ŠIL JSEM U KUBIŠE

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


ŠIL JSEM U KUBIŠE…dokument ČT

Neuvěřitelný příběh muže, jehož životem prošly dějiny. Osobně znal jednoho z atentátníků na R. Heydricha, byl posledním blízkým, kdo se s ním těsně před smrtí setkal. Nacisti mu poté vyvraždili celou rodinu, sám vyvázl jen zázrakem. Místo svobody se dočkal komunistického vězení, znovu přišel o všechno, přesto nezahořknul. Osud dvaadevadesátiletého sedláka Aloise Denemarka v dokumentu Pavla Štingla odvysílala Česká televize koncem května pod názvem Šil jsem u Kubiše.

Spolu s Aloisem Denemarkem můžeme pocítit radost ze společenských změn. Po roce 1989 mohl začít znovu hospodařit a hlavně po desítkách let se konečně dočkal i loňského odhalení důstojného památníku hrdinům atentátu na R. Heydricha. Osobně se slavnostního aktu zúčastnil a setkal se přitom s předsedou Senátu a poprvé mohl zapálit svíčku v kryptě kostela v Resslově ul. v Praze, kde na atentátníky čekala smrt. A to vše v šatech, které mu ušil bratr Jana Kubiše v rodném domku v Dolních Vilémovicích.

Jsem rodačka z Dolních Vilémovic a můj dědeček byl také kamarád Jana Kubiše, chodili spolu do místní školy a byli sousedé. Hodně nám o něm vyprávěl, ale jako malé děti jsme to vnímaly jen jako povídání o jednom vojákovi z mnoha. Dnes po tolika letech od atentátu člověk hrdinství Jana Kubiše vnímá zcela jinak. Je potěšující, že vznikl úžasný dokument o panu Denemarkovi, kterému je třeba přát hodně zdraví do dalších let a paní starostce mnoho štědrých dárců, kteří přispějí na Veřejnou sbírku na opravu rodného domu Jana Kubiše. Je třeba, aby byl tento odkaz zachován pro mladou generaci, která o těchto událostech většinou nemá žádné informace.

Otázky a odpovědi paní starostky Jitky Boučkové obsahuje článek „I v malé obci se rodí hrdinové“.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!