Nové výstavy v Praze: pop-art, to nejlepší z grafiky i poetické malby Jiřího Davida

Nové výstavy v Praze: pop-art, to nejlepší z grafiky i poetické malby Jiřího Davida 

Mrazivý leden přinese do hlavního města výstavu klasiků pop-artu, přehlídku toho nejlepšího z aktuální české grafiky nebo nejnovější malířská díla Jiřího Davida.

Jiří David: Jsem tady – od 17. ledna

Centrum současného umění DOX bude hostit výstavu nejnovějších prací všestranného umělce Jiřího Davida, který se tentokrát vrátil k malbě a otevírá staronový svět malířské poezie a poetické malby. Autor se zabývá také sochou, instalacemi, fotografií či videoartem.

Michaël Borremans: The Duck – od 22. ledna

Současný belgický výtvarník Michaël Borremans, jehož tvorba se vyznačuje znepokojivě fantaskní obrazností, se představí v Galerii Rudolfinum. Svým stylem připomínajícím obrazy z 19. století bývá srovnáván s proslulými malíři Edgarem Degasem či Édouardem Manetem. Ve svých dílech čerpá inspiraci z médií filmu a fotografie, jak prozrazuje jejich častá kompoziční struktura.

Michaël Borremans, The Skirt (2), 2005. Foto: Peter Cox, archiv Courtesy Zeno X Gallery, Antwerp

Darija Jelincic: Escapes – od 24. ledna

Původem chorvatská fotografka Darija Jelincic, která se usadila v české metropoli, ukáže na chystané výstavě v Ateliéru Josefa Sudka svůj soubor snímků The Escapes, v němž se zabývala tematikou hledání klidu v postindustriálním světě. V rámci svého pátrání po našich kořenech a spojení člověka s přírodou zamířila do své rodné země, Řecka či Nizozemska, ale i exotických destinací jako Thajska, Kambodže nebo Vietnamu.

Ze souboru Escapes. Foto: Darija Jelincic, archiv autorky

Grafika roku 2019 – od 27. ledna

Obecní dům na začátku nového roku tradičně prezentuje to nejlepší z aktuální grafické tvorby domácích umělců. I tentokrát budou v expozici zastoupeny rozmanité techniky od litografie přes hlubotisky až po počítačovou grafiku. K vidění zde budou práce etablovaných i začínajících výtvarníků, mezi nimi díla Petra Síse, Jakuba Špaňhela, Petra Nikla, Aleny Antonové nebo Martina Velíška.

Pop-art! – od 28. ledna

Díla klasiků uměleckého hnutí pop-art, které započalo na konci padesátých let minulého století v anglosaských zemích, si budete moci prohlédnout na prodejní výstavě v Chodovské tvrzi. Chybět zde nebudou obrazy čelních představitelů Andy Warhola, Roye Lichtensteina či Jaspera Johnse, ale také třeba Jima Dinea, Roberta Indiany nebo Roberta Rauschenberga. 

Foto: archiv Chodovské tvrze

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!