BERCHTESGADEN - malebné městečko pod Watzmannem

BERCHTESGADEN - malebné městečko pod Watzmannem 

Berchtesgaden – malebné městečko pod Watzmannem

Berchtesgaden je městys v nejzazším jihovýchodním koutě bavorského  správního okresu Horní Bavory a správní středisko jižní části okresu Berchtesgadensko. Nejbližší větší město je Bad Reichenhall, nejbližší velkoměsto a oblastní regionální centrum je Salzburg, 15 km na jih na rakouské straně. Město obklopují Berchtesgadenské Alpy.

Pozvání do současného Berchtesgadenu

Od roku 1978 stál Berchtesgaden u zrodu příprav vzniku Národního parku Berchtesgaden, kterému též propůjčuje své jméno, a jenž se stal – po velkých počátečních protestech obyvatel – jednou z velkých obchodních značek zdejšího kraje.V posledních desetiletích byly zimní sporty dalším „exportním zbožím“ Berchtesgadenu. Sportovci zde našli optimalní podmínky pro své zimní sportovní aktivity a mezinárodní dorost je podporován ve sportovních střediscích Bavorského svazu bobu a sáňkařství.V Berchtesgadenské kotlině se stále častěji konají mnohé z letních i zimních sportovních akcí jako např. MS ve snowboardingu, lyžařské závody FIS a na prvním umělém kluzišti na světě závody v bobování, sáňkování či skeletonu na všech úrovních. Byl zde vybudován lázeňský a kongresový dům nebo krytý plavecký bazén (Watzmanntherme).V 80.letech se Berchtesgaden ucházel s podporou vysokých bavorských představitelů, mezi jinými např. tehdejší ministerský předseda F.J.Strauss, o konání zimních OH  pro rok 1992, ale neúspěšně. Berchtesgaden dosáhl v prvním z pěti volebních kol pouze 6 hlasů (z celkových 75), čímž byl vyloučen jako první ze sedmi adeptů. Se stažením amerických vojsk roku 1996 přešlo užívání nemovitostí na Obersalzbergu na svobodný stát Bavorsko jako vlastníka. To nakonec rozhodlo o zřízení Dokumentačního střediska na Obersalzbergu, jež bylo posléze v říjnu 1999 otevřeno. Poslední velký stavební projekt na Obersalzbergu zahrnoval stržení někdejšího Platterhofu, přezdívaného „General Walker“, americkými vojáky, na jehož místo byla přenesena budova odjezdové autobusové stanice ke Kehlsteinhausu, aby byly vytvořeny podmínky pro dokončení stavby pětihvězdičkového hotelu „Intercontinental Resort Berchtesgaden“ v roce 2005.

Rozvoj turistiky a   5 nej…cílů

V následujících desetiletích využívali bavorští králové Berchtesgaden jako své letní sídlo a vystavěli dosavadní klášter pro řádové členy do podoby královského zámku.

Malíř Carl Rottmann dokončil již ve 20. letech 19. stol. malbu Berchtesgadenských Alp – a tímto dílem také inspiroval Caspara Davida Friedricha k namalování horského masivu Watzmannu – nicméně v té době objevovalo krásy Berchtesgadenského údolí stále více umělců, spisovatelů a také některé osobnosti z oblasti průmyslu: tak například Ludwig Ganghofer, jehož celá řada románů se odehrává na pozadí Berchtesgadenu, stejně jako třeba norští spisovatelé Jonáš Lie a Henrik Ibsen. Turismus se brzy rozvinul vedle dolování soli a stal se důležitým pilířem, přičemž dřevařské řemeslo ztratilo ve stejné míře na svém významu. U malířů byly obzvláště oblíbené náměty jako jezera Hintersee a Königssee – nikoli bez důvodu se dodnes jednomu z nejkrásnějších výhledů na Königssee říká „Malerwinkl – Malířský koutek“. Zpřístupnění Obersalzbergu pro turismus začalo v roce 1877 výstavbou pensionu Moritz. Tento pension měl později poskytnout nocleh také A. Hitlerovi dlouho před jeho uchopením moci a to také sehrálo rozhodující roli při volbě Berchtesgadenu resp. Obersalzbergu  zvolit ho jako působivé sídlo pro přijímání zahraničních vládců a ministrů.

Znak Města

Oba klíče na červeném pozadí připomínají spolupatrona městečka sv. Petra – klášterní kostel je zasvěcen sv. Petrovi a sv. Janu Křtiteli. Stříbrné lilie na modrém pozadí pocházejí od spoluzakladatelky hraběnky Irmgardy ze Sulzbachu. Již v 17.stol. používali berchtesgadenští knížebiskupové tento znak a až do sjednocení Berchtesgadenského kraje s Bavorskem byl ve středu znak zemského probošta.

Pět hvězd turistických cílů

Pamětihodnosti jako např. solný důl Berchtesgaen, Obersalzber, Kehlsteinhaus, Vlastivědné muzeum v zámku Adelsheim jsou jen zlomkem všech zajímavostí, které lákají do Berchtesgadenu turisty.

