Premiéra Arthura Schnitzera na pardubických divadelních prknech

Premiéra Arthura Schnitzera na pardubických divadelních prknech

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Východočeské divadlo Pardubice konečně přivedlo po opakovaném lákání ke spolupráci režiséra Radovana Lipuse, který se souborem nazkoušel tragikomedii Duše krajina širá. Divadlo ji uvede v premiéře 8. května.

Vytrvalosti pardubického lákání si převelice cením. Proč to nevyšlo už dříve, je snadno k vysvětlení – vzdálenost, malé děti, náročné ostravské angažmá, šumné natáčení. Nyní jsem ve svobodném povolání v nedaleké Praze, děti odrostly, natáčení zvolnilo. Jsem rád, že se hostování ve Východočeském divadle konečně splnilo,“ říká režisér Radovan Lipus.

Svou premiéru bude v Pardubicích mít také autor hry, významný rakouský dramatik a lékař Arthur Schnitzler, jehož hry se ve Východočeském divadle kupodivu ještě nikdy nehrály, přestože nebyl na ostatních českých jevištích jen vzácným hostem. Ještě za jeho života (1862-1931) byla řada z jeho textů přeložena do češtiny a rovnou i inscenována.

Ve vrcholném díle tohoto znalce lidských duší je hlavní postavou na první pohled úspěšný podnikatel Bedřich Hofreiter, který žije v hojnosti, spořádaném manželství plném tolerance a ve stabilní rodině. Co se ovšem skrývá pod povrchem, jaká je skutečnost? Má on či jeho žena Evženie nějaké skryté a nesplněné touhy? A není ona zmíněná stabilita a spořádanost spíše stereotypem, který „je třeba“ narušit náhlými vzruchy, a Bedřichova úspěšnost na mnoha polích vykročením z něho? To jsou otázky, na které se v naší inscenaci budeme snažit nalézt dopověď,“ přibližuje Schnitzlerovu hru dramaturg Zdeněk Janál.

Duše – krajina širá měla premiéru 2. listopadu 1911, a to dokonce v devíti evropských divadlech současně. „Stala se klenotem rakouské dramatiky a nejvýznamnějším dílem svého tvůrce. Jistě jak pro svou bohatost a obsáhlost, tak pro přesnost a genialitu autorova psychologického vhledu do nebezpečných tajů a hlubin lidské duše, kterým bořil zažitá tabu a provokoval konzervativní společnost podobně jako dílo Schnitzlerova souputníka, zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda,“ dodává Zdeněk Janál.

V hlavních rolích diváci uvidí Milana Němce, zatím stále ještě hostujícího, ale od nové sezóny již řádného člena uměleckého souboru pardubického divadla, Petru Janečkovou, Veroniku Mackovou či Petra Dohnala.

Scénu navrhl přední český scénograf Petr Matásek, který, přestože již 20 let žije v Pardubicích a jeho práci znají diváci na pěti kontinentech, s Východočeským divadlem ještě nespolupracoval. Kostýmy jsou z dílny mladé absolventky DAMU Ha Thanh Nguyen a hudbu, živě hranou dvěma violoncellistkami, do inscenace složil Miloš ORSON Štědroň.

Před premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů malířky Šárky Hrouzkové.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!