Pražská Noc kostelů láká na komentované prohlídky, koncerty, výstupy do věží i program pro děti

Pražská Noc kostelů láká na komentované prohlídky, koncerty, výstupy do věží i program pro děti 

Již tento pátek 24. května otevře Noc kostelů dveře 168 svatostánků po celé metropoli. Kromě komentovaných i volných prohlídek interiérů kostelů chystají mnohé z nich i zajímavý doprovodný program. Těšit se můžete na koncerty, výstupy do běžně nepřístupných věží či sestupy do krypt, aktivity pro děti i prostor pro ztišení. Veškeré akce a vstupy v rámci Noci kostelů jsou zdarma.

1. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Pražský hrad

Nejznámější církevní stavba České republiky láká své návštěvníky od 19:15 hodin na houslový koncert Jaroslava Svěceného, od 19:45 hodin až do ukončení programu ve 21:30 na volné prohlídky svého interiéru včetně nahlédnutí do Svatováclavské kaple, možnost výstupu ke zvonům či sérii varhanních koncertů dómského varhaníka Josefa Kšici.

2. Chrám sv. Mikuláše, Malá Strana

Malostranský chrám sv. Mikuláše své návštěvníky uchvacuje nádherným barokním interiérem, mohutnou kupolí i tajemným obrazem sv. Františka Xaverského, který inspiroval Jakuba Arbese k napsání romaneta Svatý Xaverius. Jeho interiéry si budete moci volně prohlédnout od 19:00 do 21:00 a od 22:00 do 23:45 hodin. Od 18:00 do 19:00 hodin si zde poslechněte koncert duchovní hudby v podání mezzosopranistky Lucie Hilscherové a varhanice Lindy Sítkové a mezi 21. a 22. hodinou meditační varhanní hudbu titulárního varhaníka svatého Mikuláše Přemysla Kšici.

Chrám sv. Mikuláše. Foto: archiv Noci kostelů

3. Kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského (Pražské Jezulátko)

Pražské Jezulátko láká o Noci kostelů nejen na svou světoznámou sošku a nádherný barokní interiér, ale i na prohlídku běžně nepřístupných prostor kostela. Od 19:00 hodin až do půlnoci se tak budete moci při individuální prohlídce podívat do prostor zdejší rozsáhlé krypty nebo za oponu hlavního oltáře do mnišského chóru. Od 20:00 do 21:00 hodin si poslechněte přednášku restaurátorky Markéty Pavlíkové o obnově jedinečné barevnosti zdejšího hlavního oltáře.

4. Kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Augustiniánský kostel sv. Tomáše na Malé Straně zve na prohlídky svého interiéru s nádherným štukovaným stropem i přilehlého ambitu. V průběhu večera od 18:00 do 24:00 hodin je připraven bohatý doprovodný program, v němž nechybí soutěže pro děti, historie a legendy týkající se zdejšího klášterního piva, vystavení laserových kopií Turínského plátna či koncerty.

5. Kostel Nejsvětějšího Salvátora, Křižovnické náměstí

Již tradičně se do Noci kostelů zapojuje i kostel Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí. Zde si můžete od 20. hodiny až do půlnoci projít tzv. Via sancta clementina, jež vnitřní cestou propojuje kostel Nejsvětějšího Salvátora se sousední řeckokatolickou katedrálou sv. Klimenta a Vlašskou kaplí. V interiéru Salvátora se můžete stát i spoluautory tradičního světelného objektu, vytvořeného ze svíček ve starém presbytáři. Od 21.00 a 22:00 hodin zazní hudební vystoupení s názvem Ingrediente, jež je kombinací starých tradic duchovní hudby s improvizačními vstupy a novými hudebními technologiemi. Ujít si nenechte ani Pouť světla spojující kostel Nejsvětějšího Salvátora a malostranský kostel sv. Tomáše, během níž se zapálenou svíčkou v ruce přejdete Karlův most. Svíčky a průvodní text na cestu je k vyzvednutí u oltáře sv. Ignáce v závěru severní lodi.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora. Foto: archiv Noci kostelů

6. Kostel sv. Petra Na Poříčí, Petrská čtvrť

V samostatně stojící zvonici pozoruhodného kamenného kostela sv. Petra v Biskupské ulici budete smět o Noci kostelů mezi 18. a 22. hodinou vystoupat až ke zvonům. V kostele se ve 20:00 a 21:00 hodin uskuteční komentované prohlídky, připraveny jsou soutěže i další programy pro děti, ochutnávky mešního vína a v časech 17:30, 20:00 a 22:00 hodin koncerty různých sborů. K vidění budou i mešní roucha či historické výtisky bohoslužebných knih.

7. Kostel sv. Ludmily, náměstí Míru

Monumentální kostel sv. Ludmily je nepřehlédnutelnou dominantou pražského náměstí Míru. Již od 17:30 hodin si zde budete moci vyslechnout krátkou přednášku o historii kostela, jeho architektuře, interiéru, jeho patronce sv. Ludmile a její době. V průběhu večera pak zazní středověké písně, gregoriánský a ambrosiánský chorál, barokní kancionál či koncert svatoludmilských varhaníků na zdejší vzácné varhany Emanuela Štěpána Petra z roku 1898. Ve 21:15 hodin startuje komentovaná prohlídka varhan, ve 22:00 hodin pak čtení z knihy Citadela od Antoine de Saint-Exupéryho.

8. Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlín

Novorománská bazilika sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí je známá svou unikátní výzdobou. Kromě její prohlídky budete mít o Noci kostelů navíc i jedinečnou možnost od 18:15 do 22:30 hodin vystoupat do jedné z věží či se od 18:45 do 20:30 hodin podívat k varhanám. Od 19:30 a 22:00 hodin v kostele proběhnou komentované prohlídky, těšit se můžete i na ochutnávku mešního vína, varhanní hudbu a těsně před půlnocí i na Svatováclavský chorál.

Bazilika sv. Cyrila a Metoděje. Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0

9. Kostel sv. Vojtěcha, Libeň

Secesní kostel sv. Vojtěcha v pražské Libni je pozoruhodný svými četnými dřevěnými dekorativními i architektonickými prvky i slohem, ve kterém byl vystavěn. Během Noci kostelů se zde můžete zúčastnit komentovaných prohlídek interiéru, speciálních prohlídek zdejších varhan s hudebními ukázkami nebo výstupu na kůr s jedinečným výhledem do lodi kostela. Od 18:00 do 19:00 hodin vystoupí dětský sbor Hrabalova koťata.

Pokud se ale rozhodnete raději oslavit Noc kostelů za zdmi hradů, zámků či klášterů, podívejte se na náš přehled vybraných objektů zde.

Pražské Jezulátko. Foto: archiv Noci kostelů

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!