Pátý ročník soutěže Stanislav Libenský Award představí mladé umělce, kteří se sklem pracují netradičními a novými způsoby

Pátý ročník soutěže Stanislav Libenský Award představí mladé umělce, kteří se sklem pracují netradičními a novými způsoby

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Pražská galerie českého skla pořádá pátý ročník soutěže Stanislav Libenský Award, která je určena mladým umělcům z celého světa, absolventům bakalářského nebo magisterského studia, kteří ve své závěrečné práci použijí sklo. Tento rok se přihlásilo 35 uměleckých vysokých škol, z toho 10 úplně poprvé.

Z celkového počtu 71 přihlášek, což je nejvíce soutěžících za celých pět let, vybrala v prvním kole porota 52 vystavujících. Umělci pochází ze všech koutů světa. „Velice si vážím práce porotců, kteří to v prvním výběrovém kole neměli vůbec jednoduché.“ komentuje první kolo ředitelka PGČS Kateřina Čapková. „Čekají nás jak jednotlivé objekty, tak celé instalace, které pracují se světlem, novými medii, nebo dokonce užívají hudební nástroje.“

V mezinárodní porotě letos zasedli významní odborníci. Ředitel Evropského muzeum moderního skla v německém Coburgu Sven Hauschke, newyorský galerista Douglas Heller, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze Milan Hlaveš, český sklář a pedagog působící především ve Spojených státech Martin Janecký, emeritní profesorka z anglické university v Sunderlandu Sylva Petrová anebo nizozemská novinářka specializující se na sklo Angela van der Burght.

Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Druhé místo bude oceněno českou sklárnou Ajeto, kde bude výherci nabídnuta možnost týdenní stáže. První tři ocenění budou moci postoupit svá díla do aukce skla, pořádané aukční síní Dorotheum na podzim tohoto roku. Kromě prvních tří míst v soutěži bude také udělena zvláštní cena za jedinečný design a kvalitní řemeslné provedení díla sklárnou Moser.

Součástí podzimní výstavy bude Sklářské sympozium s názvem „Sklo z různých úhlů“, které představí široké veřejnosti tematické přednášky členů poroty soutěže a hostů. Sympozium proběhne od 20. - 21. 9. 2013 a vytvoří prostor pro konfrontaci různých úhlů pohledu na sklářský obor v České republice i v zahraničí. V rámci něj je pro všechny účastníky výstavy a veřejnost naplánována speciální cesta mapující české sklářství v Severních Čechách.

Výstavu pořádá společně se Správou Pražského hradu a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, pod záštitou akademické malířky Jaroslavy Brychtové a Velvyslanectví USA v Praze. Kurátorem výstavy bude Milan Hlaveš a architektem výstavy Jan Kalous.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!