Novou sezonu v divadle Ponec odstartuje premiéra tanečního představení Globe

Novou sezonu v divadle Ponec odstartuje premiéra tanečního představení Globe

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Nová sezóna 2014/2015 začne v divadle Ponec 9. září premiérou nového představení Jiřího Bartovance, který je členem proslulé skupiny Sasha Waltz & Guests, s názvem Globe. Odstartuje tak celou sérii podzimních novinek.

Globalizace, ztráta identity a její hledání budou v Ponci 9. a 10. září hlavními tématy. Tanečník a choreograf Jiří Bartovanec, který více jak 11 let působí v zahraničí, nyní představuje originální choreografii pro 7 tanečníků. Po sérii sólových představení se rozhodl přizvat ke spolupráci umělce z různých zemí, kteří by svým osobitým přístupem a projevem přispěli ke vzniku díla, jehož nosným tématem je ztráta identity. Uniformita a stírání kulturních rozdílů je pro něj námětem, při jehož ztvárnění chce dát prostor jedinečnosti každého z nich. Během tvůrčího procesu se snažil zachytit individuální charakter jedince, který pod vlivy okolního světa podléhá stereotypům a mění se v unifikovanou bytost.

Celý život si kladu otázku, odkud opravdu jsem. Odpověď jsem dostal až ve svých 25 letech. Vždy jsem cítil, jak je důležité vědět o původu vlastní identity. Naše identita má základ v naší minulosti, která určuje naši jedinečnost. Bylo pro mě vždy důležité znát hlubší minulost přesahující tu vlastní, tu která se počítá od narození. Samotná odpověď, která pro mě nyní už neznamená tolik, mi dala svobodu. Uzavřela kruh, proud energie, proud života v mém vlastním nitru a stala se důležitým zlomem v uvažování o hranicích vnějších i vnitřních. Důkazem toho je u mě absence touhy patřit do ohraničené krajiny. Toto ohraničování společenství a kultur mě naopak provokuje a nutí vracet se k identitě samotné. Sám hledám odpovědi, ale svoboda, kterou cítím, když se snažím roztírat společenské stereotypy, mi dává pocit zachování mého vlastního já,“ vysvětluje Jiří Bartovanec, proč ho fenomén identity v dnešním globalizovaném světě tak zajímá.

Pro svůj nový projekt si Bartovanec přizval řadu zahraničních tanečníků, sešli se tak umělci ze Španělska, Brazílie, České republiky, Německa a Koreji. „Tvorbu choreografie tanečního divadla si představuji jako dialog. Neexistuje v ní žádná hierarchie. Přáním je vést vždy rovný dialog mezi všemi zúčastněnými. Choreograf, který se vydá na cestu ztvárnění svých vlastních tužeb a odhodlání, a chce při tom sdělit něco ostatním, by měl v prvé řadě určit úroveň komunikace mezi sebou a partnerem, který naslouchá,“ doplňuje Jiří Bartovanec, který má zkušenosti jako choreograf, ale i jako tanečník, především u světově proslulé Sashi Waltz.

Jiří Bartovanec se narodil roku 1983 v Mariánských Lázních. Za svoji profesionální kariéru spolupracoval s mnoha choreografy a tanečníky, známý je ale především jako tanečník prestižní skupiny Sasha Waltz & Guests. 

Tančí v choreografiích Sashy Waltz noBody, Insideout, Dido&Aeneas, Medea, Jagden und Formen, Continue, Matsukaze, Sacre, L’Après-midi d’un faune a spolupracoval na přípravě a realizacích mnoha dalších tanečních projektů (např.: Dialoge Neues Museum, Romeo a Julie, Dailoge Maxxi, Carmen, Dialoge Kalkota...) S Českou televizí a Nenadem Djapicem natočil dokumenty. Africké kořeny – české tančení (2010) a Kodjo (2012).

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Divadlo Ponec nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Ponec

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!