Opera Národního divadla uvede ke konci března premiéru Don Carlo

Opera Národního divadla uvede ke konci března premiéru Don Carlo

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Při příležitosti 200. výročí narození Giuseppe Verdiho chystá Opera Národního divadla na 28. března 2013 premiéru opery Don Carlo v čtyřaktové italské verzi a v hudebním nastudování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka. Režisérem koprodukční inscenace, která byla poprvé uvedena na podzim minulého roku ve Finské národní opeře v Helsinkách, je Manfred Schweigkofler.

Opera Don Carlos (v přepracované italské verzi Don Carlo), která se na jeviště Státní opery vrací po patnácti letech od premiéry posledního uvedení, je jedním z Verdiho uměleckých vrcholů. Nová inscenace s podtitulem „Gothic Verdi“ ve svém výtvarném provedení vytváří až hororově fantastické prostředí plné šera a stínů, kombinující historické prvky a v současnosti velmi moderní post-punkový styl. Autorem scénografie, která vychází z motivu tajemného lesa, je Walter Schütze. Kostýmy vytvořila Heidi Wikar. I přes zdánlivou bezčasovost jednotlivých výtvarných prvků zůstává základní myšlenka inscenace věrna původnímu dílu a libretu.

Zatímco režijní záměr a výtvarné pojetí zůstává u nové inscenace shodné jako v koprodukčních Helsinkách, obsazení a také hudební nastudování, jehož autorem je šéfdirigent Opery ND Jaroslav Kyzlink, je zbrusu nové.  

Hudební i režijní stránka inscenace bude ve Státní opeře těžit také z výjimečného obsazení. Kromě domácích předních sólistů Opery Národního divadla zastoupených například Andou-Luisou Bogzou, Danou Burešovou, Luďkem Velem, či po zdravotní indispozici navrátivší se Evou Urbanovou se představí hned několik zvláštních hostů zvučných jmen, jako jsou Vladimír Chmelo, Štefan Kocán, Adriana Kohútková nebo argentinský tenorista Marcelo Puente, pro kterého je titulní role v pražském Donu Carlovi první ze tří rychle po sobě následujících premiér (Praha, Vídeň, New York). 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!