Letní výstavy na východě Čech: historie Járy Cimrmana, melancholická Vysočina i Orbis Pictus Play

Letní výstavy na východě Čech: historie Járy Cimrmana, melancholická Vysočina i Orbis Pictus Play 

Čeká vás pobyt ve východních Čechách? Ochlaďte se během horkých letních dní ve zdejších galeriích a muzeích, kde vás čeká výstava zaměřená na Járu Cimrmana nebo vysočinské rodáky s tvůrčím duchem i expozice vytvořená umělcem Petrem Niklem.

Půlstoletí s Cimrmanem

Postava Jára Cimrmana je bezpochyby fenoménem. Na tuto fiktivní osobnost, která aspirovala na titul Největší Čech, se soustředí aktuální výstava v Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Expozice přibližuje jeho rozsáhlou tvorbu od vědecké po učitelské a mapuje jeho padesátiletou existenci v povědomí veřejnosti. Navštívit ji můžete do 27. července.

Zdeněk Miler dětem!

Především pro nejmenší je určena výstava v Regionálním muzeu v Litomyšli, nudit se však na ní nebudou ani rodiče. Představuje rozsáhlou tvorbu výtvarníka, scenáristy, ilustrátora a režiséra kreslených filmů Zdeňka Milera, který je nejvíce spjat s postavičkou Krtečka. V expozici se potkáte i se Štěňátkem, Kubulou a Kubou Kubikulou nebo se Cvrčkem. Děti zde najdou spoustu her, ať už krtečkovy piškvorky, skládání rakety, puzzle nebo bludiště.

Z výstavy Zdeněk Miler dětem! Foto: archiv Regionálního muzea v Litomyšli

Orbis Pictus Play

Do interaktivní expozice pod taktovkou umělce Petra Nikla zve Zámecká galerie v jičínském Muzeu hry. Poznávat svět i svoje smysly můžete na výstavě projektu, jehož největší inspirací je dílo Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského, který tvrdil, že nejpřirozenějším způsobem učení je právě hra. Projekt demonstruje sílu tvořivé touhy po poznání a dokazuje, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek.

Vrchovina, krabatina, mrchovina

Melancholická krajina Vysočiny se pro mnohé stala útočištěm, kde se mohou uzavřít do vlastního světa, najít vnitřní samotu a spirituální zdroje. Výstava v humpolecké 8SMIČCE představuje práce třinácti vysočinských solitérů, které doprovází tři intervence pod názvem Okraje kraje. Tvorba vystavujícího Jana Zrzavého, Bohuslava Reynka či Jaroslava Rösslera vychází z jejich spojení s mlhavou pahorkatou krajinou, která předznamenala existenciální tíseň příznačnou pro všechny z nich.

Z výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina. Foto: archiv 8MIČKA

Luděk Marold 1865 – 1898

Šedesátý ročník Výtvarného Hlinecka tentokrát obrátil pozornost na výraznou osobnost českého výtvarného umění druhé poloviny 19. století. Malíř a ilustrátor Luděk Marold nejvíce proslul monumentální panoramatem Bitva u Lipan, které se nachází v pavilonu na pražském Výstavišti. Výtvarník měl mnohem širší záběr, tvořil mimo jiné ilustrace do pařížských módních časopisů a vynikal zejména v technice akvarelu, s níž zachytil život francouzských budoárů, kaváren a na ulicích. Výstava bude v Městském muzeu a galerii Hlinsko otevřena od 22. června.

Foto: archiv Centra Bohuslava Martinů

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!