Hiphopová vizionářka z Nového Zélandu Ladi6 poprvé v Praze

Hiphopová vizionářka z Nového Zélandu Ladi6 poprvé v Praze

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Novozélandská, zpěvačka, skladatelka a rapperka LADI6 přijíždí poprvé do České republiky v rámci evropského turné „Shine On“. Vystoupí v úterý 10. září v pražském Lucerna Music Baru. Máme tak jedinečnou příležitost dát si pořádnou dávku prosluněných soulových beatů okořeněných futuristickým hiphopem, kterým vévodí hypnotické vokály Ladi6.

LADI6 vlastním jménem Karoline Tamati, pochází z Christchurch na Novém Zélandu, kde se narodila a vyrůstala. Část dětství strávila i v Africe, kam se její rodina přestěhovala, když byla ještě teenager. A to bylo místo, jak sama říká, kde poprvé začala psát a hrát hudbu.

Už takřka od počátků novozélandské hiphopové scény je její důležitou součástí i Ladi6. Už v šestnácti se věnovala breakdance a brzy založila společně se svou samoanskou sestřenicí Tyrou Hammond a Sarah Tamairou (a.k.a Voodoo Child) první ryze dívčí hiphopovou crew Sheelahroc. Když pak nahrály a vydaly pecku “If I Gave U Th' Mic“, stal se z toho hit celého ostrova. V roce 2001 dokonce za něj získaly v rámci bNet Music Awards ocenění “Nejslibnější objev roku”.

Když posloucháte její muziku, nebudete se divit, že už získala mnoho ocenění za svou tvorbu, je totiž opravdu nejen neobyčejnou zpěvačkou a rapperkou ale i skladatelkou. Její hlasový projev má velmi blízko k hudebním ikonám, jako jsou Mary J. Blige, Erykah Badu nebo Nneka a připomíná zároveň trochu i Adele či Amy Winehouse. S Nnekou navíc nemá jen společný hudební vkus, ale i přístup k životu. Postoje, které prezentuje v textech, nejsou jen uměleckými poselstvími, ale snaží se je prosazovat i v praxi mimo uměleckou dráhu, například jako mluvčí protikuřácké kampaně “Not Our Future”. Ladi6 má syna se svým hudebním a životním partnerem Parksem (a.k.a Brentem Parkem), který s ní přiletí i do Prahy. Společně žijí střídavě na Novém Zélandu a v Evropě.

Kariéra Ladi6 je lemována řadou hudebních cen, kladnými kritickými ohlasy a mnoha mezinárodními vystoupeními po boku respektovaných světových hudebních ikon. Právem je díky svému intenzivnímu působení na scéně a spoluprácí s mnoha hudebníky označována jako jedna z nejvýznamnějších novozélandských zpěvaček a MCs v Aotearoa, Austrálii a Evropě. Vystupovala na všech významných hudebních festivalech na Novém Zélandu jako jsou Big Day Out, Rhythm and Vines, Splore, Parihaka a mnoha dalších. Z evropských festivalů jmenujme alespoň The Big Chill a Glastonbury. Předskakovala svým hudebním vzorům, kterými jsou Gil Scott Heron (na jeho evropském turné po Velké Británii), Erykah Badu, Mos Def, Mayer Hawthorne a německá hiphopová hvězda Blumentopft. Svůj lyricko-introspektivní až kouřově soulový zvuk rozvíjela v průběhu let na několika turné a společně s Parksem se již dávno zařadila do elity protinožců po boku 50HZ, Shapeshifter, Fat Freddy’s Drop a Scribe.

Deset let od svého prvního koncertu vydala v roce 2008 dnes velmi ceněné debutové album Time Is Not Much, v produkci Parkse a MU z Fat Freddy’s Drop. Letní měsíce let 2010 a 2011 strávila v umělecké „mecce“, v Berlíně. Během této doby absolvovala více než 150 sólových koncertů. Její vystoupení se setkala s nadšenými ohlasy a evropská média napsala, že " stojí za to na ni jít" a že je "až stratosféricky dobrá." V roce 2011 získala dvě velké novozélandské hudební ceny (Nejlepší Urban album a Nejlepší zpěvačka), dvě ceny Pacific Music Awards (Nejlepší Pacifik Urban album a Nejlepší zpěvačka). Deska The Liberation Of… pak získala prestižní hudební cenu Taite.

Její druhé album The Liberation Of… bylo průlomové. Nahrávalo se více než dva měsíce v Berlíně, přičemž producentské povinnosti si rozdělili Parks a německý beatmaker Sepalot. Za toto album získala na Novém Zélandu zlatou desku a za singl “Like Water“, který z něho vzešel, získala rovnou platinovou desku. Tento singl se dostal i do Top10, získal čestné uznání poroty v americké soutěži Unsigned Only a MTV Iggy jej vyhlásila za nejlepší milostnou píseň roku 2012! Album bylo vydáno i v Evropě na německém labelu Eskapaden Records.

Nadcházející, třetí album jménem Automatic, které má již brzy spatřit světlo světa, bylo nahráváno v detroitském Studio A a také v Michigan & Revolver Studio ve Waiuku. V Americe spolupracovali Ladi6 & Parks na nahrávce nového alba tak0 s Waajeed a.k.a Jeedo a také s Toddem Fairallem, který má doma na polici zlatý Grammyfón. Jeeda snad není třeba hudebním fanouškům dlouze představovat, neboť jeho práce v průběhu let zplodila absolutní klasiku, počínaje již jeho prvním albem Triple S od Platinum Pied Pipers. Jeho práce zahrnuje soul, hiphop i elektroniku, spolupracoval se jmény jako Cee-Lo, J-Dilla, Mad Mike a bezpočtem dalších. První singl pojmenovaný “Ikarus“ z připravovaného alba Automatic, který produkoval Parks, byl popsán jako krásné spojení soulu a futuristického hiphopu s hypnotickými vokály Ladi6. Okoštujte sami, níže jsou ukázky, po jejichž poslechu máte na 10. září jasný plán. Ladi6 & Parks poprvé v Praze, navíc za premiérové podpory NVGTRS DJS feat Erika Fečová & MC Onetwo.

LADI6 (NZ) „SHINE On“ tour 2013
Support: NVGTRS DJS feat Erika Fečová & MC Onetwo
10. září 2013, Lucerna Music Bar ,od 20:00 hod
Vodičkova 36, 110 00 Praha 1

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Lucerna Music Bar nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Lucerna Music Bar

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!