7 tipů na adventní a vánoční akce na hradech a zámcích

7 tipů na adventní a vánoční akce na hradech a zámcích 

Ačkoliv většina hradů a zámků své brány uzavřela již na konci října, nemusíte s jejich návštěvou čekat až do jara. S příchodem adventu si některé z nich pro návštěvníky připravily speciální vánočně laděné prohlídky a adventní programy.

1. Zámek Březnice

Zámek Březnice zve v sobotu 8. 12. od 19 hodin na adventní koncert pražského neprofesionálního souboru Musica Quinta Essentia, pod vedením Petra Kadlece. Těšit se můžete na skladby od období baroka až po současnost v podání patnácti hráčů na housle, violy, violoncella a kontrabas. O týden později, v sobotu 15. 12. od 10 do 15 hodin, si nenechte ujít oživené prohlídky zámku s vánočními koledami a s výkladem o vánočních zvycích a historii Vánoc. V rámci prohlídek bude zpřístupněn i zámecký palffyovský betlém, chybět nebude ani kulturní program na nádvoří zámku, který je zdarma.

2. Zámek Hořovice

Na speciální prohlídky zaměřené na prožívání adventních a vánočních tradic v období od svátku sv. Kateřiny až do Tří králů láká zámek Hořovice. Prohlídka návštěvníky zavede do slavnostně vyzdobených interiérů zámku, kde mimo jiné spatří i štědrovečerní tabuli knížecí rodiny a betlém v zámecké kapli. Prohlídky proběhnou během prvních tří adventních víkendů, vždy v celou hodinu od 10 do 14 hodin. V sobotu 15. 12. od 16.30 do 18 hodin se můžete navíc těšit na andělskou poštu, zpívání koled a dětské dílničky.

3. Zámek Mníšek pod Brdy

Na zámku v Mníšku pod Brdy vás slavnostně vyzdobenými reprezentačními sály provede sama ledová královna Elsa se sněhulákem Olafem a mníšeckou princeznou Maruškou. O vánočních zvycích si zde s dětmi budou nejenom povídat, ale mnoho z nich si děti i samy vyzkouší – třeba házení botou, pouštění lodiček, zdobení stromečku či věštění budoucnosti. Po prohlídkách můžete sestoupit do kouzelného sklepení, chybět nebude ani mikulášská nadílka. Obě akce proběhnou 2. 12. 

4. Hrad Křivoklát

Tradiční vánoční trhy a pestrý kulturní program na prvním nádvoří nebudou ani letos chybět na hradě Křivoklát. Druhý a třetí adventní víkend vás přijedou pobavit šermíři, kejklíři, tanečnice, flašinetář a nejrůznější komedianti. Chybět nebudou ani divadelní a hudební vystoupení, pro děti jsou připraveny vánoční dílničky s výrobou svíček, bylinkami či vonnými oleji. Pro zájemce budou probíhat i prohlídky interiérů hradu. 15. a 16. 12. ve 13 hodin přijede host nejvzácnější – sám císař Karel IV., následovat bude císařská audience. Vy se na akci o stejném víkendu můžete svézt historickým vlakem s parní lokomotivou. V pátek 21. 12. si nenechte ujít koncert hudebního souboru Barokní andílci v Královském sále.

5. Zámek Veltrusy

První tři adventní víkendy, vždy od 11 do 15 hodin, se speciální adventní prohlídky budou konat i na zámku Veltrusy. Dozvíte se na nich, jak trávila Vánoce šlechtická rodina Chotků. 1. 12. od 15 do 16.30 se zde můžete těšit na adventní pohádku v Rudolfově sále, po níž se zastaví i Mikuláš s čerty a anděly, který dětem přinese zaslouženou nadílku. Od 16.30 pak zámeckou kapli rozezní adventní muzicírování. O týden později, 8. 12., si od 17 hodin přijďte poslechnout koncert zpěvačky a bývalé členky skupiny Spirituál kvintet Ireny Budweiserové. 16. 12. se od hlavní zámecké brány vydá průvod s živou hudbou na cestu za Jezulátkem a živým betlémem. Vychází se ve 14.30. Po skončení bude následovat loutkové pohádkové představení v Rudolfově sále. 

6. Zámek Žleby

Vánočně laděná procházka zámkem je pro vás o prvních dvou adventních víkendech připravena i na zámku Žleby. Návštěvníky provede slavnostně vyzdobenými zámeckými sály a pokoji, v nichž se dozví zajímavosti o vánočních zvycích, tradicích a pohádkách. Součástí prohlídky bude i návštěva sladce provoněné zámecké kuchyně s ochutnávkou, a budete-li mít štěstí, setkáte se i s pravou pohádkovou bytostí. Prohlídky probíhají od 9 do 16 hodin a jsou vhodné pro děti i dospělé. 8. 12. od 17 hodin můžete navíc v zámeckém divadle zhlédnout pohádku Zpátky do Betléma.

7. Zámek Kynžvart

Druhou adventní sobotu můžete oslavit s rodinou rakouského kancléře Klemense Václava Metternicha na zámku Kynžvart. Ve svátečně vyzdobených salonech zámku si vychutnáte atmosféru šlechtických Vánoc a na své si přijdou i děti: Metternichovy ratolesti u stromečku zahrají originální loutkové divadlo. Hranými prohlídkami vás provede divadelní skupina Elements, začíná se v 13, 14, 15 a 16 hodin. Od 18 hodin vystoupí v zámecké kapli sv. Antonína z Padovy folklórní soubor Rozmarýnek.

Foto archiv NPÚ

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!