Nové výstavy v Praze: Eliška Podzimková i postsovětské Rusko v umění

Nové výstavy v Praze: Eliška Podzimková i postsovětské Rusko v umění 

Více o akci...

4říj - 2pro celý den

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Nezmeškejte nové výstavy, které se během října otevřou v metropoli! Těšit se můžete na uměleckou reflexi postsovětského Ruska, záběry z východoevropských metropolí v 70. a 80. letech nebo na ilustrace Elišky Podzimkové ke slavné Exupéryho knize.

Květa Pacovská: Utíkejte na konec – od 2. října

Rané práce ze šedesátých a sedmdesátých let proslulé konceptuální umělkyně Květy Pacovské nedostaly od výstavy v Hollaru roku 1971 v galeriích větší prostor. Na tuto nepříliš známou část autorčiny tvorby se zaměří expozice v Colloredo-Mansfeldském paláci, jejíž stěžejní náplní jsou grafické listy a sochy-objekty. Souběžně s ní na místě bude probíhat také další kapitola z cyklu Start Up, který prezentuje současné umění. 

Květa Pacovská, Papírová socha černobílá, 70. léta. Foto: archiv GHMP

Russia. Timeless – od 4. října

Jak vyjadřuje své pocity nastupující výtvarná generace v Rusku, která de facto celý svůj život prožila za současného režimu po pádu železné opony? Odpověď vám dá chystaná výstava v Centru současného umění DOX, jejíž největší část se věnuje právě postsovětské éře a její reflexi v umění. Přehlídka tolik nezdůrazňuje politická témata nebo aktivismus, ale spíše nemožnost vymanit se ze zavedených pořádků.

Stará Ukrajina Františka Řehoře – od 5. října

Život ve dnes již neexistujících vesnicích a městech v oblasti západní Ukrajiny zdokumentoval ve druhé polovině 19. století český badatel František Řehoř. Ten se ve svých dvaceti letech přestěhoval do Haliče, kde ho zaujal prostý způsob života a hospodaření tamějších obyvatel. Jeho neúnavnou sběratelskou práci představí výstava v Národopisném muzeu Národního muzea.

Z výstavy Stará Ukrajina Františka Řehoře. Foto: archiv NM

Vladimír Birgus: Tak mnoho, tak málo – od 9. října

Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo – tak zní podtitul připravované výstavy, jež bude k vidění v Domě U Černé Matky Boží. Představí velkoformátové černobílé snímky pořízené v sedmdesátých a osmdesátých letech Vladimírem Birgusem nejenom v českých a moravských městech, ale také v metropolích zemí východního bloku, ať už v Moskvě, Varšavě nebo Sofii. Díla zachycují bloudící podmračené postavy lidí v jejich pachtění po nedostatkovém zboží v období pozdního socialismu.

Z výstavy Vladimíra Birguse. Foto: archiv UPM

Eliška Podzimková: Malý princ – od 26. října

Slavný příběh francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho převedla ve formě kombinovaných fotografií s ilustracemi na umělecké dílo mladá výtvarnice Eliška Podzimková, která se svými dokreslenými snímky v minulosti slavila úspěch v newyorském deníku Metro nebo americkém magazínu Vogue. Interaktivní expozice v holešovickém VnitroBlocku návštěvníky zavede do kouzelného světa protagonisty fenomenální knížky se všudypřítomnými stromy ozářenými měsícem.

Z výstavy Elišky Podzimkové. Foto: archiv VnitroBlock

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!