Advent na hradech a zámcích 2019: speciální prohlídky vyzdobenými interiéry i akce pro děti

Advent na hradech a zámcích 2019: speciální prohlídky vyzdobenými interiéry i akce pro děti 

S příchodem adventu se vybrané hrady a zámky zahalí do slavnostní atmosféry. Připraveny jsou speciální prohlídky vyzdobenými interiéry s vyprávěním o adventních zvycích a tradicích, pohádky pro děti, koncerty, živé betlémy i dobové jarmarky.

Zámek Veltrusy

Na zámku Veltrusy se můžete 30. listopadu od 15:00 do 16:30 hodin těšit na adventní pohádku Sváťova dividla. Po pohádce s názvem Jak kočička s pejskem slavili Vánoce se v Rudolfově sále zastaví i Mikuláš s čerty a anděly, který dětem přinese zaslouženou nadílku. Vstupné 100 Kč, doporučena je rezervace.

O týden později, 7. 12., si od 17:00 hodin do Rudolfova sálu přijďte poslechnout koncert šansonů Světlany Nálepkové za klavírního doprovodu Jiřího Toufara.

15. 12. máte jedinečnu příležitost stát se součástí veltruského živého betlému. Průvody s živou hudbou se na cestu za Jezulátkem vydají od Holandského selského domu ve 14:30 a od hlavní zámecké brány v 15:00 hodin. V betlémské stáji zámecké Saly Terreny na ně bude čekat Panna Marie s Ježíškem a Josefem. Vstup zdarma.

Advent na zámku Veltrusy. Foto: archiv NPÚ

Zámek Hořovice

Na speciální prohlídky zaměřené na prožívání adventních a vánočních tradic láká zámek Hořovice. Návštěvníci zavítají do slavnostně vyzdobených interiérů zámku, kde si poslechnou zajímavý výklad o svátečních zvycích a zdejších Vánocích v minulosti. Prohlídky proběhnou během prvních tří adventních víkendů, vždy v celou hodinu od 10:00 do 14:00 hodin. Ve stejný čas bude v provozu i zámecká kavárna Café Hanau. Vstupné 150 Kč.

V sobotu 7. 12. se od 16:30 do 18:00 hodin můžete navíc těšit na Andělské zvonění, během něhož mohou děti odevzdat andělské poště dopis pro Ježíška, zazpívat si koledy nebo si vyrobit vánoční dekorace v dětských dílničkách.

Zámek Mníšek pod Brdy

V Mníšku pod Brdy se můžete těšit na peklo i nebe, na čerty i anděly, na Mikuláše a nadílku na zámku. Letos ale v úplně jiných prostorách, než tomu bylo v předchozích letech. Ptáte se kde? Nechte se překvapit a v neděli 1. 12. dorazte na zámek v době od 10:00 do 16:00 hodin. Rodiče mohou pro své ratolesti připravit podepsaný balíček laskomin, vitamínů, uhlíků nebo brambor a nadílku donést, Mikuláš si pro ni pošle posly, kteří ji v pořádku doručí. Vstupné 150/80 Kč, doporučena je rezervace. 

Mikuláš na zámku Mníšek pod Brdy. Foto: archiv NPÚ

Zámek Žleby

Vánočně laděná procházka zámkem je pro vás o prvních dvou adventních víkendech připravena i na zámku Žleby. Návštěvníky provede slavnostně vyzdobenými zámeckými sály a pokoji, v nichž se dozví zajímavosti o vánočních zvycích, tradicích a pohádkách. Součástí prohlídky bude i návštěva sladce provoněné zámecké kuchyně s ochutnávkou a budete-li mít štěstí, setkáte se i s pravými anděly. Prohlídky probíhají od 9:00 do 16:00 hodin a jsou vhodné pro děti i dospělé. Vstupné 170/130 Kč, doporučena je rezervace. 

Advent na zámku Žleby. Foto: archiv NPÚ

Zámek Březnice

Zámek Březnice zve v sobotu 7. 12. od 19:00 hodin na adventní koncert Chtíc aby spal. Poetický program pro období adventu a Vánoc uslyšíte v podání Edity Adlerové (mezzosopran), Věry Müllerové (klavír) a Tomáše Benedikta Sršně (akordeon). Vstupné 150/100 Kč.

O týden později, v sobotu 14. 12. od 10:00 do 15:30 hodin, si nenechte ujít oživené prohlídky zámku s vánočními koledami a s výkladem o vánočních zvycích a historii Vánoc. V rámci prohlídek bude zpřístupněn i zámecký palffyovský betlém a chybět nebude ani kulturní program. Vstup na prohlídky 150/100 Kč.

Hrad Křivoklát

Tradiční dobový jarmark s ukázkami řemesel a pestrý kulturní program na prvním nádvoří nebude ani letos chybět na hradě Křivoklát. Druhý a třetí adventní víkend, vždy od 10:00 do 16:00 hodin, vás přijedou pobavit šermíři, kejklíři, tanečnice, flašinetář a nejrůznější komedianti. Chybět nebudou ani divadelní a hudební vystoupení. Vstupné 80/60 Kč, podrobný program zde.

Pro zájemce budou probíhat i prohlídky interiérů hradu, o sobotách 7. a 14. 12. se můžete navíc od 17:00 hodin těšit na ohňovou show. Po oba víkendy ve 13:00 hodin přijede i král Přemysl Otakar II. s rodinou, jehož následné audience se můžete zúčastnit (nutná rezervace, vstupné na audienci 50 Kč).

14. a 15. prosince se na Křivoklát můžete vypravit i speciálním historickým vlakem taženým parní lokomotivou. Odjezd je z nádraží Praha-Smíchov v 9:23 hodin.

Hrad Křivoklát. Foto: archiv NPÚ

Zámek Kynžvart

Prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zaměřené na vánoční zvyky, vůně i chutě se uskuteční 7. 12. i na zámku Kynžvart. Připraveno pro vás bude i několik scének spojených s Vánoci a historií zámku v podání ochotníků z divadelního spolku Elements. Prohlídky vycházejí ve 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin, vstupné 160/110 Kč, děti do šesti let zdarma.

Zámek Třeboň

Zámek Třeboň láká 19. 12. na živý betlém, u něhož vám Borovanští betlémáři odvyprávějí známý vánoční příběh. Akce se koná od 17:00 do 17:30 hodin na velkém nádvoří zámku, vstup je zdarma. Ve dnech 27., 28. a 29. prosince od 13:00 do 19:00 hodin můžete přijít na speciální hrané vánoční prohlídky na téma První knížecí vánoce v Třeboni, které vás přenesou do roku 1895. Vstupné 180 Kč, doporučena je rezervace.

V kapli Schwarzenberské hrobky se můžete o sobotách 1. a 7. prosince těšit na speciální adventní koncerty a v neděli 15. prosince od 19:00 hodin na koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Úvodní foto: zámek Hořovice, archiv NPÚ

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!