Film, ve kterém se jí lidské maso. Mlčení jehňátek se vrací na filmová plátna

Film, ve kterém se jí lidské maso. Mlčení jehňátek se vrací na filmová plátna

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Pět Oscarů, skvělé herecké výkony a nejcharismatičtější vrah v dějinách kinematografie. Mlčení jehňátek režiséra Jonathana Demmeho se od 21. dubna znovu vrací na velká plátna. Do kin jej v rámci Projektu 100 uvádí Asociace českých filmových klubů.

Nadějná studentka FBI Clarice Starlingová (Jodie Foster) je pověřena úkolem vytvořit profil zrůdného maso­vého vraha Dr. Hannibala Lectera (Anthony Hopkins). Mimořádně inteligentní kanibal však velmi rychle vytuší, že Clarice za ním byla ve skutečnosti poslána proto, aby jí pomohl přivést FBI na stopu sériového vraha přezdívaného Buffalo Bill. Ten své ženské oběti posmrtně stahuje z kůže. Lecter si s mladou ženou pohrává jak kočka s myší, zdvořile, leč záludně.

Díky jeho „nápovědám“ se Starlingová dostává na správnou stopu. Téměř ve stejný čas, kdy Clarice stane tváří v tvář Buffalo Billovi, se i přes nejpřísnější bezpečnostní opatření podaří Lecterovi uniknout z Memphisu, kam byl kvůli případu přepraven.

Nejnapodobovanější psychothriller devadesátých let Mlčení jehňátek vznikl podle stejnojmenné knihy Thomase Harrise vy­dané v roce 1988. Film dodnes fascinuje přízračně zneklidňující atmosférou i skvělými hereckými výkony.

„Pět nejprestižnějších Oscarů pro jeden film. Caprovo Stalo se jedné noci. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. A potom pět cen pro film, ve kterém se jí lidské maso, ve kterém se stahuje z kůže, ve kterém je bezmocná hrdinka předhozena celé skupině deviantních, machistických, fyzicky i sexuálně útočících mužů. V tomto ohledu změnilo Mlčení jehňátek dějiny žánru i kinematografie a dokázalo, že i o těchto tématech se dá natočit film, který bude brutální i citlivý, děsivý i inteligentní, animální i rafinovaný,“ říká o filmu hlavní dramaturg AČFK Jan Jílek.

Ocenění:

  • 5 x Oscar ve všech pěti nejdůležitějších ka­tegoriích (nejlepší film, režie, adaptovaný scénář a mužský i ženský herecký výkon v hlavních rolích)
  • 1 x Zlaté glóby
  • 2 x BAFTA
  • Berlinale (Stříbrný medvěd za režii)

Kam a kdy vyrazit na Mlčení jehňátek?

Zdroj: AČFK

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Více o "Projekt 100"

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!