Začal očekávaný 11. Budějovický Majáles! Potrvá do pátku

Začal očekávaný 11. Budějovický Majáles! Potrvá do pátku

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Přestože za pořádáním Majálesu stojí pouze studenti, program je nebývale bohatý – návštěvníci se mohou těšit na stovku různých akcí na třiceti scénách v centru města. Letošní ročník tak spolu s tím loňským bude nejbohatší v jedenáctileté historii festivalu.

Budějovický Majáles je co do bohatosti programu největším neziskovým festivalem v republice. „To, co Majáles v Budějovicích dělá, je u nás naprostý unikát. Je výjimečný především schopností využít naplno všechny prostory, které město nabízí, a také množstvím žánrů, které nabízí. Podobné festivaly lze najít maximálně v Británii, ale nikde je nedělá parta mladých nadšených dobrovolníků,“ přiblížil jedinečnost festivalu hudební manažer Martin Kolář, který se sám na festivalu v minulosti podílel.

Organizátoři doufají v to, že by se jim v letošním roce mohlo ve velké míře podařit přilákat také starší publikum. „Letošní program je koncipovaný tak, aby měl co nabídnout lidem všech věkových kategorií. Akce, které bychom jim vyloženě doporučili, jsou na webu speciálně označeny,“ řekl hlavní koordinátor festivalu, devatenáctiletý student Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník přináší několik koncepčních změn, které souvisí především s tím, že festival byl dva roky po sobě pokutován za rušení nočního klidu. I proto se pořadatelé připojili k iniciativě festivalu Mighty Sounds, který se snaží prosadit, aby radnice měla možnost udělit některým akcím výjimku na produkci po desáté hodině. „Abychom mohli splnit ožadavky Krajské hygienické stanice, rozhodli jsme se letos po desáté hodině produkci přesunout do Slavie. Tam návštěvníkům nabídneme bohatý program na třech různých scénách – největším lákadlem bude kapela Skyline, VEES a izraelské DJs duo Black Girl/White Girl,“ uvedl Šulista.

Další výraznou změnou je návrat pátečního festivalového open-air od Sportovní haly na Sokolský ostrov.

Marcela Macháčková, dramaturgyně street-art scény: "Svým programem se snažím co nejvíc oživit město, dostat ho také do ulic a na netradiční místa. Letos jsme se rozhodli každý den věnovat jedné tématice. V pondělí a úterý se zaměříme na to, jak se dá veřejný prostor měnit k lepšímu a jak se do toho může zapojit každý z nás. Zde bych ráda upozornila na besedu Aleny Rybníčkové z Pražského fóra, které hlídá kroky tamějšího magistrátu, či přednášku Martina Petříka z občanského sdružení Žijeme tady, které má mimo jiné na svědomí projekt Kola narůžovo.

Těšit se můžete také na přednášku o komunitním zahradničení. Středa bude věnována queer tématice, zde bude hlavním tahákem beseda s Jiřím Hromadou, který se zasadil o přijetí zákona o registrovaném partnerství. Ve čtvrtek si na své přijdou i příznivci skate a graffiti, připravili jsme pro ně besedu s matadory české skate komunity či sprejerský workshop. Během celého týdne také chceme zaplavit ulice Českých Budějovic uměním, a to za pomoci studentů a jejich projektů – ať už tancem, zpěvem či netradičními vystoupeními. V majálesovém týdnu se v ulicích objeví také gauče, venkovní knihovničky či básně. Našemu programu letos prostě návštěvníci neuniknou, bude všude."

Lucie Bílková, dramaturgyně divadelního programu: "Divadelní dramaturgii jsem nechtěla žánrově vymezovat, ale naopak mi šlo o to představit co nejširší spektrum umělců. Hodně jsem se zaměřila na čerstvé absolventy, studenty a mladé divadelníky obecně. Vždyť právě o nich Majáles má být! Diváci se mohou těšit například na pantomimické představení Push the Button od Mime Fatale, novocirkusové představení od Cink Cink Cirk, které proběhne přímo v naší kavárně-šapitu na Sokolském ostrově, performance Tešlon a Frkl, což je fyzické divadlo v podání Lukáše Karáska a Florenta Golfiera a také absolventské choreografie studentek pražské taneční konzervatoře Duncan. Z činohry bych vyzdvihla inscenaci Norway.Today od německého autora Igora Bauersimy v nastudování studentů DAMU.

Prostor chceme dát také českobudějovickým spolkům a divadlům. Právě ty totiž k Majálesu patří už od jeho vzniku. Za pozornost stojí určitě původní muzikál Úděl osudu na motivy Terryho Pratchetta, kteří napsali a nastudovali sextáni z GJVJ. Premiéru měl v březnu a zatím sklízí ohromný úspěch. Divadla letos budou velká zábava a slibuji, že vás určitě nezklamou."

Petr Pouzar, dramaturg hudebního programu: "Už během majálesového týdne se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení v rámci tzv. studentských jamů, které opět budou součástí soutěže o krále Majálesu, chybět nebudou ani afterparties, ať už jako živá vystoupení či v podání vybraných českých DJs. Pravidelnou součástí Majálesu je i projekt Dark Side of Majáles, jehož prostřednictvím dáváme možnost představit se majálesovému publiku desítkám lokálních kapel. Dark Side bude tentokrát okořeněn i zahraničními
kapelami – návštěvníci se mohou těšit na alternativní německá seskupení Trieblaut a Preglow. Na open-airu na Sokolském ostrově, který letos vypukne v pátek, očekáváme návštěvnost okolo osmi tisíc lidí.

Program otevřou budějovičtí Lex Barker, dále nabídneme brněnské The Fireballs, u jejichž padesátkového rock’n’rollu mohou taneční střevíce oprášit i naše babičky. Ze Slovenska k nám přijedou indie rockoví Talkshow a hvězda letních festivalů, kapela Billy Barman. Představí se také vítězové ceny Vinyla a čerství držitelé žánrového Anděla v kategorii elektronické hudby, kapela Vložte kočku. Program hlavní stage pak uzavře jedna z nejúspěšnějších kapel ročníku 2012, angličtí The Feud, kteří letos chystají vydání své debutové desky. A pak nás čeká velkolepé pokračování ve Slávii."

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!