Severská hudba naplní Svatojakubskou baziliku

Severská hudba naplní Svatojakubskou baziliku

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Díla soudobých a romantických skandinávských autorů představí ve čtvrtek 22. srpna světově uznávaný interpret z Finska, Jan Lehtola.

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum, který se každoročně koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, chce českému publiku představit přední světové varhaníky. Letošní 18. ročník navíc přináší i jedinečnou příležitost seznámit se s u nás málo hranými díly skandinávských autorů.

Ty zazní ve čtvrtek v podání finského varhaníka Jana Lehtoly, který patří mezi nejlepší varhaníky své generace. „Jeho vystoupení nazvané Básník a virtuóz slibuje mnoho objevného a zajímavého. Posluchači se mohou těšit na díla poetická i strhující od romantických i soudobých autorů,“ říká k dramaturgii Lehtolova koncertu ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Jan Lehtola

Jan Lehtola se věnuje především soudobé hudbě, v premiéře provedl víc než stovku nových děl současných skladatelů. Je uměleckým ředitelem festivalu soudové hudby Organo Novo v Helsinkách a prezidentem Finské varhanní společnosti. Spolupracuje s řadou významných symfonických a komorních těles i uznávaných dirigentů.
Osm výjimečných koncertů

Letošní ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 1. srpna a potrvá až do 19. září, nabízí pražskému publiku celkem osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.  Za největší pražské varhany usednou uznávaní varhaníci ze Švédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!