Už za týden se můžeme těšit na festival dokumentárních filmů MILLENIUM

Už za týden se můžeme těšit na festival dokumentárních filmů MILLENIUM

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


MILLENIUM – mezinárodní festival dokumentárních filmů bude mít svojí českou premiéru již 23. dubna. Filmy Millenia budou ke zhlédnutí do 26. dubna v Evropském domě a v Domě ochránců přírody v Praze. Festival je zasvěcený Rozvojovým cílům tisíciletí přijatých OSN a filmy se zabývají otázkami, jako jsou lidská práva, životní prostředí a udržitelný rozvoj.

Festival zahájí paní Zlatina Rousseva, umělecká ředitelka mateřského festivalu Millenium v Bruselu, pan Jan Jařab, regionální zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva pro Evropu a EU, pan Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR a pan Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN v Praze.

„Česká republika má velice důležité postavení jako stát mezi bývalým východním a západním blokem, proto jsme si ji vybrali jako další zemi, ve které festival probíhá. Vím, že zde existuje velice aktivní publikum, které je připraveno přijmout sdělení, jenž festival přináší. Pro náš projekt je velice důležité, aby byl nastartován dialog, který nám napoví, co si publikum o problematice myslí. Vyhledáváme partnerství, která jsou reprezentativní – a to české je takové.“ říká Zlatina Rousseva, umělecká ředitelka festivalu v Bruselu.

Film je prostředník a provokatér. Festival Millenium nevyhledává filmy, které doslova ilustrují problémy, ale filmy které provokují k přemýšlení a k reakcím ze strany publika.

Například film Bruselský byznys – jeden z  hodně diskutovaných, ale i nejostřeji kritizovaných filmů, který festival představuje. V době, kdy Evropa čelí hluboké krizi, která může přivést světovou ekonomiku ke kolapsu, se tento film snaží odpovědět na jednu otázku, kterou si pokládají miliony lidí: Kdo řídí Evropskou unii? Je důležité, aby byl film Bruselský byznys viděn všude v Evropě. Někteří lidé si myslí, že je film příliš kritický, jiní naopak, že se film neodváží dostat se až k jádru věci. Pravda je, a to je důležité, že dává pádný důvod k zamyšlení a k diskuzi a právě proto jsme ho vybrali. Evropští občané musejí získat povědomí o rozhodovacích procesech v Unii. Je naší povinností vyžadovat po lidech, kteří nás v Bruselu zastupují, aby činili jen ta přesná a správná rozhodnutí.

Dnes, 13 let po rozhodnutí OSN o naplnění osmi rozvojových cílů tisíciletí do roku 2015, je lidstvo daleko od očekávaných výsledků. V letošním roce se bude rozhodovat o nových rozvojových cílech tisíciletí. Festival Millenium pátrá i po odpovědích na otázku, které jsou ty cíle, jež by měly být zahrnuty do nového projektu. Jaká je úloha občanské společnosti při řešení některých zásadních problémů, jako jsou ochrana životního prostředí, biologické rozmanitosti, půdy a vody a jak mohou občané ovlivnit řešení energetických problémů, sociální problémy, problémy v zdravotnictví nebo v kultuře.

Filmy jako jsou Země e-odpadu, Pětihvězdičková existence nebo Green nám dávají nejenom nový pohled na svět, ale i vážný důvod k zamyšlení o roli každého z nás a o naší osobní odpovědnosti. V životě je spousta situací, ve kterých zavíráme oči, protože je to pro nás pohodlnější. Když mluvíme o těžké občanské válce nebo o drancování přírody a přírodních zdrojů, víme, že za ní většinou stojí velké ekonomické zájmy. Jsme součástí konzumní společnosti a často a bez přemýšlení měníme mobilní telefony, počítače a mnohé další spotřební zboží, aniž bychom si uvědomovali, jaké může mít naše počínání dopady. Věčná Amazonie nám zase dává naději, že se lidé dokáží poprat s rozvojovými a ekologickými problémy. Poučíme se z moudrosti našich předků a začneme se s úctou chovat k ostatním i k přírodě.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!