Zimní výstavy u sousedů: Andy Warhol, Egon Schiele i londýnští figuralisté

Zimní výstavy u sousedů: Andy Warhol, Egon Schiele i londýnští figuralisté 

Míříte na adventní trhy k našim sousedům? Spojte výlet s návštěvou galerie výtvarného umění! Máme pro vás tipy na výstavy z Rakouska, Německa, ale i trochu vzdálenějšího Maďarska.

1. Warhol a Richter ve Vídni

Se zásadními uměleckými směry od druhé poloviny 20. století po současnost vás seznámí výstava ve vídeňské Albertině. Těšit se můžete na sbírku sedmdesáti prací předních poválečných výtvarníků, mezi nimiž nechybí Andy Warhol, Alex Katz, Anselm Kiefer, Gottfried Helnwein ani Maria Lassnig či Gerhard Richter, jejichž díla nedávno vystavovala Národní galerie v Praze. Expozice představuje i nové akvizice od Kiki Smith nebo Brigitte Kowanz.

2. Alex Katz v Mnichově

Pokud byste dílo pop-artového umělce Alexe Katze chtěli poznat hlouběji, možnost máte od 6. prosince v mnichovském Muzeu Brandhorstových. Výtvarník původem z Brooklynu ve svých obrazech zprostředkovává stav tady a teď, bezprostřednost vnímání, což označuje za „malbu v přítomném čase“, na které nejčastěji zachycuje svou rodinu a především manželku Adu, přátele a kolegy, ale také krajiny, architekturu nebo květiny.

Egon Schiele – Mann und Frau, 1917. Foto © Richard Nagy Ltd. London archiv Belvedere Wien

3. Egon Schiele ve Vídni

Z rakouské metropole přinášíme tip také na výstavu proslulého expresionisty Egona Schieleho, který měl kořeny v Českém Krumlově, kde také často pobýval a dnes zde má vlastní expozici. Koná se ve vídeňském Belvedere u příležitosti stého výročí jeho smrti, otevřena bude do 17. února. Dozvíte se na ní i nejnovější vědecké poznatky o umělcově technice a metodách, které doposud nebyly nikde prezentovány.  

4. Bacon, Freud a londýnská škola v Budapešti

Posuňme se v našem výčtu trochu dále za hranice republiky. V Maďarské národní galerii v Budapešti vystavují do 13. ledna téměř devadesát prací umělců patřících k tzv. londýnské škole – skupině figurativních malířů, kteří žili v Londýně v 70. letech minulého století. Několik znamenitých děl od Luciana Freuda nebo Francise Bacona zapůjčila slavná Tate Gallery v Londýně.

Lucian Freud – Girl with a Kitten, 1947. Foto © The Lucian Freud Archive/Bridgeman Images, archiv Tate London

5. Oskar Kokoschka v Salcburku

Museum der Moderne v Salcburku představuje svou sbírku tištěných děl rakouského expresionisty Oskara Kokoschky, kterého coby „zvrhlého umělce“ ve 30. letech pronásledovali nacisté, kvůli nimž prchl přes Prahu až do Velké Británie. Výstava se snaží postihnout celý jeho umělecký vývoj v historickém kontextu. Navštívit ji můžete do 17. února.

Alex Katz – Ulla In Black Hat, 2010. Foto archiv Albertina Wien

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!