Českosaské Švýcarsko - Pravčická brána

Českosaské Švýcarsko - Pravčická brána 

O prodlouženém víkendu jsme se rozhodli navštívit jednu z dominant a krás Českosaského Švýcarska - Pravčickou bránu.

Plán a cíl jsme si předem určili v průvodci. Trasu: Hřensko - Tři prameny - Pravčická brána - Mezní louka - Nad soutěskami - Divoká soutěska - Tichá soutěska - Hřensko.

Co o tomto okruhu píše průvodce?

Časový plán: 5 až 6 hodin - min. 15 km pěšky + 1,5 km na pramicích

Náročnost: lehká túra, vedoucí po dobrých značených turistických cestách. Kromě úvodního výstupu k Pravčické bráně se jde převážně mírně zvlněným terénem po rovině nebo z kopce. Tolik z průvodce.

Po příjezdu do Hřenska, kde jsme se naivně chtěli ubytovat, jsme se ocitli spíše v malém vietnamském městečku. Vietnamští trhovci mají Hřensko prakticky celé pro sebe. Kromě informačního střediska, pošty, hotelu Praha, jedné restaurace a bižuterie zde naleznete pouze vietnamské stánky. Rozhodli jsme se tedy v Hřensku nechat alespoň auto - za 120 Kč na parkovišti u jednoho z vietnamských obchodníků.

Dali jsme si oběd v restauraci U Lípy - hotovky do 70 Kč a vyrazili jsme na výlet v průvodci značený jako lehce zdolatelný a 7 kilometrů vzdálený.

Pravčická bránaCílem pro nás byla Pravčická brána. Co v průvodci však nepíší a s čím musíte počítat je, že jen z Hřenska k místu odkud průvodce kilometry počítá to bylo více než 5 km stoupání po asfaltové cestě. S cestou zpět, pokud tedy nevyužijete místní autobus, který z Hřenska a okolních vesnic sváží unavené turisty, je to hned o 10 kilometrů delší výlet :) Dále už průvodce nelhal. Až k Pravčické bráně se jde prakticky pouze do kopce.

Okolní krajina je neuvěřitelně rozmanitá a krásná. Jen škoda těch tisíců turistů, kteří po trase neustále proudí. Máte pak pocit, že vás valí před sebou a nelze si tak dokonale vychutnávat přírodní krásy Českosaského Švýcarska.

Výletní hostinec u Pravčické brányKdyž dojdete k Pravčické bráně, vyloupne se na vás bývalý honosný hotel "Sokolí hnízdo". Ten je dnes předělaný na výletní hostinec, který jistě každý ocení. Zde se u vstupu nachází pokladna, kde za 100Kč máte možnost pokračovat dále k jiné dlouhé frontě na pivo či limonádu. Kofolu však nemají a mít ani nebudou! Jak hlásal uvítací poutač. Po nutném občerstvení a odpočinku pod Pravčickou bránou jsme se vydali dále po upravené stezce na vyhlídky, které byly v ceně. Vyhlídky to jsou vskutku dokonalé. Působivé pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí včetně pohledu na dominantu celé scenérie Pravčickou bránu jsou prostě okouzlující. Kdybych to neviděl na vlastní oči, asi bych ani nevěřil, že se takto úchvatné místo v České republice vůbec nachází.

Tady byl náš cíl a ten jsme splnili. Pomalu jsme se tedy vydali zpět do Hřenska a s nutnými pauzami a občerstvením jsme tento výlet absolvovali za necelých 5 hodin. Kdybychom dali na rady průvodce a pokračovali dále po celém okruhu, nejsem si jist, zda bychom to stihli do avizovaných 6 hodin. Spíše si myslím, že bychom v Českosaském Švýcarsku pochodovali ještě teď.

I přes značnou popularitu a turistickou "profláklost" Pravčické brány a okolí Hřenska musím toto úžasné místo doporučit.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!