Jarní výstavy ve středních Čechách: cesta do Amazonie, historická kola i Czechia posedmé

Jarní výstavy ve středních Čechách: cesta do Amazonie, historická kola i Czechia posedmé 

Co nabízejí muzea a galerie ve středních Čechách během jarních měsíců? Třeba přehlídku historických bicyklů, výstavu o projektu Czechia zaměřeného na Kutnou Horu, výpravu do dalekého Peru a nejen to.

1. František Líbal – Tlumená imprese

Jedinečný styl tzv. tlumené imprese, kterému se věnoval malíř František Líbal, představuje výstava v poděbradské Galerii Ludvíka Kuby, jež bude přístupná od 9. března. Návštěvníky čeká výběr autorových obrazů jihočeské krajiny, českých i evropských měst, katedrál a portrétů. Do 12. května mají možnost se seznámit s tvorbou umělce, který navázal na práce Antonína Slavíčka.

František Líbal, Kutná Hora. Foto archiv Galerie Ludvíka Kuby

2. Seskokem seskok!

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně láká na výstavu historických kol, mezi kterými najdete i tricykl z lánského zámku nebo vysoké kolo smíchovské firmy Jana Kohouta. Do 28. dubna se zde můžete seznámit s počátky cyklistiky v regionu a tehdejšími průkopníky dnes běžného sportu – mimo jiné i s jezdcem Antonínem Mittelbachem, který na velocipedu projel v roce 1996 Tour de France a pokořil několik rekordů.

Z projektu Czechia. Foto archiv GASK

3. Czechia No. 7

Sedmý díl projektu Czechia představuje GASK v Kutné Hoře. Tentokrát se tvůrčí trojice Kateřina Plamitzerová, Michaela Karásková a Lucie Králíková ve zmapování specifik jednotlivých českých krajů, měst a vesnic zaměřila na výzkum právě tohoto historického centra těžby stříbra. Z něho vzešla intepretace kutnohorského „folkloru“ ve formě koláží z fotografií, kreseb a oděvních artefaktů, která bude k vidění do 28. dubna.

4. Lenka Falušiová – Podoby lesa

Jaké různé podoby může mít les? Tuto otázku si položila mladá výtvarnice, absolventka AVU Lenka Falušiová a vytvořila sérii grafik pomocí techniky čárového leptu. Stromy na jejích obrazech vidíme jako monumentální celek i jako pouhý fragment krajiny. Výstavu odstartuje mělnická Galerie Ve Věži 22. března, potrvá do 12. května.

Lenka Falušiová, Stezka ticha, 2014. Foto archiv Mělnického kulturního centra

5. Živá Amazonie

Muzeum Říčany zve na výpravu do dalekého Peru. Na výstavě objevíte zdejší svět domorodců a seznámíte se se životem v jednom z nejrozmanitějších koutů planety. Čeká vás interaktivní expozice, kde si prohlédnete exponáty dovezené přímo z Amazonie a také živá zvířata – žabky pralesničky i morčata. Možná vás překvapí, kolik se toho od tamějších obyvatel můžeme naučit.

Foto © Students for the Living Amazon

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!