédnete staré pražičky či mlýnky. Také se dozvíte, jak kávu pije typický Čech nebo jak připravit výbornou kávu v domácím prostředí.

5. Kino před sto lety

Víte, co je laterna magica, zoetrop nebo thaumatrop? Všechny tyto přístroje jsou spojené s počátky kinematografie, kterým se věnuje aktuální výstava pojmenovaná Vyfoť, natoč, vyvolejRegionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Kromě promítacích přístrojů a kamer začátku 20. století vás čekají i pozdější přístroje, které si bude starší generace pamatovat z kamenných kin nebo filmových klubů.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!