Letní výstavy v západních Čechách: KVIFF ve fotografiích i méně známé obrazy kostyméra Theodora Pištěka

Letní výstavy v západních Čechách: KVIFF ve fotografiích i méně známé obrazy kostyméra Theodora Pištěka 

Míříte o letních prázdninách na západ Čech? Máme pro vás pět tipů na zdejší výstavy – třeba fotografií karlovarského filmového festivalu, obrazů Formanova kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka nebo filmové tvorby slavného malíře Kamila Lhotáka.

1. Theodor Pištěk jako výtvarník

Jedinečné kostýmy pro Formanovy slavné filmy Valmont, Amadeus nebo Lid versus Larry Flynt vytvořil Theodor Pištěk, který je známý také pro svou kariéru automobilového závodníka nebo pro své hyperrealistické obrazy. Nejen tuto část umělcovy tvorby prezentuje výstava v klatovské Galerii U Bílého jednorožce – představí obrazy z více period včetně autorových začátků na konci 50. let. K vidění budou do 19. srpna.

2. Rok 1968 očima československých umělců

Jak se odrazilo Pražské jaro, invaze vojsk Varšavské smlouvy a následný přechod k normalizaci ve výtvarném umění, ukazuje výstava Anatomie skoku do prázdna, kterou můžete navštívit v Masných krámech v Plzni. Soustředí se na období v letech 1966 až 1973, kdy na tehdejší politickou a společenskou situaci zareagovali třeba Jiří Kolář, Zbyšek Sion, na smrt Jana Palacha sochař Olbram Zoubek. Výstava zahrnuje i díla slovenských autorů, mimo jiné Julia Kollera nebo Jozefa Jankoviče.

3. Nemocnice na kraji města slaví kulatiny

Známý seriál z pera scenáristy Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města slaví 40 let od prvního uvedení. Výstavu věnovanou této zřejmě nejznámější české nemocnici uspořádalo Retromuseum v Chebu, prohlédnout si ji můžete do 19. srpna. Původně třináctidílná série, která se v Československé televizi objevila v roce 1978, byla v porovnání s ostatními seriály nejméně ideologicky laděná.

4. KVIFF ve fotografiích

Ohlédněte se za posledními třiceti ročníky filmového festivalu v Karlových Varech. Výstavu ve zdejší Galerii umění tvoří více než sto snímků předních českých fotografů. Mezi vystavenými fotografiemi najdete portréty významných zahraničních herců a hereček, kteří festival navštívili – mimo jiné Sharon Stone, Johna Travolty, Leonarda Di Capria nebo Renée Zellweger. Nechybí tu ani filmové osobnosti z tuzemska, třeba Miloš Forman nebo Iva Janžurová. Dokumentární a reportážní snímky odhalí zákulisí a zázemí festivalu.

5. Obrazy i film Kamila Lhotáka

Malíř Kamil Lhoták proslul svými obrazy inspirovanými městským prostředím a technologickým rozvojem. Už méně známá je jeho spolupráce s filmem – na tu poukazuje výstava v Becherově vile v Karlových Varech. Její součástí jsou i fotografie, rekvizity a sekvence z filmu Dědeček automobil, ke kterému se Lhoták dostal prostřednictvím spisovatele Adolfa Branalda. K vidění je také grafika a kresby ze všech etap autorova uměleckého vývoje.

Foto archiv Galerie Klatovy Klenová

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!