Oslavy Světového dne vody proběhnou na mnoha místech České republiky již tento víkend

Oslavy Světového dne vody proběhnou na mnoha místech České republiky již tento víkend 

Světový den vody připadá každoročně na 22. březen. Poprvé byl vyhlášen v roce 1993 Valným shromážděním Organizace spojených národů jako připomínka významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Jeho 25. výročí s mottem „Nature for water“ připomene o nadcházejícím víkendu řada akcí po celé České republice. Přinášíme vám jejich přehled, na vás už je jen vybrat si pro sebe tu pravou.

Stará čistírna odpadních vod Praha

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči přichystala na sobotu 24. března prohlídky svého historického areálu s výkladem i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na plavbu na prámu v podzemní usazovací nádrži či ukázku funkčního parního stroje z roku 1903. Připraveny jsou i jištěné výstupy na komín, výuková hra Obnova soužití s řekou pro děti i dospělé, chemická laboratoř, výtvarná dílna, malování na obličej či vynášení Morany. Chybět nebude ani projekt Experiment aneb plnou parou vpřed! plný parních vynálezů a strojů. Více zde

Povodí Labe

Ve stejný den 24. března se můžete zúčastnit exkurzí na vybraných vodních dílech v povodí Labe, která nejsou veřejnosti běžně přístupná. Novinkou v letošním roce jsou krátké plavby inspekčním plavidlem v Roudnici nad Labem. Navštívit můžete VD Mšeno, VD Rozkoš, VD Pardubice, VD Brandýs nad Labem, VD Dolní Beřkovice, VD Roudnice nad Labem a VD Střekov. Prohlídky probíhají v čase 10-15 hodin, výjimkou je VD Mšeno, které bude otevřené o hodinu déle. Více zde.

Povodí Moravy

V rámci Světového dne vody se v sobotu 24. března uskuteční i prohlídky s průvodcem na přehradách Brno, Bystřička a Slušovice. Povodí Moravy tak umožní zájemcům nahlédnou do vnitřních prostor přehrad, které nejsou běžně přístupné. Začíná se vždy v celou hodinu v čase 9-14 hodin. V Bystřičce uvidíte zrekonstruovaný bezpečnostní přeliv, boční věžový objekt, hráz a modernizovanou strojovnu pod hrází, včetně injekční štoly v hrázi. Sraz zájemců o prohlídku bude na nádvoří u domku hrázného (správní budova vodního díla Bystřička). Účastníci prohlídky Brněnské přehrady se seznámí s historií a technickým řešením vodního díla a navštíví strojovnu spodní výpusti a revizní štolu. Sraz je před areálem Povodí Moravy za hrází. Na přehradě Slušovice se mohou návštěvníci těšit na prohlídku koruny hráze, odběrné věže a strojovny spodních výpustí. Sraz je u domku hrázného (na asfaltové komunikaci k hrázi). Více zde

Živá voda Modrá

V neděli 25. března v čase 13-15 hodin proběhnou oslavy Světového dne vody i v areálu Živá voda v Modré u Velehradu. Od 14 hodin jsou zváni všichni otužilci ke společnému koupání, pro menší otužilce je připravena stezka ve zdejším brouzdališti. Návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavostí o chřibských studánkách a budou moci ochutnat i jejich vodu. Před nedalekým Archeoskanzenem Modrá se od 15 hodin uskuteční jarní slavnost vynášení Morany.

Český hydrometeorologický ústav

Také Český hydrometeorologický ústav zve v sobotu 24. března od 9 do 14 hodin na Den otevřených dveří svých pracovišť v Praze – Komořanech, v Praze – Libuši a na pobočkách v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Ostravě a profesionálních stanicích a observatořích. Více zde.

Povodí Odry

Již tradičně oslaví vodohospodáři v povodí Odry Světový den vody Dnem otevřených dveří na vodních dílech Slezská Harta, Kružberk, Morávka a také na vodohospodářském dispečinku a vodohospodářských laboratořích státního podniku Povodí Odry v Ostravě (Varenská č. 49). Stane se tak opět v sobotu 24. března v době od 9-15 hodin, poslední vstup bude umožněn ve 14:30 hodin. Pro děti je připravena brožurka malé vodnické školy, která jim hravou formou přiblíží vodu v přírodě. Více zde.

Čistírna odpadních vod Tábor

Husitské muzeum v Táboře pořádá v sobotu 24. března vlastivědnou procházku pro zájemce o historii na téma Světového dne vody spojenou s exkurzí do čistírny odpadních vod Na Papírně. Sraz zájemců je ve 13:40 hodin na autobusové zastávce Švehlův most nebo ve 14 hodin u čistírny odpadních vod Na Papírně. Více zde.

Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích

Rovněž v sobotu 24. března se návštěvníkům otevřou brány českobudějovické čistírny odpadních vod, která je největší v Jihočeském kraji. Zájemci budou mít možnost projít si naučnou stezku charakterizující nejdůležitější činnosti procesu čištění odpadní vody. Jednotlivé prohlídky začínají v 9.00, 10.30, 13.00 a ve 14.30 hodin a budou doplněny odborným výkladem. Více zde.

Čistírny odpadních vod a a úpravny vod společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín

V sobotu 24. 3. od 10 hodin proběhnou exkurze i v čistírnách odpadních vod Vsetín, Valašské Meziříčí a Zubří a v úpravnách vod Karolinka, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm patřících společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín. Pozvánku naleznete zde.

Úpravna vody Milence

Také úpravna vody Milence, nacházející se nedaleko Nýrska v okrese Klatovy, zve všechny zájemce na prohlídku svého areálu. Exkurze se konají v sobotu 24. 3. každou celou hodinu od 9 do 16 hodin. Návštěvníci se dozví i řadu zajímavostí o vodě a její distribuci. Na akci je doporučená rezervace.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!