Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 10 tipů na podzimní premiéry v Praze

Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 10 tipů na podzimní premiéry v Praze 

Letní scény končí, ovšem stálé divadelní scény se svým návštěvníkům znovu otevírají. Kromě zavedených představení se na jevišti představí také premiérové inscenace. Jaké novinky chystají pražská divadla ve svém repertoáru? Podívejte se na náš výběr.

Robot Radius

  • Premiéra: 10.9.2021 - Národní divadlo: Laterna magika

Na planetě Zemi vyhynul život a ovládají ji jen neživé technologie. Zbyl poslední člověk – vědec, který má dokončit systém transformace člověka fyzického v člověka digitálního. Pochybnosti, které pociťuje, jsou možná tím posledním, co jeho mysl váže k podstatě lidské existence, které se dobrovolně vzdává. Ale třeba bude toto rozhodnutí evolučním skokem, ze kterého vzejde nové lidstvo. Inscenace Robot Radius vychází ze slavného dramatu Karla Čapka R.U.R., nahlíží ovšem na problémy a znepokojivé výzvy 21. století. 

Foto: Vojtěch Brtnický

Holky jako květ 

  • Premiéra: 12.9.2021 - Studio DVA

Tři ženy různých generací - vnučka, její maminka a babička společně rozplétají jeden důležitý příběh poté, co se jim během jednoho jediného roku obrátí život vzhůru nohama. Holky jako květ se ve Studiu DVA svěřují se svými radostmi, starostmi i nejniternějšími tajemstvími, a to s odzbrojující upřímností, notnou dávkou sebeironie, bez zbytečného sentimentu a s velkou dávkou humoru.

Vina?

  • Premiéra: 14.9.2021 - Dejvické divadlo 

Dejvické divadlo v září představí nový dramatický příběh o divadle, ovšem nikoli o tom dejvickém (podobnost je čistě náhodná). V tomto divadle, po premiéře Goethova Utrpení mladého Werthera, zasáhne herecký soubor nečekané oznámení jednoho z jejích členů. A od té chvíle už nic nebude jako dřív.

Kouř

  • Premiéra: 15.9.2021 - Divadlo Na Fidlovačce 

Kultovní filmový rytmikál Ko z roku 1991 ožívá na divadelních prknech Na Fidlovačce. Mirek se s cigaretou v ruce a trochu znuděně stává tváří malé revoluce, Kotě je projekcí všech možných i nemožných mužských fantazií o femme fatale, ředitel je ideologickým nabubřelcem, máničky negují vše, co se naskytne, svazáci naopak servilně vítají vše, co se namane. A Helenka je zamilovaná...

Divadlo Na Fidlovačce

Višňový sad

  • Premiéra: 13.9.2021 - Divadlo pod Palmovkou 

O višních a lidech. Legendární tragikomedie a klasika moderního dramatu Višňový sad bude mít premiéru v Divadle pod Palmovkou. Statkářka Raněvská se vrací z Paříže na své panství, rodový majetek majetek je ohrožen dražbou. Nastal čas změny? A kvete ještě višňový sad? Kam až společnost dovedl lehkomyslný a marnotratný životní styl?

Divadlo pod Palmovkou oživí na konci září také další klasické dílo - Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy.

Foto: Martin Špelda

Cyrano z Bergeracu

  • Premiéra: 18.9.2021 - Švandovo divadlo 

Příběh jednoho z nejznámějších milostných trojúhelníků uvede Švandovo divadlo v novém přebásnění Martina Crimpa. Adaptace milostného příběhu z Paříže 17. století opouští alexandrín a k současnému divákovi promlouvá vášnivou poezií dnešní doby a přechází od rapu, přes volný verš až k jazykovému minimalismu. Romantický příběh o hrdinských činech, vznešenosti i moci slov, který dává zažehnout lásku, ale podněcuje i nenávist.

Posedlost

  • Premiéra: 25.9.2021 - Městská divadla pražská: Divadlo Rokoko

Temná psychologická love story na motivy románu klasika americké drsné školy Jamese M. Caina Pošťák vždycky zvoní dvakrát. Příběh o spalující vášni a nenávisti, milostném trojúhelníku, nevyslovitelné touze po životní změně, hledání ráje na zemi i temných stránkách lidského srdce. O lidech na okraji, jimž osud nerozdal šťastné karty a tak se rozhodli vzít vše do svých rukou. Ale dokonalý zločin neexistuje. A strach je ten nejhorší trest…

Městská divadla pražská během podzimu představí také celou řadu dalších novinek a odložených premiér. Mezi nimi Matka Kuráž, a jejích děti, Petr Pan, Hamlet, 100 nejkrásnějších českých básní a Hotel Good Luck.

Smrtholka

  • Premiéra: 30.9.2021 - A studio Rubín 

Dvě nerozlučné sestry, přitom každá naprosto jiná - jedna průbojná a drzá, druhá introvertní a obyčejně průměrná. Dark popová inscenace podle stejnojmenného románu Lucie Faulerové plné zaříkávání, ponorů do nevědomí, pohanských rituálů a vůbec hledání návodů na život zamíří na prkna A studia Rubín. Mají pravdu ezolidi se svými rituály, anebo starý dobrý Seneca, když říká, že konečným potvrzením svobody člověka je sebevražda? Jenže, co když se vám ještě z téhle planety nechce odejít?

Mašíni

  • Premiéra: 14.10.2021 - Divadlo Na Jezerce 

Původní česká hra na téma nedávné české historie, které už více než třicet let vzbuzuje kontroverzní názory. Hra zasazuje děj převážně do padesátých let minulého století, kdy se odbojové skupině bratří Mašínů podařilo emigrovat do západního Berlína. Na jedné straně stojí několik zmařených lidských životů, na druhé neskutečná odvaha a vůle přežít. Byli Mašínové vrazi nebo hrdinové? Rozhřešení (možná) přinese inscenace Divadla Na Jezerce.

Freudovo pozdní odpoledne

  • Premiéra: 22.10.2021 - Divadlo Na zábradlí 

Vídeň ve zlatém období konce 19. století byla zábavná, opulentní, opojná, ale i pokrytecká. Na některá odhalení ještě nebyla dost silná a původu některých traumat nedokázala rozumět. Vyspělý svět ještě nebyl zralý na odhalování tajemství, která skrývala dobře chráněná rodinná sídla i neosvětlená zákoutí lidských duší…

Divadlo Na zábradlí přináší inscenaci na téma, které dodnes zůstává maximálně kontroverzní. A hlavní postavou tohoto „psychoanalytického muzikálu“ nemůže být nikdo jiný než sám Sigmund Freud.

Foto: Vojtěch Brtnický - inscenace Robot Radius

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!