Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 9 tipů na podzimní premiéry v Praze

Po létě zas hurá do divadla! Máme pro vás 9 tipů na podzimní premiéry v Praze 

Po letní přestávce divadla znovu otevírají dveře návštěvníkům. Kromě zavedených představení se na jevišti představí také premiérové inscenace. Jaké novinky chystají pražská divadla ve svém repertoáru? Podívejte se na náš výběr.

Voda (a krev) nad vodou

 • Divadlo Kalich

 • Premiéra: 5. 9. 2019

Vždy musí existovat nějaká "voda", co nás drží v těžkých chvílích nad vodou. Někdy jí může být touha, někdy kariéra, někdy pomsta, ale nejkrásnější je, když nás nad vodou drží láska… Osm let po premiéře Osmý světadíl přichází do Divadla Kalich druhý muzikál se slavnými písněmi legendární skupiny Elán. Představení Voda (a krev) nad vodou slibuje výpravnou podívanou inspirovanou klasickým literárním dílem, ovšem posunutým do současné doby.

Bez hany (Hommage à Hegerová)

 • Divadlo Rokoko

 • Premiéra: 7. 9. 2019

Šestice postav se potkává v Divadle Rokoko, jejich příběhy, lásky a nenávisti postupně ožívají v písních zpěvačky, jejíž pražské začátky jsou spjaty právě s Rokokem: Hany Hegerové. Autorská inscenace režiséra Jakuba Nvoty přináší obrazy plné nevšední poetiky, citu i ironie – a spolu s nimi i probírku repertoáru jedné z největších osobností česko-slovenské hudební scény.

Foto: Zdroj: Městská divadla pražská: Divadlo Rokoko

Sláva a pád krále Otakara

 • Divadlo Komedie

 • Premiéra: 15. 9. 2019

Drama o manipulaci, moci, ctižádosti a jednom z nejdramatičtějších bodů českých a rakouských dějin. Touha národů po ochraně „silné ruky“ se neliší ve 13., 19. ani 21. století. Městská divadla pražská uvedou Grillparzerovu kontroverzní historickou tragédii Sláva a pád krále Otakara. Přemysl Otakar II. dovedl České země a Moravu na vrchol slávy, diplomacií i silou vybudoval evropské impérium sahající až k pobřeží Jadranu. Politické intriky i lidské slabosti jej ale dovedly k tragickému pádu. Kde leží hranice, kterou v touze po moci už nelze překročit?

Foto: Zdroj Městská divadla pražská: Divadlo Komedie

Hadry, kosti, kůže

 • Švandovo divadlo

 • Premiéra: 21.9.2019

Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti v roce 1980 zde žil Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěhoval básník Vladimír Holan. Nová hra Pavla Jurdy nahlíží na legendy české kultury v jejich střetech i samotách. Hadry, kosti, kůže přibližuje dvacet let soužití „černého anděla poezie“ Vladimíra Holana a „národního klauna“ Jana Wericha ve vile na Kampě.

Lolita

 • Stavovské divadlo

 • Premiéra: 3. 10. 2019

Slavný i kontroverzní Nabokovův román o vášnivém sexuálním vztahu vzdělaného čtyřicátníka Humberta ke dvanáctileté Američance Lolitě si najde cestu do Stavovského divadla - a to v operní verzi z pera ruského skladatele Rodiona Ščedrina. Mnohovrstevný příběh, v němž se prolínají témata smyslnosti, lásky a hříchu, vzbudil po svém vydání vlnu bouřlivého odporu, zůstává ovšem jedním z nejvýznamnějších klasických děl minulého století. První českou inscenaci Ščedrinovy Lolity vytvoří se svým týmem publiku Opery Národního divadla a Státní opery režisérka a performerka Sláva Daubnerová.

Foto: Zdroj Národní divadlo

Lazarus

 • Divadlo Komedie

 • Premiéra: 12. 10. 2019

Poslední dílo Davida Bowieho, komorní muzikál, který napsal společně s dramatikem Endou Walshem a ve kterém kromě starších hitů (Changes, Life On Mars) zazní i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí. Divadlo Komedie uvádí melancholický příběh o samotě, sebedestrukci a potřebě lásky, který navazuje na více než čtyřicet let starý film „Muž, který spadl na Zemi“, kde Bowie ztvárnil roli mimozemšťana Newtona. Téma cizince mezi lidmi zůstává, přidávají se však motivy vyhoření, závislosti a především velké potřeby návratu do čistého života, světa a duše. Muzikál, který sklízí úspěch na evropských scénách se dočká i české premiéry v titulní roli s Igorem Orozovičem nebo Ondřejem Rumlem. Písně Davida Bowie zaznívají v anglickém originále s českými titulky.

Žebrácká opera

 • Divadlo ABC

 • Premiéra: 18. 10. 2019

Komedie o schopnosti mazaně převrátit morální hodnoty ve svůj vlastní prospěch. V Žebrácké opeře podle Václava Havla jsou zloději morálně integrovaní, kurtizány čtou Descarta, zločin a zákon se bratrsky podpírají a zrada má erotický náboj. „Žijeme ve světě, v němž každý nesmysl má vědeckou podobu a v němž žvanění nahrazuje řeč“, napsal Václav Havel v dopise věnovaném Žebrácké opeře Alfrédu Radokovi před téměř padesáti lety. Mravy jsou ale pořád stejné, jenom to, co se dřív tutlalo, se dnes dělá veřejně!

S citem

 • Divadlo Kámen

 • Premiéra: 21.11.2019

... dneska to bude vo svatbě ... vdává se Světlana, a žení se Kája ... Světlana je hodná, krásná holka ... Kája je hodnej, silnej kluk ... voba jsou fragmentovaný i za ušima …

Divadlo Kámen uvádí posázavskou love story "o lidech s jakýmsi citem" na námět komického i existenciálního románu Jáchyma Topola Citlivý člověk. Režisér Petr Odo Macháček se rozhodl pro účel dramatizace vyzvihnout jeden z motivů románu, který abstrahuje, a skrze něj přibližuje atmosféru bahnitých sázavských močálů v kontrastu s ryzí pudovostí a opravdovostí protagonistů.

Foto: Zdroj Divadlo Kámen: foto ze zkoušek Lucie Zachovalová, Lenka Chadimová

Kylián - Mosty času

 • Národní divadlo

 • Premiéra: 13. 11. 2019

Inscenace Kylián – Mosty času je věnována tvorbě Jiřího Kyliána, českého rodáka a choreografa světového významu. V české premiéře uvádí Národní divadlo choreografii Gods and Dogs, dílo, jež patří k nejnovějším Kyliánovým tvůrčím počinům. Součástí programu jsou ještě další tři Kyliánovy choreografie: Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců. Inscenace Kylián – Mosty času byla uvedena 11. října 2018 v rámci oslav 100. výročí republiky 1918–2018. V této skladbě choreografií uvádí Balet ND inscenaci Kylián – Mosty času od 21. listopadu 2019.

Úvodní foto: Bez hany, zdroj Městská divadla pražská

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!