Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 8 tipů na podzimní premiéry v Praze

Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 8 tipů na podzimní premiéry v Praze 

Letní scény končí, ovšem stálé divadelní scény se svým návštěvníkům znovu otevírají. Kromě zavedených představení se na jevišti představí také premiérové inscenace. Jaké novinky chystají pražská divadla ve svém repertoáru? Podívejte se na náš výběr.

Biograf láska

  • Premiéra: 16. 9. 2022 - Divadlo Kalich

Hity Hany Zagorové, které nestárnou. Nový český muzikál Divadla Kalich přinese příběh tří žen, které dokáží i vážné situace přijímat s humorem a nadhledem, dokáží se navzájem tak trochu špičkovat, dělat si ze sebe legraci, ale v důležitých okamžicích se podržet. Ženský svět se tu prolíná s mužským i světem dětským. A to vše v doprovodu písní devítinásobné Zlaté slavice Hany Zagorové.

Foto: archiv Divadla Kalich

Okupace

  • Premiéra: 28. 11. 2022 - Divadlo Bez zábradlí

Divadlo Bez zábradlí uvede novou inscenaci Okupace na motivy stejnojmenného českého filmu. Píší se sedmdesátá léta, období normalizace. Na jevišti zapadlého okresního divadla se uprostřed noci koná generální zkouška nové hry na motivy Fučíkovy „Reportáže psané na oprátce“.

Atmosféra je napjatá. Nejen, že představení zřejmě nedopadne dobře, členové ansámblu mezi sebou navíc mají zjevně nevyřízené účty. Aby toho nebylo málo, zjeví se zničehonic důstojník okupační armády. Chce svým nedobrovolným hostitelům prodat erární kanystr benzínu. A také má žízeň a chce se bavit. Herci tuší, že je čeká dlouhá noc.

Maminy

  • Premiéra: 21. 9. 2022 - Divadlo Lucie Bílé

Komediální muzikál… o mateřství. Na předporodním večírku se potkají čtyři maminy - prvorodička Amy, ambiciózní právnička Brooke, sarkastická matka pěti dětí Barb a svobodná matka Tina.

A ukazuje se, že mateřství je jízda - jízda na emoční horské dráze. Mužům vstup jen na vlastní nebezpečí! Mezi padouchy, se kterými jako superhrdinky dennodenně bojují, totiž nepatří pouze domácí úkoly, školní svačinky a hory špinavého prádla. A být maminou, to je poslání na celý život. V roli svobodné matky Tiny se v muzikálu Maminy bez alternace představí Lucie Bílá.

Foto: archiv Divadla Lucie Bílé

Iokasté

  • Premiéra: 5. 11. 2022 - Divadlo Komedie (Městská divadla pražská)

V divadle Komedie dojde ke střetu mezi antikou a současností, mýtu s #metoo. A to prostřednictvím příběhu královny, která si - jak bývá v antických tragédiích zvykem - užila utrpení na několik životů dopředu, a to bez zájmu mužských postav i mužských autorů.

Je to příběh postavy, která ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor až v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu. Inscenace Iokasté je pokusem o feministickou odplatu na tomto mýtě.

Kabaret Winton

  • Premiéra: 22. 10. 2022 - Švandovo divadlo

Nicholas Winton a jeho spolupracovníci během prvních osmi měsíců roku 1939 dostali 669 dětí z pomnichovského Československa. Rodiny zachráněných dětí zpravidla skončily v koncentračních táborech.

To je i příběh Ester, dívenky, kterou její rodiče poslali do Anglie a sami zůstali s dcerou Hanou v Československu. A po mnoha letech se Ester se svou dospělou dcerou rozhodne v roce 1988 přijet do země svých kořenů. Ke svému překvapení zde potkává osoby, které považovala za mrtvé. A Esteřina dcera až nyní odkrývá skutečný příběh své matky. Diváci jej odkryjí také - v inscenaci Kabaret Winton ve Švandově divadle.

Foto: A. Hrbková

Krajina těla

  • Premiéra: 10. 11. 2022 - Národní divadlo (Laterna magika)

Krajina těla v režii Radima Vizváryho se vydává na cestu oslavy života a krásy lidského těla. Prostřednictvím tance, akrobacie, nového cirkusu i moderních filmových technologií opěvuje lidský život a zamýšlí se nad odlišnostmi normativního vnímání krásy.

S oporou v mytologii, rituálu a lidové tradici nahlíží na proměny přírody a člověka. Dokážeme se vidět jako součást krajiny? Tyto a další filozofické otázky nastolí v Národním divadle pohybově vizuální báseň v provedení umělců tří generací. 

Spáči

  • Premiéra: 19. 11. 2022 - Divadlo pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou přenese diváky do roku 2109, kdy se Země z části proměnila v pustinu a lidstvo dokáže žít jen v několika megapolích. Problém přelidnění je vyřešen střídáním několikaletých hibernačních cyklů řízených umělou inteligencí, kdy část lidstva bdí a pracuje, zatímco druhá část spí.

Na začátku se probudí tři sestry a uvědomí si, že s utopickým pojetím světa není něco v pořádku. Během jejich pátrání po pravdě se brzy ukáže, že hlavní problém spočívá v rozdílných postojích obou směn k životu, jednotlivci a k pojetí moci. Futuristická dystopie Spáči vypráví fascinují příběh v budoucnosti, jež byla poznamenána sérií katastrof.

Pupek Paříže

  • Premiéra: 26. 11. 2022 - Divadlo ABC (Městská divadla pražská)

Pupek Paříže je klasická francouzská situační komedie v netradičním pojetí. V hotelu Eden se potkají stavitel, jeho milenka, podváděný manžel, koktavý advokát, jeho vnučky a pár dalších.

A každý z nich, lidé z vyšší i nižší třídy, zde hledá diskrétnost, kterou si v hotelu zaplatil. Stavitel Adalbert, který si sem přivedl milenku, například věří, že v tomhle zaplivaném podniku nikoho známého jistě nepotká. Ale nemohl se více mýlit - z hotelu nízké kvality se stává pupek Paříže. Z romantické noci se stává očistec, z místa přespání se stává díky různým nehodám a náhodám fantasmagorický bdělý sen… či noční můra?

Úvodní foto: Biograf láska (archiv Divadla Kalich)

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!