Letní hrady a zámky: nejlepší programy na východě Moravy

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na východě Moravy 

Na východě Moravy se s dětmi od tří let určitě vypravte do kroměřížských zámeckých zahrad, kde na ně čekají speciální programy plné her, hudby, vyprávění a kouzel. Všechny bez rozdílu věku potěší i zámek Lešná ve zlínské zoologické zahradě, noční prohlídky hradů Buchlov a Malenovice nebo třeba divadlo na zámku Uherský Ostroh.

Kroměříž

V pátek 12. července odstartovaly prázdniny v Květné zahradě v Kroměříži. V rámci programu pro celou rodinu s názvem Hravá Květná zahrada můžete každý prázdninový pátek vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin zažít atmosféru Libosadu skrze vyprávění, hry, hudbu a dokonce i kouzla... Chybět nebude ani bludiště a kuželky. Poznáte, co všechno v zahradě voní a co se dá ochutnat? Program trvá 60 až 90 minut a je vhodný pro děti od tří let.

Pro změnu každé prázdninové pondělí vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin můžete v sala terreně Arcibiskupského zámku v Kroměříži zažít nevšední prohlídky při programu Salala. Čekají na vás hry, hudba, vyprávění a hlavně nezapomenutelné zážitky. Program trvá 60 minut a je rovněž vhodný pro rodiny s dětmi od tří let.

31. července a 21. srpna můžete navíc od 17:00 hodin vystoupat do zámecké věže s kastelánem Martinem Krčmou. Vstupné 60/30 Kč. A pokud by vám to nestačilo, zveme vás na procházku po kroměřížských památkách UNESCO.

Hravá Květná zahrada v Kroměříži. Foto: archiv NPÚ

Malenovice

Hrad Malenovice, ležící pouhých 6 kilometrů od Zlína, si na 24. srpna od 20:00 do 23:00 hodin připravil noční prohlídky hradu i bohatý celovečerní program. Těšit se můžete na tance s šátky, světelnou a ohňovou show Fuerza del Fuego i skupinu historického šermu Berendal. V sálech hradu budou korzovat dámy a pánové v historických kostýmech, v nové expozici Hostinec našich pradědečků vystoupí pěvecký sbor Mužáci a v expozici Řemesla starých Malenovic mužský pěvecký sbor z Kašavy. Gotická hudba doprovodí dobové tance v Malovaném sále a dojde i na kramářskou píseň, kratochvilky a kvíz pro děti. Vstupné 120/50 Kč.

Pro děti i dospělé jsou během léta na hradě a v nedaleké hájence připraveny na objednávku i tvořivé dílny s vyšíváním motivů inspirovaných místní krojovou výšivkou či výrobou látek. Každou prázdninovou neděli je možné si objednat také dětskou prohlídku hradu.

Zámek Lešná (Zoo Zlín)

Návštěvu zámku Lešná můžete rovnou spojit s prohlídkou místní zoologické zahrady, v jejímž areálu se nachází. Díky tomu je ideálním výletním cílem pro rodiny s dětmi i všechny věkové kategorie. Zámek má o prázdninách otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin (v pondělí do 17:00 hodin), vstupné činí 80/60 Kč dle délky prohlídkové trasy, děti zaplatí 50/40 Kč.

Od 12. července do 31. srpna probíhají v areálu zoo řezbářské umělecké týdny, při nichž přímo při práci můžete vidět umělce z Nigérie a Gabonu. Vstupné do zoo 190/120 Kč, otevřeno je během července a srpna od 8:30 do 18:00 hodin.

Zámek Lešná. Foto: archiv zámku Lešná

Buchlov

Hrad Buchlov zve od 25. do 27. července na Buchlovské noci s černou paní. Čekají na vás již tradiční noční prohlídky plné hraných pověstí a příběhů, ohňová show i bohatý doprovodný program na nádvoří. Prohlídky se konají od 19:30 hodin do půlnoci, vstupné 200/100 Kč. Pokud se budete chtít podívat během těchto tří večerů pouze do areálu hradu, vstupné budete mít zdarma.

Noční prohlídky hradu Buchlov. Foto: archiv NPÚ

Uherský Ostroh

Zámek Uherský Ostroh zve v pátek 17. srpna od 16:00 hodin na Letní besedu u cimbálu s výukou verbuňku – slováckého mužského lidového tance, který je zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Od pátku 23. do neděle 25. srpna se těšte na divadelní minifestival Divadlo na zámku, který se uskuteční na jeho nádvoří. Vidět můžete představení Ach, ty ženy v podání populárního Ostrožskolhotského divadla (vstupné 80 Kč), komedii Natěrač (vstupné 200 Kč) i pohádku pro nejmenší O princezně, Luciáškovi a makových buchtách plnou vtipných situací, písniček, převleků a kostýmů.

Během letních prázdnin můžete od úterý do neděle v místní zámecké galerii navštívit i interaktivní výstavu Radek Pilař dětem, na níž se seznámíte se známými postavičkami slavného českého ilustrátora a grafika, jako jsou Rumcajs s Mankou a Cipískem či Večerníček. Otevřeno je do 30. srpna, vstupné 80/50 Kč. 

Každou prázdninovou neděli v červenci a srpnu můžete navíc na zámek Uherský Ostroh připlout stylově lodí Danaj po Baťově kanálu. Vyjíždí se z přístaviště Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou v 10:00 hodin, plánované připlutí do Uherského Ostrohu je v 11:00 hodin. Odpoledne ve 14:00 hodin se pak loď Danaj vrací z Uherského Ostrohu zpět do domovského přístavu ve Veselí nad Moravou. Během celé plavby jsou na palubě lodi pro rodiny s dětmi k dispozici animátoři. Vstupenka na loď stojí 180 Kč pro dospělé a 110 Kč pro děti (jednosměrný lístek) či 220 Kč pro dospělé a 130 Kč pro děti (zpáteční lístek).

Úvodní foto: Zámek Lešná. Zdroj: Jitka Erbenová, CC BY-SA 3.0

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!