Podzimní výstavy u sousedů: retrospektiva Clauda Moneta i malby z renesanční Florencie

Podzimní výstavy u sousedů: retrospektiva Clauda Moneta i malby z renesanční Florencie 

Za uměním můžete na podzim vyrazit i za hranice. V sousedních zemích vás během následujících měsíců čeká třeba výstava nejslavnějšího impresionisty Clauda Moneta, renesančních malířů z Florencie nebo nizozemského umělce Pietera Brueghela.

1. Claude Monet ve Vídni

Velkou retrospektivní výstavu otce impresionismu a jednoho z nejvýznamnějších francouzských malířů druhé poloviny 19. století připravuje rakouská Albertina. Od 21. září si zde budete moci prohlédnout jak díla ze sbírek vídeňské galerie, tak i soukromých sběratelů a světových muzeí. Čas na návštěvu máte až do 6. ledna příštího roku. Vstupenku pořídíte za 14 euro, sníženou za 11 euro, a pokud vám ještě nebylo devatenáct, prohlédnout si ji můžete zadarmo.

2. Východoněmecké umění v Drážďanech

O komplexní vhled do nepříliš známého malířství a sochařství v komunistické Německé demokratické republice v letech 1949 až 1990 se snaží výstava v drážďanské galerii moderního umění Albertinum, která bude přístupná do 7. ledna. Seznámíte se s díly autorů, kteří od sjednocení SRN dlouhodobě nebo vůbec nevystavovali – jedná se mimo jiné o Karla-Heinze Adlera, Haralda Hakenbecka nebo Petru Kasten. Vstupné vás vyjde na 10 nebo 7,5 eura, děti do 17 let mají vstup zdarma.

Harald Hakenbeck: Peter im Tierpark, 1960. Z výstavy východoněmeckého umění v Drážďanech. Foto archiv Albertinum Dresden

3. Renesanční malby v Mnichově

Kolekci více než stovky obrazů nejvýznamnějších renesančních umělců 15. století – včetně Giotta di Bondone i Leonarda da Vinci – nabízí výstava v mnichovské galerii Alte Pinakothek. Od 18. října do 27. ledna zde mají zájemci možnost poznat tehdejší malířské postupy, které se zrodily v „kolébce renesance“, toskánské metropoli Florencii. Mládež do 18 let může využít bezplatného vstupu.

4. Filla vs. Fulla v Bratislavě

Kdo míří během září a října do slovenské metropole, neměl by minout výstavu věnovanou dvou klasikům českého a slovenského moderního umění – Emilu Fillovi a Ľudovítu Fullovi. Do 21. října ji můžete zadarmo navštívit v bratislavském Esterházyho paláci a srovnat tak tvorbu generačně rozdílných malířů, kteří na československou výtvarnou scénu vnesli avantgardní až radikální přístup.

Z výstavy Pietera Brueghela ve Vídni. Foto archiv Kunsthistorische Museum Wien

5. Pieter Brueghel ve Vídni

V příštím roce si připomínáme 450. výročí úmrtí nizozemského malíře 16. století Pietera Brueghela. Při této příležitosti chystá Kunsthistorische Museum ve Vídni zatím nejrozsáhlejší výstavu tvorby tohoto významného renesančního umělce. Od 2. října do 13. ledna si zde kromě slavné Babylonské věže budete moci prohlédnout i množství zapůjčených obrazů na dřevěných deskách, které budou vystaveny vůbec poprvé.

Foto archiv Albertina Wien

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!