Nové výstavy v Praze: metropole z výšky i Opráski sčeskí historje

Nové výstavy v Praze: metropole z výšky i Opráski sčeskí historje 

Červenec bude v hlavním městě nabitý výtvarným uměním v jeho nejrůznějších podobách. Nenechte si ujít přehlídku fotografií Prahy z ptačí perspektivy, expozici velkoformátových děl z komiksu Opráski s českí historje nebo nové obrazy hyperrealisty Jana Gemrota.

Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel – od 1. července

140 let uplyne v červenci od narození významného slovenského politika, generála a astronoma Milana Rastislava Štefánika, který je po boku T. G. Masaryka a Edvarda Beneše jedním ze zakladatelů Československa. Výstava v Nové budově Národního muzea představí všechny stránky jeho osobnosti včetně budování jeho kultu po jeho předčasné smrti, k vidění budou také originální předměty z jeho pozůstalosti.

Tomáš Vocelka: Praha pod věžemi – od 2. července

Netradiční pohled na metropoli nabízejí snímky Tomáše Vocelky, které představí galerie Czech Photo Centre. Autor dokumentuje pražský ruch výhradně z ptačí perspektivy – s cílem zachytit město z výšky vystoupal už na více než sto věží, střech, teras a vyhlídek. „Uvědomil jsem si, že pro mě nejsou prioritou krásné kulisy gotické a barokní architektury. Zaujalo mě, co se děje dole v ulicích. Někdy je to legrační, jindy smutné, občas neuvěřitelně bizarní zejména kvůli turistům a turistickým atrakcím,“ uvedl fotograf.

Jan Gemrot: V čase změny – od 3. července

Adolf Loos Apartment and Gallery v budově Mánes bude hostit výběr z nejnovější tvorby hyperrealistického malíře a konceptuálního umělce Jana Gemrota. Přehlídka se bude skládat ze tří částí s různým zaměřením. První cyklus zobrazí explodující sochy a padající sloupy, které slouží cob symbol změny. Další sekce se bude zabývat prozkoumáváním vesmíru a závěrečný oddíl bude zahrnovat figurální díla prodchnutá pocity úzkosti a existenciálním osamocením. Vstup je zdarma.

Z výstavy Jana Gemrota. Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Ivana Lomová: Ve městě – od 10. července

Otisky normalizace v hlavním městě, které jsou patrné na domech, v pasážích, chodbách nebo čekárnách, vyhledává výtvarnice Ivana Lomová, která Prahu pozoruje a maluje poslední dvě dekády. V jejích dílech hrají klíčovou úlohu detaily, třeba okopané rohy či ohmataná zábradlí, které mohou leccos prozradit o prožitcích někdejších obyvatel. Přehlídka autorčiných realistických obrazů Prahy bude k vidění v Centru současného umění DOX.

Z výstavy Ivany Lomové. Foto: DOX

Opráski sčeskí historje – od 10. července

Oblíbený komiks anonymního tvůrce skrývajícího se pod zkratkou Jaz míří ve velkoformátové podobě do Galerie Villa Pellé. Návštěvníky čekají díla nabitá černým humorem a neobvyklou hrou s češtinou, která tematizují slavné bitvy vzhledem k blížícímu se čtyřstému výročí bitvy na Bílé hoře. Do některých okamžiků naší historie mohou vstoupit skrze instalace z dílny studia Robust Architects.

Z výstavy Praha pod věžemi. Foto: Tomáš Vocelka

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!