Fenomenální bluesový kytarista Buddy Guy zavítá poprvé do České republiky

Fenomenální bluesový kytarista Buddy Guy zavítá poprvé do České republiky 

Největší žijící bluesová hvězda a zásadní vzor největších bluesových i rockových kytaristů Buddy Guy se v listopadu chystá po letech do Evropy. Jednou z mála zastávek krátkého turné bude také velký sál pražské Lucerny, kde se svou kapelou zahraje 8. listopadu v rámci čtvrtého ročníku Bluefestu.

Velkolepý koncert pořádá pražská agentura Liver Music ve spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Blues Alive Šumperk. „Buddyho Guye jsme chtěli do České republiky v rámci našich koncertních cyklů a festivalů dostat dlouhá léta, stále se to ale nedařilo. Jednak proto, že Buddy Guy do Evropy zajíždí skutečně výjimečně, ale také z toho důvodu, že uspořádat jeho koncert je mimořádně produkčně a finančně náročné,“ říká šéf Liver Music Radim Svatoň.

Buddy Guy je držitelem mnoha ocenění. Má na kontě osm cen Grammy, nespočet Blues Music Awards, je členem Rock´n´rollové síně slávy, do níž jej v roce 2005 uvedli Eric Clapton a B. B. King. V žebříčku 100 největších kytaristů všech dob, který vyhlásil americký magazín Rolling Stone, obsadil Buddy Guy 30. místo.

Buddy Guy se narodil v roce 1936 v Louisianě. Ve druhé polovině 50. let se přesunul do Chicaga, kde v té době kulminovala vlna elektrického blues. V 60. letech vytvořil slavnou dvojici s hráčem na foukací harmoniku Juniorem Wellsem, se kterým natočil řadu alb včetně Hoodoo Man Blues (1965), jež je považováno za jednu z nejvýznamnějších bluesových desek vůbec. Od konce 60. let je Buddy Guy převážně na sólové dráze. Už od začátku 70. let také podniká. Roku 1989 si otevřel Buddy Guy´s Legends, v současné době nejprestižnější bluesový klub v celých Spojených státech.

„Když hraje potichu, je to ten nejtišší kytarista, když hraje nahlas, nikde nenajdete hlasitějšího. A v obou případech je strašně cool,“ řekl o něm bluesman Stevie Ray Vaughan. To Eric Clapton byl mnohem stručnější: „Buddy je nejlepší bluesový kytarista ze všech.“

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Palác Lucerna nabízí i další akce

Umělci:

Místo konání: Palác Lucerna

Další hudební novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!