Febiofest 2016: intenzivně ztichlý Čistič

Febiofest 2016: intenzivně ztichlý Čistič

Komorní slovenské drama Petera Bejbaka ukazuje, jak dnes mnohem více působí silné příběhy, ve kterých se moc nemluví.

hodnoceno 2x
Líbí? Pošlete to dál...

Tomášovi je kolem třicítky, má podmínku kvůli ublížení na zdraví a živí se čištěním bytů po zesnulých. Poněkud obsesivně zůstává v domech a bytech zemřelých déle, než by bylo nutné, a pozoruje pozůstalé. Často je svědkem vypjatých emocí nebo hádek o dědictví. Jednou však uklízí v bytě po opatrovnici sourozenců Kristíny a Adama – oba jsou to již dospělí lidé. Schován ve skříni a následně pod postelí se stává účastníkem příběhu dvou lidí, jejichž vzájemná závislost na tom druhém je stahuje stále více ke dnu.

Slovenský snímek lze přirovnat k letošnímu vítězi Českého lva, filmu Kobry a užovky Jana Prušinovského. I v Čističovi divák sleduje toxický stav dvou sourozenců. Slovenský film se na něj ale dívá z vnějšku, prostřednictvím čističe Tomáše, který události pozoruje z úkrytu. Tento koncept zachovává také jemně roztřesená kamera Martina Žiarana, která vytváří napětí střídáním záběrů z pohledu Tomáše, tedy skrytě, a pohledů na samotného voyera a jeho reakci na právě prožitou situaci.

Nejsilnější dojem ale vyvolává málomluvnost postav. I velmi vypjaté a emočně hraniční scény si vystačí s minimem slov. Tuto atmosféru, ve které by jakékoli slovo navíc bylo zcela zbytečné, vytváří především hlavní postava – čistič Tomáš. Jeho zakřiknutá povaha je v rozporu s jeho konáním, které je s akcelerací děje v závěru filmu naopak překotné, drsné až brutální. Emoční vypjatost snímku skvěle doplňuje také tklivá hudba Juraje Dobrakova.

Slovenské drama ukazuje lidi s nízkými příjmy, na okraji společnosti, kteří i přesto, že prošli nelehkými životními situacemi, stále mají soucit s druhými a jejich smysl pro spravedlnost, jakkoli je projevován i násilně, působí jako klíčová součást jejich charakteru. Závěr, v němž události eskalují několika Tomášovými brutálními výbuchy vzteku z křivd, které prožívá, a nevědomí, zda jeho spravedlivý hněv měl smysl, je přesně tím vyvrcholením celého snímku, které diváka dostane. Tento komorní, ale přesto velmi znepokojivý snímek si rozhodně zaslouží vaši pozornost. 

|

Kdy a kde dávají film: Čistič


Přidat komentář Líbí se mi to

Podobné filmy v kinech

  • Skrytá číslaSkrytá čísla
  • Zahradnictví: Rodinný přítelZahradnictví: Rodinný přítel
  • The CircleThe Circle
  • Neznámá dívkaNeznámá dívka
90%

Filmové tipy

Přidat na Seznam.cz Mějte články z Informuji i na Seznamu

Prostor pro tvůj názor...

Komentovat může pouze přihlášený fanoušek...