Současnou slovenskou divadelní scénu představí Festival Slovenské divadlo v Divadle Bez zábradlí

Současnou slovenskou divadelní scénu představí Festival Slovenské divadlo v Divadle Bez zábradlí

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Oceněné tituly a novinky současné slovenské divadelní scény se představí v Divadle Bez zábradlí na letošní přehlídce Slovenské divadlo v Praze. Od 2. května do 3. června tu bude programu šest výtečných inscenací s hereckými hvězdami jako Milan Lasica, Szidi Tóbiás, Milan Ondrík, Miroslav Noga či Marián Labuda mladší. Festival pořádá už po osmnácté Divadlo Bez zábradlí Karla a Hany Heřmánkových, patrony letošního ročníku jsou významní slovenští herci Anna Šišková a Dušan Jamrich.   

„Vybírali jsme z inscenací, které na Slovensku získaly prestižní divadelní ocenění nebo na něj byly nominovány. Výborné renomé má i u nás dosud neznámé Divadlo Pôtoň se svou novinkou Psota, která nahlíží do současné slovenské reality,“ říká ředitelka festivalu Hana Heřmánková. Podle ní mají zavedené scény jako Radošinské naivné divadlo nebo Štúdio L+S v Praze už své stálé příznivce. „Zájem o jejich vystoupení je takový, že budeme pravděpodobně přidávat další představení,“ dodává Heřmánková, podle níž festival postupně vyrostl z plenek až do krásné plnoletosti.     

 „Pro české publikum hraji moc ráda. Lidé tu slovenštině stále velmi dobře rozumí, protože jinak by se nesmáli,“ říká herečka Anna Šišková, která žije střídavě v Praze a Bratislavě. I ona je nejvíc zvědavá na představení Divadla Pôtoň, o kterém se na Slovensku hodně mluví. „ Slovenský festival v Divadle Bez zábradlí je zázrak – už tím, že se koná a že má svoji tradici “, uvádí výtečný slovenský herec Dušan Jamrich, který se vedle Anny Šiškové ujal role kmotra letošní přehlídky.

Festival slavnostně zahájí 2. května tragikomedie Polooblačno v podání Radošinského naivného divadla. S příznačným humorem, věrně a barvitě zobrazuje osudy obyčejných lidí, inspirované skutečnými příběhy. V režii Juraje Nvoty má hra českou premiéru.    

Groteskní příběh Malomeštiakova svadba se představí 6. května. Drama světoznámého dramatika Bertolta Brechta nastudoval ve Slovenském národním divadle slovinský režisér Diego de Brea s  Dušem Jamrichem v roli nevěstina otce. Zprvu seriózní oslava se změní ve večer plný nehod, provokací, pomluv i bujaré zábavy. 

S dramatizací úspěšného románu Jána Roznera Sedem dní do pohrebu se 17. května představí Slovenské komorné divadlo Martin. Příběh o smrti a okolnostech pohřbu autorovy ženy, významné překladatelky Zory Jesenské, kterou komunistický režim „vymazal" ze slovenské literatury, se stal na Slovensku v roce 2009 knihou roku.  Hru, která získala zároveň Cenu za nejlepší inscenaci roku, nastudoval režisér Lubomír Vajdička,  

Hru Gazdova krv v podání divadla Astorka Korzo ´90 uvede festival 21. května.  Režie se ujal Juraj Nvota, hrají Miroslav Noga, Szidi Tóbiás či Marián Labuda ml. Povedenou grotesku z polistopadových časů napsal známý dramatik a filmový scenárista Ondrej Šulaj.  

Štúdio L + S představí na festivalu 27. května hru Malé manželské zločiny, jejímž autorem je známý francouzský dramatik Eric - Emmanuel Schmitt. V hlavních rolích komorní inscenace o krásách i strastech manželství excelují Milan Lasica a Marta Sládečková, režii měl Vladimír Strnisko.  

Přehlídku završí 3. června nezávislé Divadlo Pôtoň očekávanou novinkou Psota. Drsný příběh sociálního, emocionálního a morálního úpadku běžné slovenské rodiny napsal Michal Ditte, režie se ujala Iveta Ditte Jurčová. Hra vychází z terénního výzkumu, autentických příběhů a z dokumentů o nedávné slovenské minulosti.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Divadlo Bez zábradlí nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Bez zábradlí

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!