Není divu, protože když sjedete z dálnice od Salzburgu, který je vzdálen od malebného městečka pod Watzmannem pouhých 15 km, budete příjemně překvapeni nádherou alpské krajiny a nebudete vědět, kde své putování začít.

V centru Berchtesgadenu na kruhovém objezdu  proti hlavnímu vlakovému nádraží najdete informační centrum a také hotel Schwabenwirt. Ten Vám poskytne nejen hezké ubytování, ale i speciality bavorské kuchyně, které nabízí jejich restaurace s velkou letní zahradou. Můžete ochutnat např. bavorskou opékanou klobásku s kyselím zelím, hořčicí a tmavým chlebem nebo bavorský guláš s přílohou spätzle. V nabídce nechybí místní pivo např. Franziskaner Weiss Bier nedo Radler či Spezi. Své menu můžete zakončit dobrou kávou a výborným domácím čokoládovým sacher dortem nebo jablečným štrúdlem. Personál Vás uvítá mile a  se službami bude velmi spokojeni, dokonce na Vás bude mluvit i česky, neboť majitel hotelu pochází z České republiky a někteří jeho zaměstnanci jsou také Češi.

Na procházce městečkem můžete navštívit mnoho kulturních památek nebo se věnovat návštěvám obchůdků a mnoha místních restaurací a kaváren.

Pro relax a odpočinek slouží termální lázně Watzmann.

Ve dvorním pivovaru HOFBRAUHAUS, který už má 200 let starou tradici, můžete ochutnávat pivní speciality, místní Berchtesgadener Hell Bier či novinku pivní pálenku. Velká restaurace nabízí nejen pivní mok, ale i výbornou kuchyni. V pivovarském obchodě zakoupíte různé suvenýry.

Nejstarší německá palírna Enzianbrennerei Grassl Vás bude lákat hned při příjezdu do městečka. Můžete se zde stavit na exkurzi a vidět výrobnu pálenky, likéru z alpských přírodních produktu a též je ochutnat. Jejich produkty jsou typické pouze pro Berchtesgaden a jsou také symbolem města a opět se kupují jako dárek.

Další ochutnávku můžete zakusit v místní kavárně Café Spiesberger, která zve k návštěvě a nabízí speciální edici ručně vyrobených pralinek Watzmann.

Krásný výlet, který Vás uchvátí svou nádhernou alpskou scenérií, je jezero Koenigsee, ležící asi 5 km nad Berchtesgadenem. Velmi navštěvované místo, nejen pro svou krásu národního parku, ale také z důvodu projížďky lodí po smaragdově zeleném jezeře přezdívaném perlou parku. Nedosahují sice výšek jiných částí Alp (nejvyšší vrchol Watzmann má 2.713 m), ale krásy mají spoustu. Pohoří je výrazně členité, s hlubokými údolími a strmými štíty a vše dotvářejí hojná ledovcová jezera. Největší z nich Königssee (521 ha) leží pod východní stěnou Watzmannu, je hluboké až 190 metrů a téměř 8 km dlouhé. Na ostrůvku uprostřed je poutní kostelík sv. Bartoloměje z roku 1134. Nedaleko od Königssee leží Ledová kaple, což je nejnižší místo Alp, kde leží sníh celý rok (cca 900 m n.m.). Ve sněhovém poli je vyhlouben tunel. V oblasti se těžila sůl, a tak je možné v Salzberkwerku navštívit solný důl a také lázně Watzmann Therme se slanou termální vodou.  Také můžete využít lanovou dráhu na Jenner 1874 m a kochat se pohledem po okolí.

Kehlstein (Orlí hnízdo) ve výšce 1834 m nabízí výhled na panorama při slunečném počasí až do 200 km. Vyvezou Vás do bývalého sídla A. Hitlera autobusy po uzoučkých cestách, takže už samotná cesta je velký zážitek.

Přímo z Berchtesgadenu můžete využít lanovku na Obersalzberg, pro rodinné vyžití je k dispozici letní bobová dráha vyhledávaná zejména dětmi nebo solná cesta v solném dole, či návštěva solné jeskyně, která má léčebné účinky.

Pro cyklisty, horaly i adrenalinové nadšence se zde najde spousta vyžití. Pokud nejste zrovna sportovci, můžete se věnovat jen procházkám a focení.

Když při svém pobytu zvládnete navštívit nejen 5 nej cílů, můžete hledat i další zajímavá místa, případně zajet do okolí či Salzburgu.

Po staletí sídlo arcibiskupa, knížete a hlavní město samostatného knížectví, malebně zasazeno do alpského podhůří. Je známo především jako město W.A.Mozarta. Je přitažlivé stejně tak svými památkami (pevnost Hohensalzburg na kopci, barokní Rezidence, barokní Dóm, Mozartův dům) a krásou zahrad a parků jako kouzlem ulic s tradičními vývěsními štíty, kaváren a restaurací. Nedaleko odtud je další vděčný turistický cíl - letohrádek Hellbrunn s pověstnými vodními zahradami.

Ale z vlastní zkušenosti víme, že i při opakovaných cestách do Berchtesgadenu nalézáme vždy něco nového a jsme vždy mile potěšeni velkou pohostinností a milým uvítáním místních obyvatel..

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!