Barokní lékárna či Braunovy sochy Ctnosti a Neřesti? Ano! V jediném Hospitalu u nás, Hospitalu Kuks

Barokní lékárna či Braunovy sochy Ctnosti a Neřesti? Ano! V jediném Hospitalu u nás, Hospitalu Kuks 

Hospital Kuks je jediný původně dochovaný barokní hospital v České republice. Jeho správcem je Národní památkový ústav.

Hrabě František Antonín Špork jej nechal vystavět mezi lety 1707 – 1717. Špitál jako takový byl zřízen až po příchodu řádu milosrdných bratří v roce 1743 Šporkovou dcerou Annou Kateřinou.

Architektonická koncepce hospitalu byla zadána italům Giovannimu Battistovi Alliprandimu a Pietrovi de La Torre.

,,Celý komplex Kuksu se skládá ze tří částí. Je systematicky poskládnán ,,zámek - hospital – hřbitov = život - stáří - smrt“, prozradil zdejší kastelán Libor Švec.

Komplex je uzavřený barokním hřbitovem z roku 1717, který ukrývá hromadné hroby z roku 1866 a také první světové války. Měl původní kapli, která se bohužel do dnešních dnů nedochovala.

Krom zajímavé urbanistické koncepce návštěvníky jistě nadchnou evrosky známé sochy Ctností a Neřestí vytesané sochařem Matyášem Braunem či druhá nejstarší barokní lékárna ve střední Evropě.

Avšak zajímavá je i rodinná hrobka Šporků ,,Kromě ostatků se zde ukrývá jediná kukská dřevořezba od Matyáše Brauna představující Ukřižovaného“, říká kastelán. Této hrobce se přezdívá ,,dolní kostel“.

Vzhledem k charakteru expozice a mobiliáře jsou prohlídky výhradně s průvodcem a to každou hodinu.

Prohlídky nabízejí celkem tři okruhy. ,,Základní okruh( cca 1 hod.), farmaceutické muzeum ( cca 30 min.) a prohlídka hrobky ( cca 10-15 min.)“, prozrazuje Švec. Pokud chcete navštívit všechny tři okruhy, počítejte něco okolo hodiny a tři čtvrtě. (pozn. red.)

Určitě vás nadchne možnost stáhnout si informace o Kuksu bezplatně přímo do mobilního telefonu pomocí bluetooth.

O chod zdejšího hospitalu se stará 11 zaměstnanců, od uklízečky, přes správce depozitáře, průvodce až po kastelána. Správa objektu sídlí přímo zde.

Ptali jsme se kastelána, co ho přimělo k této práci:,,Zajímá mě historie a turismus jako takový. Vystudoval jsem historii a cestovní ruch. Na Kuksu jsem již 10 let poté, co jsem přešel po ročním působení na Kunětické hoře. Práce mě naplňuje. Staráte se o 300 let starý dům, který vám navštěvují lidé, to vše stojí mnoho úsilí, ale výsledky za to stojí“.

Ceny vstupného jsou uvedeny na internetových stránkách hospitalu.

Kuks je velice zvláštní místo, z každého rohu na vás dýchá historie, já sám jsem jím byl velice unešen. Návštěvu tohoto místa vřele doporučuji, určitě má co nabídnout. Jak po stránce historické, tak po stránce lidského přístupu vůči návštěvníkům.

Foto: Stanislav Uchytil

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Mohlo by se ti líbit...

Hospital Kuks nabízí i další akce

Místo konání: Hospital Kuks

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!